01:37 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1810
  • RUB92.0238
Ajalugu
lühendatud link
Waffen-SS kokkutulekud – Eesti "uhkus" ja häbi (38)
108 0 0

Läti kaitseministrilt nõuti tagasiastumist tema sõnade pärast, et SS leegionärid on Läti riigi ja rahva uhkus. Sedamööda, kuidas läheneb Baltimaades fašismi üle saavutatud võidu 75 aastapäev, eskaleerub Venemaa-vastane hüsteeria, ütles politoloog Jevgeni Ben.

TALLINN, 3. oktoober — Sputnik. Läti Seimi saadik Igor Pimenov on veendunud, et Läti kaitseminister Artis Pabriks, kes ütles, et Waffen SS leegionärid on Läti riigi ja rahva uhkus, peab oma sõnade pärast tagasi astuma. Pabriks ülistab natsiarmeed, mille vastu Hitleri-vastane koalitsioon võitles. Samal ajal tuletas Pimenov meelde, et Nürnbergi rahvusvaheline sõjatribunal mõistis natsismi hukka.

Publitsist, politoloog ja Moskva politoloogiaklubi juht Jevgeni Ben andis raadio Sputnik eetris Lätis tehtavatele SS heroiseerimiskatsetele omapoolse hinnangu. 

"Jääb mulje, et ainus ideoloogia, mille venevastased jõud võivad praegu välja pakkuda, on mälukaotus. Ja mis kõige vastikum - selle epitsentrisse langes Teine maailmasõda, milles kuni viimase ajani oli kõik selge. See on just see juhus maailma ajaloos, kui on täiesti selge, mis on valge ja mis must.

SS-i heroiseerimine tähendab sisuliselt väärastunud inimvihkamise, rassiliste ja rahvuslike tunnuste alusel veresauna heroiseerimist. Juba nüüd võime ennustada, et fašismi üle saavutatud võidu 75. aastapäeva tähistamise ettevalmistamise taustal puhutakse üles selline koletu hüsteeria, kus kõik on peapeale pööratud. See ei too midagi head," - ütles Jevgeni Ben.

Läti SS-leegion loodi natsi-Saksamaa juhtkonna käsul Teise maailmasõja ajal okupeeritud Läti territooriumil kahest grenaderidiviisist. SS-juhi Heinrich Himmleri 24. märtsil 1943 käsuga selgitati "Läti leegioni" mõistet kui üldmõistet, see laienes kõigile lätlastele, kes teenisid kõigis Lätis paiknevates Waffen SS-üksustes, sealhulgas politseipataljonides.

Lugege lisaks:

Teema:
Waffen-SS kokkutulekud – Eesti "uhkus" ja häbi (38)

Samal teemal

Kuidas Venemaa Eestit natsismi ülistamise eest karistada võib
Ainult rahu: politsei lahutas Riias leegionäre ja antifašiste
Riias toimus traditsiooniline leegionäride rongkäik
Eesti ei toetanud ÜRO-s Venemaa resolutsiooni võitlusest natsismi ülistamisega
Tagid:
Läti Seim, tagasiastumine, Waffen-SS, kaitseminister, Läti

Peamised teemad