04:47 05. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1765
  • RUB86.7275
Ajalugu
lühendatud link
9. mai - Suure Võidu aastapäev (47)
11402

Venemaa kaitseministeerium avalikustas seni salastatud arhiividokumendid Riia vabastamise kohta 1944.a. Politoloog ja ajaloolane Mihhail Smolin avaldas raadios Sputnik arvamust, kas ajalooline tõde mõjutab Läti võimude positsiooni sõja tulemuste hindamisel.

TALLINN, 13. oktoober — Sputnik. Venemaa kaitseministeerium avaldas oma võrgulehel eriprojekti "Vaba Riia tuled", milles avalikustas seni salastatud dokumendid Riia natsidest vabastamise kohta. Arhiivimaterjalide hulgas on Riia pealetungioperatsiooni plaan, sõjaliste operatsioonide päevikud, poliitilised aruanded, silmapaistvate Punaarmee sõjaväelaste autasudokumendid, tõendid Saksa sissetungijate Lätis toime pandud metsikuste kohta. 

Varem salastatud dokumentidest selgub muuhulgas Riia elanike reaktsioon Nõukogude vägede sisenemisele vabastatud linna. 43. kaardiväe Läti laskurdiviisi poliitosakonna ülema raportis märgitakse, et "mitte kunagi varem pole elanikkond vabastajaid vastu võtnud nii südamlikult kui Riias ... Linnarahvas tervitas sõdureid ja ohvitsere lillede ja punalippudega."

Riia vabastati Saksa röövvallutajatest 13. oktoobri 1944 õhtul. Baltimaade vabastamine on ulatuslik operatsioon, milles osales mitu rinnet, sealhulgas kolm Balti rinnet, osa kolmanda Valgevene rinde ja Leningradi rinde vägedest, samuti osa Balti laevastikust. Selle pealetungi käigus vabastati Eesti, Läti ja Leedu.

Ajalooteaduste kandidaat ja politoloog Mihhail Smolin avaldas raadios Sputnik arvamust, kas ajalooline tõde mõjutab Läti võimude positsiooni sõja tulemuse hindamisel.

Заместитель директора Российского института стратегических исследований  Михаил Смолин
© Sputnik /
Mihhail Smolin
"Läti võimude suhtumine Riia vabastamisse natsidest ei sõltu kahjuks sellest, kuidas me oma arhiive avame ja vabastamise kohta täiendavaid üksikasju avaldame, näidates Nõukogude sõdurite kangelaslikkust, nende ohverdamist.

Läti võimude jaoks pole sellel kõigel mingit tähtsust, Läti ühiskond on orienteeritud teistele ideaalidele. Nende jaoks on ideaalne Läti SS-meeste käitumine, kes võitlesid vastaspoolel. Kahjuks aktsepteeriti Läti ühiskonnas algselt sõnumit, et kõigel, mis on seotud Nõukogude Liiduga, Venemaaga, on negatiivne märk.

Teatud mõttes on läti stereograafia tänapäeval pahupidi ettekujutus Läti rahva kuulsusrikastest ja mitte kuulsusrikastest traditsioonidest," ütles Mihhail Smolin.

Baltimaad usuvad, et aastatel 1940–1991 olid nad NSV Liidu poolt okupeeritud. Venemaa kui NSV Liidu õigusjärglane ei nõustu sellise küsimuse püstitusega kategooriliselt. Venemaa juhtkond on korduvalt öelnud, et Baltimaade okupeerimisest NSV Liidu poolt ei saa rääkida.

Venemaa välisministeerium selgitas, et peab Balti riikide liitumist NSV Liiduga tolleaegse rahvusvahelise õiguse normidega kooskõlas olevaks.

Lugege lisaks:

Teema:
9. mai - Suure Võidu aastapäev (47)

Samal teemal

Ainult rahu: politsei lahutas Riias leegionäre ja antifašiste
Haakrist varrukal: SS-leegioni poolehoidjad marssisid Riia tänavatel
Läti SS-leegionärid kui sangata kohver
Lätis kõneldi sellest, milleni on viinud halvad suhted Venemaaga
Tagid:
avalikustamine, kaitseministeerium, Teine maailmasõda, vabastamine, Riia

Peamised teemad