17:28 12. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Ajalugu
lühendatud link
9301

Nõukogude sõdurite kangelastegusid Teises maailmasõjas kalliks pidav Norra võiks Baltimaadele eeskujuks olla, ütles Venemaa politoloog ja ajakirjanik Juri Svetov.

TALLINN, 25. oktoober — Sputnik. Erinevalt Baltimaadest on Norra juba väljakujunenud riik, mille iseseisvus ja majandus on juba välja arendatud ja seetõttu ei pea ta Svetovi sõnul ajaloo moonutamisega tegelema.

Юрий Светов
© Foto : из личного архива
Politoloog ja ajakirjanik Juri Svetov

Politoloogi sõnul mäletatakse Norras Teise maailmasõja ajal toimunut, Nõukogude Liidu tegevust, kahe Arktika riigi partisanide ja regulaarvägede sõjalist koostööd põhja polaarjoone taga.

"See on tõelist mälu omavate inimeste väga kiiduväärt käitumine. Mingis mõttes on see eeskujuks meie Balti riikidele, mis on paljuski, nagu öeldakse, orienteeritud Skandinaaviale. Selles võiksid nad Norrast eeskuju võtta," ütles Juri Svetov raadios Sputnik.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et 25. oktoobril 2019 möödub 75 aastat Põhja-Norra vabastamisest natsidest sissetungijatest.

Oktoobris 1944 viisid Nõukogude Karjala rinde väed Põhjalaevastiku toetusel läbi Petsamo-Kirkenesi pealetungioperatsiooni, mis lõppes mitte ainult natside väljaajamisega Koola poolsaarelt, vaid ka Norra Ida-Finnmarki piirkonna vabastamisega.

Ida-Finnmarki vabastamise 75. aastapäeva puhul väljendas Norra kaitseminister Frank Bakke-Jensen tänu Nõukogude sõduritele.

Ta märkis samuti ühiste ajalookonverentside korraldamise tähtsust, et tulevased põlve teaksid tõde Teise maailmasõja kohta ega moonutaks fakte.

Venekeelset intervjuud Juri Svetoviga saate kuulata siit:

Светов: Норвегия может научить страны Балтии достойному поведению

Lugege lisaks: 

Samal teemal

Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev
Waffen-SS kokkutulekud – Eesti "uhkus" ja häbi
"Pronksiöö": aastaid hiljem
9. mai - Suure Võidu aastapäev
Tagid:
ajalugu, NSV Liit, Venemaa, Norra, Teine maailmasõda

Peamised teemad