20:34 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Ajalugu
lühendatud link
13

Pihkva teadlane nimetas Eesti parlamendi spiikri territoriaalseid nõudeid Venemaa vastu alusetuiks ja selgitas, miks need alad alati Vene maailma osaks on olnud.

TALLINN, 25. november — Sputnik. Pihkva Riikliku Ülikooli ekspert, ajalooteaduste kandidaat Vassili Frolov nimetas Eestis kõlavaid avaldusi Pihkva ja Leningradi oblasti territooriumi osade kohta alusetuiks.

Teadlase sõnul kuuluvad kõik nimetatud "Eesti maad" vene maailma koostisse. 

Pihkva Riikliku Ülikooli veebisaidil avaldatud kommentaaris meenutas Vassili Frolov, et osa Eesti NSV territooriumist anti pärast suurt isamaasõda üle Vene Föderatsioonile.

Seejuures toimus üleandmine Nõukogude Liidu ühistes halduspiirides ja selle kinnitas Eesti NSV Ülemnõukogu, Eesti legitiimse võimu kõrgeim organ, kelle otsuste pädevus ei peaks millegi poolest alla jääma Tartu rahu allkirjastanud ja tsaaririigi alad loovutanud revolutsionääridele, eesotsas Adolf Joffega.

Rääkides territooriumide Venemaaga liitmise põhjustest, selgitas ekspert, et kõik need paigad on Vene tsivilisatsiooni lahutamatuks osaks.

"Izborsk on üks Venemaa vanimaid linnu, Ivangorodi asutas vürst Ivan III Suur, kelle auks Vene kindlus nimetatigi, Petseri klooster on aga üks olulisemaid õigeusu pühakodasid Venemaal," selgitas Frolov.

Заместитель заведующего кафедрой Псковского Государственного Университета, доцент кафедры связей с общественностью и журналистики Василий Фролов
Pihkva Riikliku Ülikooli osakonna juhataja asetäitja, avalike suhete ja ajakirjanduse osakonna dotsent Vassili Frolov

"See on kõik Vene tsivilisatsiooni, Vene maailma lahutamatu osa," lisas Pihkva teadlane.

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, väitis Eesti parlamendi spiiker Henn Põlluaas, et umbes viis protsenti Eesti Vabariigi territooriumist olla Venemaa poolt annekteeritud.

Jutt käib praeguse Pihkva ja Leningradi oblasti aladest, mis 1920. aastal Tartu rahulepingu alusel Venemaalt ära võeti ja pärast sõda tagastati. Põlluaasa sõnul on vaja püüelda selle poole, et "territooriumid" uuesti Eestile antaks.

Moskvas peeti Põlluaasa territoriaalseid nõudeid provokatsiooniks. Venemaa presidendi pressisekretäri Dmitri Peskovi sõnul on selline retoorika vastuvõetamatu.

Ka Venemaa suursaatkond tõi välja Eesti poliitiku avalduse destruktiivse olemuse.

"Oleme veendunud, et katsed teatud "annekteerimise" teemadel spekuleerida viivad vastasseisu eskaleerumiseni suhetes Venemaaga, mis ei vasta mingil juhul enamuse eestlaste huvidele ega püüdlustele, kes soovivad meie riigiga heanaaberlikke suhteid arendada," teatas Venemaa diplomaatiline esindus.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Millise piiriäärse ala kuuluvuse on Eesti vaidlustanud
Tagid:
Tartu rahuleping, Henn Põlluaas, Piirilepe, Venemaa, Eesti

Peamised teemad