08:36 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Ajalugu
lühendatud link
11

Nõukogude Liit oleks maailma suurjõud, mis ei jääks alla USAle, kui ta ikka veel eksisteeriks. Sellisele järeldusele jõudis Hiina väljaanne Fenghuang Wang.

TALLINN, 1. detsember — Sputnik.Autori arvates jääks NSVL isegi teaduse ja tehnika arengu puudumisel tugevuselt teiseks riigiks maailmas.

Mihhail Gorbatšov raamatu esitlusel Moskvas.
© Sputnik / Евгений Одиноков

Analüüsides NSVLi seisundit lagunemise hetkel juhib väljaanne tähelepanu asjaolule, et see riik oli maailma suuruselt teine majandusruum. Olulise osa tööstustoodangust moodustas sõjatööstuse toodang ja tänu sõjalisele võimsusele suudaks Nõukogude Liit vajadusel avaldada Ühendriikidele survet.

Autori arvates jääb praegune Venemaa paljude näitajate poolest Nõukogude Liidule alla. Sellele vaatamata on Venemaa maailma teine sõjaline jõud ja ajab mitmel pool maailmas oma poliitikat.

Märgitakse, et kui Nõukogude Liit ikka veel eksisteeriks, oleks üsna tõenäoline, et USA "oleks provokatsioonides vaoshoitum".

Nõukogude Liidu viimane riigipea Mihhail Gorbatšov usub, et NSV Liidu terviklikkust oleks saanud säilitada.

"Minu sügav veendumus oli, et tee vabariikide poliitilise suveräänsuse, majandusliku iseseisvuse, identiteedi säilimise ja kultuurilise arengu suunas kulges läbi liidu uuendamise, muutes selle demokraatlikuks, reaalseks ja tõhusaks föderatsiooniks, millele vabariigid oleksid delegeerinud osa oma võimust," meenutab Gorbatšov oma uues raamatus "Mis on kaalul: globaalse rahu tulevik".

Gorbatšov märkis, et otsustavaks sammuks sellel teel pidi saama uus liiduleping, mille allkirjastamise 1991. aasta augustis nurjas augustiputš, ja rõhutas, et "ta võitles riigi ühtsuse säilitamise eest lõpuni".

"NSV Liidu suurima liiduvabariigi - Venemaa Föderatsiooni juhtkond eesotsas Boriss Jeltsiniga läks aga desintegratsiooni teed. Valitsevaks sai riigi lagundamise suund," ütles Nõukogude Liidu endine riigipea ja lisas, et kümned miljonid inimesed tundsid peagi selle tõsiseid tagajärgi.

"Kedagi ei tohiks üllatada, et kõigi arvamusküsitluste kohaselt kahetseb enamik venemaalasi liidu lagunemist ja peab 1990-ndaid aastaid oma elu kõige raskemaks perioodiks.

Lugege lisaks:

Samal teemal

NSV Liidu kogemus: milliseid laule laulab Eesti Euroopa Liidust lahkumiseks
Tagid:
ajalugu, alternatiiv, meedia, NSV Liit, Hiina

Peamised teemad