20:26 27. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Ajalugu
lühendatud link
21

Moskva Riikliku Ülikooli lõuna- ja lääneslaavlaste ajaloo õppetooli dotsent Juri Borisenok tuletas Leedu presidendi ütlust kommenteerides meelde Vilniuse jõudmist Leedu koosseisu.

TALLINN, 24. detsember — Sputnik. Leedu president Gitanas Nausėda võttis sõna Leedu poliitika jaoks vägagi libedal teemal, ütles Sputnik Lietuvale Moskva Riikliku Ülikooli lõuna- ja lääneslaavlaste ajaloo õppetooli dotsent Juri Borisenok.

Eksperdi sõnul kõlab Leedu presidendi ütlus üpriski kaheti mõistetavalt.

Доцент исторического факультета МГУ Юрий Борисёнок
© Sputnik / Евгений Биятов
Juri Borisenok

"Kui jutt Nõukogude Liidust ja Teise maailmasõja algusest haakub Leeduga, siis tuleb meil kohe meeles pidada, et kuni 1939. aasta sügiseni kuulus Vilno – Leedu praegune pealinn Vilnius – täiesti seaduslikult, ragvusvaheliselt tunnustatud alustel Poolale," meenutas Juri Borisenok.

"Seega, kui Leedu presidendil on mingisuguseid pretensioone Venemaa tänapäevase ajaloopoliitika suhtes, astub ta väga libedale pinnale sel lihtsal põhjusel, et tänapäevases Poolas (selge see, et tegemist ei ole ametliku seisukohaga, aga...) leidub küllaga neid, kes heameelega tõstataksid veel 80 aastat hiljem küsimuse, mil määral ikka Vilnius seaduslikult tänasele Leedule kuulub," märkis Borisenok, lisades, et "täiesti õige on vastata, et Vilnius jõudis Leedu ja seejärel Leedu NSV koosseisu eeskätt tänu Nõukogude Liidu poliitikale, millesse Gitanas Nausėda nii põlastavalt suhtub."

"Venemaa ja Leedu ajalookäsitlus ei pruugi antud juhul ühte langeda, kuid ennekõike tuleb meenutada, et Nõukogude Liidu poolt 1939. aastal teostatud poliitika tulemusena sai Leedu oma iidse pealinna, mida Leedu jaoks seniajani rahvusvaheliselt tunnistatakse," lausus Moskva Riikliku Ülikooli lõuna- ja lääneslaavlaste ajaloo õppetooli dotsent Juri Borisenok kokkuvõtteks.

Leedu president Gitanas Nausėda on süüdistanud Venemaad selles, et too üritavat "ajalugu ümber kirjutada". Leedu riigipea meenutas sel puhul Molotov-Ribbentropi pakti salaprotokolli, kus kitiseeritakse Baltimaid ja Poolat vaatamata sellele, et tolle pakti sisu läks tolleaegsete rahvusvaheliste õigusega vastuollu.

Juri Borisenoki venekeelset kommentaari saab kuulata siin:

Юрий Борисенок: президент Литвы вступил на скользкую почву

Lugege lisaks:

Samal teemal

Leedu riigimasin ei lase kedagi lihtsalt niisama vabaks
Leedu kohus pikendas meelsusvang Paleckise vahi all pidamist
Leedu teed täitusid Ameerika sõjatehnikaga
Eesti, Läti ja Leedu muutsid taeva jälgimise süsteemi BALTNET
Tagid:
ajalugu, poliitika, Vilnius, Poola, Venemaa, Leedu

Peamised teemad