04:57 16. Veebruar 2019
Kuula otse
 • USD1.1260
 • RUB75.0816
Saksamaa otsib juba avalikult mehhanisme, mis võimaldaks riigi territooriumil ebaseaduslikult viibivad migrandid maalt välja saata.

Politoloog Euroopa Liidu lagunemise võimalikkusest

© AFP 2018 / THOMAS WARNACK
Analüütika
lühendatud link
7910

Sotsioloogid täheldavad Saksamaa liidukantsleri reitingu kukkumist, mis aga eksperdi hinnangul võib olla vaid hilinenud reaktsioon aastavahetusel pagulaste korraldatud „rahutustele”.

ТАLLINN, 17. veebruar — Sputnik. Sisserändajate probleem avaldab mõju Saksamaa sisepoliitikale ja tema suhetele Euroopa Liidu siseselt, teatas Valgevene Sputnik. Valgevene strateegiliste uuringute instituudi ISS analüütiku Deniss Meljantsovi hinnangul ei pruugi see kummatigi osutada pessimistlikule tulevikustsenaariumile.

Euroopa Liit tervikuna ja Saksamaa sealhulgas on viimasel ajal ilmutamas valmidust põgenikeprobleemi lahendamiseks, kuigi samas, nagu Sputniku intervjuus mööndakse, üha vähem Saksamaa LV kodanikke on valmis selleks, et riik jätkaks pagulaste vastuvõtmist."Praegu ei karda ka vasakpoolsed poliitikud Euroopa Liidus rääkida sellest, et pagulaskriis ja migrandid on suureks ohuks ning et seda tuleb ohjeldada kasvõi julmade meetoditega. Ehkki alles aasta tagasi kardeti sellest mitte ainult rääkida, vaid isegi mõelda," märkis Meljantsov.

Ta osutas küllalt konkreetsetele meetmetele, mis võidakse võtta tarvitusele pagulasprobleemi lahendamiseks ja mida praegu aktiivselt arutatakse. Seejuures on kõne all Schengeni lepingu klauslite ajutine peatamine — piirikontrolli sisseseadmine ELi sees. Saksamaa otsib juba avalikult mehhanisme, mis võimaldaks tugevdada kontrolli sisserändajate üle ja riigi territooriumil ebaseaduslikult viibivad migrandid maalt välja saata.

"Isegi sellised sisserändajatesse võrdlemisi leebelt suhtuvad riigid nagu Rootsi on asunud otsima proleemile rangemaid lahendusviise. Nii et vaatamata liberalismile ja multikultuurile võivad Euroopa maad kerkinud tõsise ohu korral tegutseda küllaltki kiiresti ja otsustavalt," meenutas Meljantsov.

Euroopa kokkuvarisemist tema arvates ennustada ei saa. EL on vägagi kohanemisvõimeline struktuur, mis suudab väljakutsetele tõhusalt reageerida.

"Me oleme näinud mitut kriisi Euroopa Liidus — nii 90ndatel kui nullindatel, kui otsustamisel oli EL-i põhiseadus. Ja iga kord on Euroopa Liit korralikult toime tulnud — kompromisside toel kriisist väljunud," märkis politoloog.

Ta rõhutas, et mõnel puhul olid lahendused küll poolikud, kuid võimaldasid edasiminekut. Ja lisas, et rääkides praegusest kriitilisest olukorrast, ei maksa alahinnata Euroopa Liidu suurt kohanemisvõimet.

Politoloog ei hakanud prognoosima arenguid Saksamaal ega arutlema, mis saab Angela Merkelist, kes küsitlustulemuste kohaselt on toetust kaotamas. Mainis vaid, et nendest küsitlustulemustest saab järeldada üksnes teatud hilinemist ühiskonna reageeringuis sündmustele.

„Rahvaküsitluste puhul toimib alati mõningane viiteaeg, kuni kodanikkond võiks mõista, et toimub kohanemine ja probleem lahendatakse. Praeguseni reageeritakse veel nendele sündmustele, mis toimusid kuu-paar tagasi (intsidendid Kölnis ja teistes Saksamaa linnades, kus pagulased ahistasid saksa naisi — Sputnik)," täpsustas Meljantsov. Politoloogi sõnul jääb kodanikel veel aru saada, näha ja uskuda, et üht-teist tehakse ja probleemid tõepoolest lahendatakse.

 

Peamised teemad

 • Eesti ja Venemaa välisministeerium pidasid poliitilisi konsultatsioone, illustreeriv

  Eesti-Vene kahepoolsete suhete osas nõustusid pooled, et mitmes valdkonnas on koostöö hea, näiteks kultuuri, piiriülese koostöö, piiriveekogude kaitse ja säästliku kasutamise alal ning inimestevaheliste kontaktide edendamisel.

  33
 • BBC produtsent: NATO-s teatakse Süüria keemiarünnaku lavastusest, illustreeriv foto

  Võltslavastus Douma haiglas osutus piisavaks, et Süüriale löök anda. Huvitav, kas läänemaailma liidrid vähemasti suveräänsele riigile kallaletungi pärast vabandust paluvad? Ehkki vabandamisest üksi on siin ilmselt vähe...

  22
 • Venemaa on USA tulevase presidendi juba valinud, illustreeriv foto

  Ameerikas algas sisuliselt juba 2020. aasta presidendivalimiste kampaania. Vähemalt Demokraatlikus parteis, kus presidendikandidaadi kohale on oodata uskumatut rebimist. Tänapäeval ei toimu Ameerika Ühendriikides ühtki kampaaniat ilma "Venemaa sekkumiseta". Nii ka seekord.

  27