21:44 20. August 2018
Kuula otse
  • USD1.1420
  • RUB76.7235
USA lipp.

Pole kuhugi põgeneda. USA valmistab endale ette uut "Vietnami"

© AP Photo / Michael Sohn
Analüütika
lühendatud link
21979

Ameerikas nimetatakse seda stiili "mid-century". Dünaamilisus ja surve. Nõiajaht. "Doomino teooria". Ameerikale lõppes kõik see halvasti, Vietnami sõjaga. Tookord võeti õppust. Aga nüüd on jälle kõik meelest läinud. Kõik algab otsast peale: dünaamilisus ja surve...

TALLINN, 14. märts — Sputnik. NATO, Euroopa ja Venemaa poliitilistest huvidest kirjutas spetsiaalselt RIA Novosti'le Maria Melnik.

USA ja Saksamaa otsustasid jätkata Venemaa survestamist. Selles leppisid kokku Pentagoni juht Ashton Carter ja Saksamaa kaitseminister Ursula Gertrud von der Leyen. Nad ütlevad, et vaid see aitabki Ukrainas rahu saavutada. Juba on unustatud hiljutised Saksamaa välisministeeriumi avaldused, et Minski kokkulepete täitmisel on saavutatud silmnähtavat progressi ja Venemaal on läbirääkimistes tähtis roll.

Jõuab siis kõike meeles pidada, kui ees seisab NATO tippkohtumine Varssavis ja alliansi liikmeid tuleb kuidagi üksmeeles hoida. Venemaa püüab ju praegu meeleheitlikult NATO't lõhestada. Vähemalt on selles veendunud alliansi peasekretär Jens Stoltenberg. Tõsi ta ju on, et Venemaa laiendab üleolevalt oma läänesuunalist mõju, läheneb alliansi piiridele, ronib suisa lävepakule. Seepärast pakubki peasekretär tugevdada vägesid idapiiriil, et vaid "Venemaad ohjas hoida". Ja nüüd siis veel ka Vene õhuvägi Süürias, tähendab tuleb ka Türgis jõude tugevdada.

Eks sakslaste mure ole samuti arusaadav. Lätis asuva NATO Strateegilise kommunikatsiooni keskuse direktor Janis Sarts ütles ju, et Moskva kasutab Saksamaa põgenikeprobleemi selleks, et Angela Merkel maha võtta. Kõikvõimas Kremli käsi on jõudnud Berliini. Aga eks härra Sarts Riias tea paremini.

Ühesõnaga, sellist jultumust ei saa lihtsalt kauem taluda. USA ja NATO vägede praegusest viibimisest Venemaa piiride läheduses ei piisa, tuleb veel neli korda suurendada nende rahastamist ja üleüldse, tuleb suurendada kaitse-eelarvet. Valge Maja sellistest plaanidest teatab väljaande The Nation vaatleja professor Stephen Cohen. Märkides seejuures, et siis muutub Euroopa püssirohutünniks, sest Moskva võib ju ka samaga vastata. See on aga just Venemaa, kes praegu üritab pingeid maha võtta: piisab, kui meenutada Iraani tuumalepet, tulevahetuse lõpetamist Süürias, suhtelise rahu saavutamist Ukrainas. Kuid kannatus võib ju ka otsa saada, eriti olukorras, kus Washington, nagu ütleb Cohen, käitub "õigustamatult ja ebamõistlikult". Barack Obama, kes sai Nobeli rahupreemia avansina, teeb kõik selleks, et tõestada: teenimatult. Suurendab Ameerika imperialismi agressiivsust, "seab löögi alla inimkonna tuleviku ja rahu kogu planeedil".

Süüdistades selles kõiges loomullikult "Putini Venemaad".

Parimaks väljapääsuks olukorrast pakub professor Cohen valida Ameerika Ühendriikide presidendiks "süsteemiväline" demokraadist kandidaat Bernie Sanders" ja asuda seejärel "USA demokraatliku taassünni kallale". Ma küll ei tea, kui suured on selle kandidaadi võiduvõimalused. Seda enam on raske öelda, kas talle on see ülesanne kontimööda. Kuid see, et on aeg kehtestada demokraatia ka USA-s, on selge, nagu näeme, ka ameeriklastele endile. Sest siiamaani läheb Valge Maja Ameerika nimel välja sellistele avantüüridele, millisteks Ameerika valijatega justkui kokku ei ole lepitud.

Euroopa omadega, muide, samuti mitte.

Peamised teemad