07:55 20. Veebruar 2018
Tallinn-8°C
Kuula otse
Uue kortermaja ehitus Tallinnas.

Kinnisvaraturul annavad tooni uusarendused

© Sputnik / Вадим Анцупов
Analüütika
lühendatud link
15210

Elamispinna hinnatõus on tingitud mitte niivõrd ruutmeetri hinna tõusust kõikides piirkondades, kuivõrd kallimate korterite tehingute osakaalu kasvust. Elamispinna turul toimuvatest hinnatrendidest rääkis portaalile Sputnik Ober-Hausi Kinnisvara AS tegevjuht Jüri Kulbin.

TALLINN, 24. märts — Sputnik. Eluaseme hinnaindeks tõusis 2015. aastal 2014. aasta keskmisega võrreldes 6,9%, teatab Statistikaamet. Aastases võrdluses tõusid korterite hinnad 7,2% ja majade hinnad 6,3%.

Jüri Kulbin

Korterite hindade statistilise tõusu taga on tegelikult peamiselt uusarenduste osakaalu kasv kogu kinnisvaratehingute mahust, mitte ühtlane ruutmeetri hinna tõus kõikides piirkondades ja kinnisvaratehingute struktuurides, milline mulje võib aga esmapilgul jääda statistika üldnumbritest inimesele, kes ei tea nende numbrite tagamaid. Uusarenduste ja kallimate korterite tehingute osakaalu kasvu omakorda toetavad kasvanud palgad ja sissetulekud, rekordiliselt madalad laenuintressid ja inimeste majanduslik turvatunne ning soov kolida paremale elamispinnale.

Kuna pangahoiuste intressid on madalad ja samas on olemas piisav nõudlus üürikorterite järele, siis on viimase paari aasta jooksul oluliselt kasvanud soov investeerida korteritesse nende väljaüürimise eesmärgil, mis on toonud korterite müügiturule täiendava nõudluse.

Viimase aasta jooksul on kiiresti kasvanud uute korterite pakkumine ja see on pidurdanud vanemate korterite hinnatõusu. Samuti on pikenenud korterite müügiperioodid. Kvaliteedile ja asukohale mittevastava hinnaga objektide vastu võib huvi üldse puududa ja müüjad on sunnitud hindu oluliselt korrigeerima.

Viimase aasta jooksul on Tallinnas üüripakkumise hulk kasvanud ca 20% ja varasem kiire üürihindade tõus on peatunud. Jätkuvalt on alustatud mitmete uute arendusprojektidega ja kui tegemist on hea asukoha, hästi läbimõeldud korteriteplaneeringu, silmapaistva arhitektuurilise lahenduse ning õige hinnamääramisega, siis selliste korterite jaoks on turul veel ruumi.

Eesti majanduse olukorra halvenemine jõuab kinnisvaraturule viiteajaga ning viimaste aastate palkade kasvutempo ei ole jätkusuutlik, sest ettevõtetel ei ole võimalik siduda palgakasvu ralliga oma toodete/teenuste hinnatõususu. Samuti ei jää enamike eluasemelaenude aluseks olev euribor pikemas perspektiivis nullilähedaseks.

Lähikuudeks prognoosime Tallinna korteriturule stabiilset arengut, mitte olulist hinnalangust ega —tõusu. Pigem muutub turg järjest tootespetsiifilisemaks ja liigub järjest rohkem projektipõhise lähenemise suunas. Näitena võib tuua Pirital asuva projekti, kus korterite hinnad küündisid miljoni euroni ja korterid osteti ära uskumatu kiirusega. See tähendab, et leiti üles täitmata turunišš ja realiseeriti see oskuslikult ning täna müüvad nad seal kõrval juba järgmiseid kahte sarnast tornmaja ja minule teadaolevalt üsna edukalt.

 

 

Peamised teemad