06:37 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Analüütika
lühendatud link
Tuumaelektrijaam (34)
10011

Viimasel ajal levib internetis informatsioon Lõuna-Ukraina aatomielektrijaama (AEJ) ootamatust remondist. Seadmete erakorralise remondi vajadus tõusetus pärast seda, kui tuumajaam kavatseti üle viia Ameerika kütusele, mida tarnib firma Westinghouse.

TALLINN, 29. märts — Sputnik. Sputnik korrespondent vestles teadusajakirjaniku, kirjaniku ja teadlase Vladimir Gubareviga, kes 1986. aastal ühena esimestest käis Tšernobõlis, 20. sajandi kõige hirmsama tehnogeense katastroofi piirkonnas.

Hea tuumakütus ei sobi nõukogude tuumajaamadele

Gubarevi arvates toodab Westinghouse väga kõrgetasemelist tuumakütust. Seda kasutatakse enamikus tuumaelektrijaamades üle kogu maailma, kuid see kütus ei sobi mingil juhul endistele nõukogude tuumajaamadele.

Lõuna-Ukraina AEJ ja kõik teised nõukogude aja tuumajaamad ehitati ühtsete reglementide ja ehitusnormide järgi, räägib kirjanik.

"Westinghouse" on mitu korda püüdnud seda turgu endale haarata, sest mängus on väga suured rahad. Ja iga kord tekkisid ootamatud ja ohtlikud olukorrad," jätkas Gubarev.

Kriisiolukord Slovakkias

Nii tekkis Gubarevi sõnul avariiolukorrale lähedane kriisiolukord hiljuti Slovakkias Temelíni AEJ-s, kui seal hakati kasutama Westinghouse kütust.

"Vähesed teavad, et praktiliselt kogu Euroopa seisis silmitsi suure ohuga," ütles teadlane. "Avarii korral oleks tagajärjed ületanud Tšernobõli omad. Lugu lõppes sellega, et Venemaa spetsialistid said olukorra kontrolli alla ja Temelínis jätkati senise kütuse kasutamist."

Ukraina saab poole tarbitavast elektrienergiast tuumajaamadest

Vladimir Gubarevi andmetel toodetakse üle poole Ukraina elektrienergiast tuumaelektrijaamades. Protsentuaalselt on vaid Prantsusmaal tuumaenergia osakaal veelgi suurem.

"Ukraina jaamades töötavad suurepärased spetsialistid," räägib Gubarev. "Ma tunnen paljusid Zaporožje, Lõuna-Ukraina Rovno ja Tšernobõli tuumajaamast. Need inimesed teavad suurepäraselt nii tuumakütuse kui ka reaktorite aktiivse tsooni konstruktsiooni eripärasid. Ja loomulikult ei sarnane ükski Westinghouse poolt Euroopas, Ameerikas või Jaapanis ehitatud jaamadest nõukogude omadega".

Fukushima tuumaelektrijaama unikaalne reaktor

Ka Fukushima AEJ reaktori konstruktsioon oli unikaalne. Loomulikult toodetakse kütusevardad iga reaktorile eraldi, arvestades selle konstruktsiooni iseärasusi.

Võimalik eksperiment Lõuna-Ukraina tuumaelektrijaamas võib halvasti lõppeda

"Venemaa tuumakütuse tarnimiseks Ukraina tuumaelektrijaamadele on sõlmitud kokkulepe," seletab Gubarev. "Kõik Ukraina tuumajaamad töötavad Venemaa kütusel, mida toodetakse Elektrostalis ja Novosibirskis. Igale konkreetsele tuumajaamale valmistatakse oma kütus. Sellesse protsessi sekkumine viib jaama ekspluateerimise avariiseisundini. Seesama juhtub ka Lõuna-Ukraina AEJ-s."

Kirjaniku arvates käib Lõuna-Ukraina AEJ-s praegu eksperiment Ameerika tuumakütuse kasutamise võimalikkuse täpsustamiseks. See eksperiment ei saa lõppeda edukalt vaid ühel lihtsal põhjusel.

"Selleks, et valmistada vajalikku kütust, tuleb ehitada mõned uued tehased," räägib Vladimir Gubarev. "Ja eksperimendid võivad väga kurvalt lõppeda. Tuumaenergeetikaga ja tuumareaktoritega ei maksa nalja teha. Ameeriklastel on kogemus Three Mile Island'i tuumajaamast. Meil on Tšernobõli kogemus. Jaapanlased teavad nüüd Fukushima'st. Võib teha mistahes poliitilisi avaldusi, kuid selliseid eksperimendid näitavad arusaamise puudumist tuumateadusest ja tehnikast".

Ukrainas on head spetsialistid

Kirjaniku sõnul poliitikud tulevad ja lähevad aga spetsialistid jäävad. "Ma tunnen paljusid Ukraina tuumaspetsialiste, juhtidest kuni lihttöölisteni," rõhutas Gubarev. "Nemad selliste eksperimentide peale välja ei lähe. Ma arvan, et nad jäävad umbkaitsesse, kuid neile püütakse midagi peale suruda. Umbes kolme aasta eest ütlesid nad otse: "Me ei saa lihtsalt niisama samasse ruumi ja samasse tsooni üles panna Ameerika reaktorit".

Uue tuumajaama ehitamine Ukrainasse on kallis lõbu. Kirjaniku arvates ei lähe kvalifitseeritud tuumaspetsialistid tuumajaamade "ümberformateerimisele".

"Niikaua, kui see tuumaspetsialistide põlvkond seal töötab, on kõik korras," leiab Gubarev. "Nad on kõik Tšernobõli kogemusega ja teavad, mida see tähendab. Kõik saavad väga hästi aru, et nalja teha siin ei saa."

Vastasel juhul võib Ukraina territooriumil korduda Tšernobõl. Seekord aga juba riigi lõunaosas.

 

 

Teema:
Tuumaelektrijaam (34)

Peamised teemad