23:29 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Analüütika
lühendatud link
Õppused (114)
25179

Soome kaitseministeeriumi pressiteenistusest teatati piinlikkusega, et poleks osanud ealeski arvata, et NATO sõdurid võivad inimesed nii ära hirmutada

Maksim Markov

TALLINN, 8. juuni — Sputnik. Balti merel algasid NATO juhtimisel järjekordsed rahvusvahelised õppused Baltops-2016, teatab RIA Novosti. Osaleb 17 riiki, peamiselt muidugi NATO liikmesriigid, kuid on ka erandeid nagu Rootsi ja Soome, mis allianssi ei kuulu. Õppuste käigus toimuvatest õppelahingutest võtab osa kokku üle 6 tuhande sõjaväelase, 49 laeva, 60 õhusõidukit ja 3 allveelaeva. "Sõjaväepidu" lõpeb 19. juunil. Osavõtjate kinnitust mööda ei ole manöövrid sugugi mitte Venemaa, vaid tingliku vastase vastu suunatud. Muidugimõista.

Õppused ei toimu mitte ainult merel, vaid ka maismaal. Neil päevil hargnesid peategevused Lõuna-Soomes. Ametlikult on Soome pinnal peetava sõjamängu osa eesmärk sõnastatud nii: "õppusel osalevate allüksuste taktikalise koostegutsemise harjutamine Rootsi Utö saarel." Kuidas sõjaväelased seal koostegutsema saavad, seda peab näitama õppuste edasine käik, kuid koostegutsemine tsiviilelanikkonnaga läks küll üle kivide ja kändude. Neid millegipärast terve NATO eskaadri saabumisest ei teavitatud. Asi lõppes sellega, et Soome väikesaarte elanikud tardusid paigale, kui nägid, kuidas hirmsad sõjalaevad nad ümber piirasid.

Kui aga nendelt laevadelt mehed veel maabuma hakkasid… Sotsiaalvõrgustikes tekitas suurt elevust ühe rahumeelse soomlase lugu, kes nähes, et tema maja hakatakse piiramisrõngasse võtma, korjas kappidest kiiruga kokku kõik, mida vähegi ära kanda suutis ja üritas paadiga põgeneda. Soome kaitseministeeriumi pressiteenistuses teatati hiljem piinlikkust tundes, kuidas nad ei osanud arvata, et NATO sõdurid võivad inimestes nii suurt hirmu tekitada. Pole viga, nüüd siis teavad.

Karu
© Sputnik / Владимир Астапкович
Tõsi, õppuste osalejad ise tunnistasid, et ka neile pole miski inimlik võõras: nemadki tunnevad mõnikord hirmu ja veel kuidas. Soome kaitseväe "Kainuu" brigaadi kolmele tuhandele sõdurile osutus hoopiski mitte tinglikuks, vaid täiesti reaalseks vastaseks tahtmatult kirjeldamatult hirmus karu. Kusjuures üldsegi mitte Venemaalt pärit, vaid omamaine pruunkaru. Tal oli millegipärast vaja tatsata "Kainuu" välilaagrisse just kõige kibedamal õppuste ajal.

Umbes aasta vanune karuott tuias telkide vahel, maiustas toidupakkidega ja uuris võitlejate kottide sisu. Vaprad sõdalased pagesid ummisjalu sõjaväe veoautode kasti varjule ega suutnud välja nuputada, kuidas end külla päästa. Karuoti lasid Soome sõjardid lõpuks ehmatusest maha. Pärast seletasid veel, et ta kujutas endast tõsist julgeolekuohtu. Karmid vennad, mis siin rääkidagi.

Ühesõnaga, õppuste toimumise piirkonna elanikel pole pärast selliseid vahejuhtumeid kinno enam asjagi. Lood nende riikide sõjaväelaste elust enesest on puhas tragikoomiliste nootidega draama. Sinna veel väike armastusliin sisse põimida ja kena suvine blockbuster missugune. Ainult et karust on kahju.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Õppused (114)

Samal teemal

Karu katkestas Soomes sõjaväemanöövrid, kus osales 3000 sõdurit

Peamised teemad