11:51 14. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB87.1809
Analüütika
lühendatud link
18176

Nad tulevad kindlasti. Sõda puhkeb kindlasti, hoiatab Briti kindral. See inimene aga juba teab, mida räägib. Tema juba asjata kartma ei hakka. Ta on raamatugi kirjutanud, et mida karta ja kuidas. Asjatundja, igatahes.

TALLINN, 12. detsember — Sputnik. "Toimus kohutav sündmus, mida kogu maailm juba ammu kartnud oli. Venemaa tankid veerevad üle Balti riigi piiri: toimunud on Vladimir Putini režiimi varjamatu agressiooniakt. Ühendkuningriik, USA ja teised lääneriigid on lepinguga kohustatud oma NATO liitlasele appi tulema. Mõne tunni kestva konflikti jooksul seisab maailm miljoneid inimelusid hävitava tuumasõja lävel," kirjutab raadio Sputnik.

Nii kirjeldab Daily Mail Ühendkuningriigi relvajõudude õppuse stsenaariumi ja täpsustab kaitseministeeriumi allikale viidates, et harjutatakse Eesti territooriumil Venemaa sõjaväe vastu tegutsemist. Sellepärast valiti õppustealaks ka sobiv ala — Eesti maastikuga sarnanev lauskmaa. Salisbury tasandikul toimuvaid sõjamänge nimetab Daily Mail reaalseimateks sõjaväeõppusteks, mida üldse kunagi läbi viidud on.

See ei käi mitte ainult õppuste legendi kohta, see on, nagu näeme, ka täiesti reaalne. Sissetung Pribaltikasse — Moskvas ainult sellest ju unistataksegi. Sõjamängude korraldajad on hoolitsenud ka selle eest, et tinglik vastane ka maksimaalselt tõepärane välja näeks.

Vastase sõdurid on riietatud Vene sõjaväevormi meenutavatesse (kuigi mitte väga) mundritesse ja relvastatud AK-74 automaatidega. Vene tankirünnakute imiteerimiseks aeti kohale Poolas valmistatud T-72 tankid. Rünnaku massiivsuse mulje loomiseks toodi juurde muidki tanke, vanemaid. Nagu teatavad teised väljaanded, on tegemist T-55-ga.

Rariteedid, kuid tõepära on maksimaalne. Tuli ühe erakollektsionääri tankimuuseumist rendile võtta. Aga "Vene" jalaväelased vedasid alt. Nende osa mängisid isikkoosseisu nappuse tõttu personaliagentuuri värvatud kohalikud elanikud ja Briti armees teenivad nepaallastest sõdurid. Küllap pidid nad hirmust püksi tegema, kui Kuninglike õhujõudude ässad nende positsioone õhulöökidega pihuks ja põrmuks lõid.

Aga kuhu sa pääsed — tuleb teha. Nagu kirjutab ikka seesama Briti väljaanne, kardavad mõned, et Venemaa võib Läänt pärast USA valitud president Donald Trumpi poolt NATO tulevikurolli kahtluse alla seadmist proovile panema hakata. Lääne jaoks on tõesti rasked ajad tulemas. Kohe, kui Obama Valge maja ukse enda järel kinni tõmbab, nii lähebki lahti. Tuleb kibekähku vaim valmis panna. 

Endine NATO Euroopa vägede ülemjuhataja asetäitja kindral Richard Shirreff intervjuus ajalehele Daily Mail nii ütleski, et Venemaalt lähtuv oht on "hirmutavalt reaalne". Aga sir Richard juba teab, millest räägib. Tema juba asjata kartma ei hakka. Kirjutas isegi raamatu hiljuti. Pealkirjas nii seisabki: "2017: sõda Venemaaga" ('2017: War With Russia'). Ise mõtles välja ja nüüd ise kardab. Ja ajab teistelegi koos oma sõprade-kindralitega hirmu nahavahele.

Briti kaitseministeerium on juba kinnitanud plaani saata oma kontingent Eestisse. Sinna lähetatakse umbes 400 briti sõjaväelast. Võiks arvata, et just neid Salisbury tasandikul Vene tankidega drillitigi. Tekkiv probleem tuleb ju kuidagi lahendada.

Probleeme nende õudusjuttude autoritel, kes kirjutavad sellest, kuidas venelased muudkui tulevad ja tulevad, aga kuidagi kohale ei jõua, on palju.
Sellest, kuidas venelased muudkui tulevad aga kuidagi kohale ei jõua, õudusjuttude kirjutajatel on probleeme kuhjaga. Peamiselt muidugi vaimseid. Nende põhimure on selles, et Venemaa ei taha kuidagi sisse tungida.

Ja sellepärast ei jäägi õudukate huvilistel muud üle, kui nahast välja pugeda, et Lääne publikut oma luulude tegelikkuses veenda. Nende arvates on need "hirmutavalt reaalsed". Ja see muutub tõesti ohtlikuks, kui sõjaplaane koostavad sellised hirmule aetud kindralid.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
sõjaväeõppus, hirm, armee, oht, rünnak, julgeolek, Daily Mail, NATO, Richard Shirreff, Vladimir Putin, Salisbury, Suurbritannia, Eesti, Balti riigid, Venemaa

Peamised teemad