07:31 03. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0906
  • RUB85.8405
Analüütika
lühendatud link
040

Barack Obama lubas Süüriasse relvi tarnida. Väidetavalt "mõõdukale opositsioonile". Tegelikult aga kõige äärmuslikematele terroristidele, kes, nagu kogemus näitab, võtavad selle arsenali neilt nagunii ära. Ja las siis edasi helbib Trump seda suppi juba ise.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Enne surma enam ennast paksuks süüa ei saa, öeldakse. Relvastuda saab aga küll, kui endaga veel keegi kaasa võtta. Süüria opositsioonivõitlejad, keda USA võimuvahetus sügavalt kurvastas, saavad nüüd aru, mida tähendab, et pole halba heata. Millal siis veel nõustuks Barack Obama nendele relvade tarnimise keeldu maha võtma, kui mitte nüüd, loetud päevi enne äraminekut. Oleks Clinton tulnud, oleks muidugi teine asi. 

Nüüd aga, "põlegu kõik põrmuks", mõtles Valge maja peremees. Pidades silmas nende sõnade otsest tähendust. Ja nagu seda tema administratsioonis nimetati "tühistas relvade, laskemoona ja sõjatehnika tarnepiirangud Washingtoni liitlastele võitluseks terrorirühmitusega "Islamiriik" (Venemaal keelustatud terroriorganisatsioon)."

USA president Barack Obama
© Sputnik / Сергей Гунеев

Vene keelde ümberpandult tähendab see, esiteks, "mõõdukale opositsioonile", kes on Aleppot kaotamas, kuid kes hoiavad veel teatud positsioone mujal Süürias. Teiseks, sellele samale "Islamiriigile", mis, nagu lahingutegevuse kogemus näitab, läheb nagunii nende arsenali.

Huvitav, kas John Kerry on ikka asjaga kursis? Või tuleb Venemaa delegatsioonil ta jälle kurssi viia. Nagu paari aasta eest. Tookord rääkis olukorraga kursis olev allikas: "Jäi mulje, nagu Kerry ei teaks, et pärast Lavroviga Roomas peetud läbirääkimisi 2. detsembril keeldusid Riigidepartemang ja tema järel ka USA saatkond ÜRO-s kõikidest seni saavutatud kokkulepetest."

Venelased trükkisid tookord riigisekretärile välja tema alluva esinemise teksti Julgeolekunõukogus. Kerry luges seda suure imestusega. Aga ta on ka praegu koos Lavroviga Hamburgis justkui Süüria vaherahus kokku leppinud. Aga Obama tegi, et see paistaks välja nagu oleks ta udu ajanud.

Tema presidendi memorandumis öeldakse, et Süüriale relvatarnekeelu tühistamine vastab USA rahvusliku julgeoleku huvidele. Tundub, et miks siis äkki nii. Ta ju ise teatas alles kolm päeva tagasi, et Ameerika Ühendriike terrorism ei ähvarda. Ja loogiline ongi.

Kui ei ähvarda, siis Obama sellega ka ei võitle. Obama hoopis relvastab teda. Otsuse peab veel kinnitama Kongress. Sealt edasi on konveier juba õlitatud. Kiirusega, mida oleksid kadestanud isegi fašistid, kui nad nõukogude vägede lähenemisel dokumente põletasid, vorbitakse valmis mingi venevastane määrus.

USA president Barack Obama
© Sputnik / Сергей Гунеев

Siin kardetaks samuti Trumpi pealetungi. Seepärast tegutsetakse kooskõlastatult. Et tal ei jääks parimagi tahtmise korral võimalust sõjalisi tarneid peatada. Ametisseastumise tseremoonia võtab oma aja, siis, kuni ta asjad üle võtab, kuni teeb seda, teist ja kolmandat. Sellest ajast peaks piisama, et opositsioonivõitlejaid relvastada ja ümber relvastada. Seda enam, et logistika pole katkenud. Nüüd muutub see vaid legaalseks.

Laadungi võib lennukilt alla heita. Võib ka kohe pomme heita. Loomulikult juhuslikult, nagu Deir ez-Zori all. Piisab, kui koordinaadid veidi segamini ajada. Teada trikk: annad telefonnumbri ja ühe numbri selles ajad justkui segamini. Pärast palud vabandust: ma ise endale ju ei helista.

Mis Obamasse puutub, siis tema ei üllatanud. Kuigi ta vist mõtleb, et tegi ennetava löögi. Kõik ootasid, et läheb jaanuaris ära aga tema ongi juba läinud — patu peale. Kuu aega, seda on piisavalt, et ennast mitte milleski tagasi hoida. Mis tal seal veel oli: Ukraina relvastamine, Putini vastaste sanktsioonide kehtestamine.

Aga võibolla hoopis… Eks temagi tahtis lapsest peale teada, miks ei tohi punast nuppu vajutada. Kuid selleni asi ei lähe. Tal on ju veel pikk elu ees, mis siis, et mitte Valges majas. Ja Valges majas jõuab ta remondi teha. Polegi tarvis terves majas, piisab kui Ovaalkabinetis. Oleks vaja tapeedi või plintuse alla mädamuna panna. Siis ei saaks Trump veel tükk aega aru, miks kõik on justkui uus, aga senine hõng ei taha kuidagi ära lahtuda.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
presidendivahetus, opositsioonivõitlejad, relvastus, terrorism, Valge Maja, Barack Obama, Donald Trump, John Kerry, USA, Venemaa, Süüria

Peamised teemad