12:03 26. September 2017
Tallinn+ 11°C
Kuula otse
USA presidendiks valitud Donald Trump

Esimene poolaeg mängitud: Trumpi aeg läks käima

© AP Photo / Matt Rourke
Analüütika
lühendatud link
Mihhail Šeinkman
6222

Tõsi ta on, et pilt Time esikaanel pole ikka Nobeli preemia. See-eest aga kui Trumpil ei peaks miski minema päris nii, nagu lubatud sai, ei hakka keegi teda selle auhinna pärast ka hurjutama. See pole "avanss", nagu Obama puhul. Pigem kompensatsioon kõige eest mida tema kohta varem kokku räägiti.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

See pole küll Nobeli rahupreemia, kuid ta pole ka ju veel USA president. Nii ta võib täiesti rahulduda sellega, et tema tund ei ole veel tulnud, kuigi aeg (inglise keeles — time) on juba käes. Koos värske posti kojukandega. Time detsembrinumbris nimetati teda viimaks "inimeseks". Tühja sellest, et esialgu vaid aasta inimeseks. 

Sest inimene — see kõlab uhkelt. Pole enam mingi "hullumeelne" ega "skandaalne isiksus" ega "rassist" ega "seksist" ega "seelikukütt" kõik ühes isikus. Mis epiteetidega Ameerika meedia teda ja tema valimiskampaaniat küll ei nimetanud. Ja Time, muide, samamoodi. Kuid nüüd ei mõista ka tema võitja üle kohut. Suhtub temasse nii nagu ta on ja teeb temast kaanepildi.

Donald Trump on tema sõnul õnnelik ja uhke. Jah, pole küll Nobel, kuid kui tal peaks midagi teisiti minema, kui ta lubanud oli, siis ei julge keegi teda selle auhinna eest ka hurjutada. Esiteks on see vaid uue aasta, mitte terve ajastu inimese portree, nii et ärge pange pahaks. Ja teiseks, see pole "avanss", nagu Obama puhul. Pigem kompensatsioon kõige eest mida tema kohta varem kokku räägiti. Pealegi, kõik ajakirja nõuded nominendile on tema puhul täidetud. Valiku peamine kriteerium on inimese mõju maailmas toimuvatele protsessidele, kusjuures pole oluline, milline.

Дональд Трамп на обложке журнала Time
© REUTERS / HANDOUT
Time kuulutas Donald Trumpi aasta inimeseks

Kuid Trump on ka siin erijuhtum. Väljaanne ise ütleb juhtkirjas, et ei mõista, kas see on hea või halb. Ühest küljest nimetab teda "lahutatud riikide" presidendiks. Teisest küljest aga "vastuoluliseks", tähendab siiski mitte voorusteta inimeseks. Kuid need polegi nii olulised. Suures pildis on iga USA presidendile Time kaanepilt automaatseks boonuseks. Ajakirja versiooni kohaselt on suurriigi liider juba enesestmõistetavalt maailma mõjuisik. Seepärast on iga Valge maja peremees vähemalt korra ka ajakirja kaanele pääsenud. 

Ainsaks erandiks on seni olnud Gerald Ford. Valgesse majja sattus ta kolmeks aastaks juhuslikult, kui vahetas seal välja tagandatud Richard Nixoni, mida ajakiri sellepärast tähele pannagi ei jõudnud. Trump on ka selles mõttes erand, et ta kuulutati laureaadiks vaid sellele kohale valimise pärast, mitte et ta sellesse ametisse asunud oleks. Talle tõestati, et ameeriklased oskavad oma viga tunnistada. Sealhulgas aasta näona, sest nad arvavad siiamaani, et Trump võitis kehtivate normide kiuste. Tegelikult ta alistaski ainult need reeglid. Või nagu kirjutatakse ta "raputas poliitilist süsteemi". Clintonit, muide, tunnustasid nad samuti, stabiilsuse eest. Tema jäi selles võistluses teiseks.

Kusjuures kõik kolm Trumpi eelkäijat Valges majas ilutsesid Time detsembrinumbri esikaanel kahel korral. Ja vaid üks, ammu enne neid, suutis seda teha kolmel korral — Franklin Delano Roosevelt. Tema oli tegelikult ka presidendiks kolm ametiaega, olles samuti teatud mõttes erandiks reeglist. Nii et selles mõttes on Trumpil, mille poole püüelda, kõik eeldused selleks on tal olemas. Riigis on depressioon, maailmas käib sõda. Ja ilma ausa teise rindeta ei saa hakkama kohe mitte kuidagi. Juhul muidugi, kui Ühendriigid ikka tahavad võitjate hulgas olla. Roosevelt tookord tahtis, kuigi mitte kohe. Ja Trump jõuaks veel. Esimene poolaeg (ingl k. time) on mängitud. See tähendab, et tema aeg läks käima.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
poolaeg, kompensatsioon, erand, esikaas, aasta inimene, Time, Valge Maja, Franklin Delano Roosevelt, Donald Trump, USA

Peamised teemad