07:48 22. Oktoober 2017
Tallinn0°C
Kuula otse
Ameerika senati delegatsioon eesotsas senaator John McCainiga saabus Balti riikidesse aasta lõpus

McCain käis Tallinnas Trumpile lõksu seadmas

© AP Photo / Wong Maye-E
Analüütika
lühendatud link
15861

Ameerika senati delegatsioon eesotsas senaator John McCainiga käis aasta lõpus Balti riikides vaid selleks, et USA valitud president Donald Trumpile ära teha, leiab politoloog Jevgeni Golikov.

Jevgeni Golikov, politoloog

Erinevalt teistest rändlindudest lendavad Ameerika "pistrikud" iga ilmaga ja igal aastaajal. Nii ka seekord, justkui harv päikesekiir jõudis meie "rinderiiki" Eestisse auantikommunist, Vietnami sõjas allatulistatud lennuki piloot, üle maailma ennastsalgavalt demokraatia eest võitleja ning Eesti sõltumatuse julgeolekugarant, senaator ja senati relvastuskomitee esimees John McCain.

Senaator, kes on ka ise kunagi Ameerika poliitika tähtsaima positsiooni eest võidelnud, ei juhtinud kaugeltki mitte rahutuvide delegatsiooni. Sellesse kuulus peale tema veel üks vabariiklane, samuti endine sõjaväelane ja tegevpistrik Lindsey Graham ja Demokraatliku partei esindaja Amy Klobuchar.

Et uuele valitsusele pilk peale visata

Visiidil oli lisaks Eesti meediaväljaannetes nimetatutele loomulikult veel mitu tähtsat eesmärki. Tuli pilk peale visata Eesti uutele liidritele, kes on oma ametitesse asunud mitte päris nii, nagu USA saatkond Tallinnas seda soovitas. 

Arvan, et meie Kersti Kaljulaid, Jüri Ratas ja Margus Tsahkna ei vea alt ega valmista pettumust. Kuigi pisuke meelehärm peaks ookeanitaguste külaliste hinge jääma: soovitati ju teisi. Kuid need on pisiasjad.

Tähtsam on hoopis miski muu: 20 päeva pärast asendab USA president Barack Obamat sellel ametikohal vabariiklane, oma parteis suisa dissidendi seisuses olev Donald Trump. On selge, et inimesed vahetuvad, ka need, kes vastutavad riigi välis- ja julgeolekupoliitika eest. Küllap muutuvad ka üle maailma USA huvide kaitsmise meetodid, kuid üsna kahtlane oleks vastvalitud presidendilt loota globaalsete ja kaugeleulatuvate välispoliitiliste eesmärkide muutmist.

Seepärast oleks pisut naiivne mõelda, nagu oleks konservatiiv McCain üle ookeani lennanud vaid selleks, et Trumpile Eesti strateegilist tähtsust Ameerika Ühendriikide huvide elluviimisel meelde tuletada. Trump pole küll kindral, kuid saab suurepäraselt aru, et, suleliste terminoloogiat kasutades, pole temaski rahutuvi verd ja visiidil on ilmselt kaks muud motiivi. 

Väike lõks Trumpile

Esiteks, arvestades, et vastvalitud president ei ole sugugi lugupeetud külaliste südamesõber, miks ei võiks enne tema ametisseastumist ühele tema tulevasele välispoliitilisele sõjarajale pisukesed püünisrauad üles seada.

Kui Trump hakkab tegutsema McCaini stiilis, saab presidendile ette heita, et enne valimisi lubas ta üht aga siis läks ikka vana viisi edasi. Tühiasi küll, kuid võib edaspidi marjaks kuluda. Teiseks, kui Trump hakkab Venemaa suhtes ajama sellist poliitikat nagu Obama ja noorem Bush, kuid väiksema ideoloogilise trummipõrinaga, siis saabki sedasama ette heita, sest McCain ise ei olnud ka alati efektiivne, kuid ideoloogilise kindlameelsuse puudumist talle küll keegi ette heita ei saa.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga

Tagid:
delegatsioon, eesmärk, visiit, John McCain, senaatorid, Donald Trump, Eesti, Balti riigid

Peamised teemad