12:02 05. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0785
  • RUB82.8075
Analüütika
lühendatud link
9062

Lätis valmistutakse uut liiki "europroduktide" impordiks. Nende "parim enne" on küll möödas aga tühja sellest. Tuleb kõigest nina kinni pigistada ja uskuda, et Euroopas osatakse mitte ainult hallitusega juustu valmistada.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Isegi Lätis räägitakse oma riigi kohta, et sellel on natsilõhn küljes. Kõik saavad suurepäraselt aru, et see lõhnab halvasti, kuid keegi ei seleta, mille järele. Millega saakski võrrelda kodakondsuseta isikute olukorda, rahvuse pärast vallandamist, rahvusliku tunnuse põhjal ühtede õiguste eelistamist ja teiste allasurumist.

Kuid alates 2017. aastast võib iga kohalik leida selles riigirežiimi "õndsuses" midagi endale. Ainult et seda tuleb maitsta ja see juhtub siis, kui Brüsselis võetakse vastu reglement vähekindlustatud elanikkonnale säilitusaja ületanud toiduainete realiseerimise lubamisest.

Elanikkond võtab selle kahtlemata ka vastu, ei saa ju toitu ometi ära visata lasta. Lätis oodatakse aegunud provianti euroliidust eriti, nagu euromannat. Ainult sprottidest söönuks ei saa, nüüd on siis selline küllus tulemas. Nagu öeldakse: "Meie laualt teie lauale".

Kuigi, "mis endale tüliks, sobib annetuseks hästi". Kuidas asjad ka poleks, teatas riigi mõjukas infoagentuur LETA, et Läti võimud on säilitusaja ületanud toiduainete vastuvõtuks juba valmis. Veelgi enam, agentuuri andmetel on võimud nõus Brüsselile riknenud toiduainete eest isegi peale maksma ja seda riigihankega kokku ostma.

Küllap selleks, et mitte ainult lambad, vaid ka hundid söönud oleksid. Sest sellise lihtsa nipiga saab aegunud eurotoit õukonnale lähedal seisvatele tegelastele veel kullaaugukski. Küllap nemad juba oskavad selle uuteks krabisevateks rahatähtedeks muuta. Sellisteks, mis ei haise. 

Selle toidumoonaga saavad ka tavalätlased oma tähtsust upitada, sest mis lambad nad nüüd enam on: nad on EL sanitarid, sest päästavad teda toidujääkidest ja prügimägedest.

Ja veel on tähelepanuväärne, et mitte tüütud ajakirjanikud ei avastanud "toiduafääri". Võimud ise lasid seda vaata et toitlustusjulgeolekuna paista. "Sellel ideel on terve rida eeliseid elanikkonna sotsiaalselt vähemkaitstud osa toetamisel," teatati keskkonna ja regionaalarengu ministeeriumist vaimustuseks ülekasvava optimismiga selle üle, mida rahvas kõik nahka paneb.

Seal usutakse tõsimeeli, et eelarvepuudujäägi tingimustes tekib valitsusel võimalus puudustkannatavatel inimestel kõhud täis sööta toiduga, mida rikastes riikides ei sööda.

Nende veendumus tugineb sellele, et kahekümne viie sõltumatuse aasta jooksul on lätlastel tulnud kõike helpida ja küllap neelatakse seegi alla. Tuleb vaid nina ja silmad kinni pigistada ja ette kujutada, et Prantsusmaal on õpitud hallitusega mitte ainult juustu valmistama. 

Ja mitte ainult Prantsusmaal. Ühesõnaga, valitsus soovib inimestele ainult head. Mis siis, et kergelt aegunud. Seda veerand sajandi eest ju tahetigi, kõiki neid euroopalikke väärtusi, on neid ju samuti keegi juba pruukinud.

Nii et toit on laual. Halvad ajad on möödas, ees on halvaks läinud ajad. Nagu öeldakse, kes kannatab, see kaua elab. Seda enam, et ka vabariik ise oleks nagu riknenud vili. On teine kipra tõmbunud ja halva lõhna külge võtnud. Aegunud putru ei saa aegunud võiga ära rikkuda. Pealegi on Läti geopoliitikas alati oma nišši otsinud.

Kõige rohkem on ta muidugi rindele kippunud. Selles mõttes ei muutugi tema jaoks eriti midagi. Lihtsalt nüüd hakkab temast lehka levima. Kui pead ennast sanitaartsooniks, eks siis minegi kemmergusse. Kellelgi jaoks ei haise raha, kellelgi jaoks liikmelisus. Peamine, ega sõpru lõhna ja maitse järgi valita. Ongi vaid eurooptimistid alles jäänud.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
sanitaartsoon, parim enne, riknenud, toit, LETA, EL, Läti

Peamised teemad