23:42 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Analüütika
lühendatud link
8631

Terroristide ette seatakse nüüd USA piiril võimas barjäär. Silmitseb ametnik kississilmi sissesõitjat: „Noh, sõbrake, näita oma kasutajakontot!“ Kurikael võetakse kohapeal kinni ning aus inimene lastakse sisse. Ainult andmed kirjutatakse üles – nii nagu kord ette näeb.

TALLINN, 3. jaanuar — Sputnik. Аmeerika võimud leidsid uue meetodi terroristide kindlakstegemiseks. Muretu. Tolliamet tunneb nüüd huvi, milliseid sotsiaalvõrgustikke ja milliste profiilinimede all kasutavad USA-sse saabuvad välismaalased. Vastamine on vabatahtlik ning sellest loobumine riiki sisenemist justkui ei mõjuta. Tõsi, ameeriklaste seaduste kohaselt võib immigratsiooniametnik lihtsalt niisama isegi korras viisaga inimese piirilt tagasi saata. Põhjustki ei selgita — kas turisti nägu ei meeldi või astus ametnik vasaku jalaga voodist välja, teatas Sputniku raadio.

Kuid selle uuenduse mõte lipsab kuidagi käest. Kas nad seal siis otse tollipunktis tuvastavad sissesõitjaid kasutajakontode põhjal? Olgu pealegi. Muidugi juhul, kui sissesõitja ei ole ilmselgelt terrorist. Sest mitteilmne terrorist ilmselt ütleb, et ta ei käi üldse sotsiaalvõrgustikes. Olgugi mitte — aga vaat siin hakatakse teda, väetikest, pitsitama: niisugust inimest ei saa olla. Nii et terroristidel tuleb nüüd luua enesele erinevad kontod — üks enda jaoks, teine tolliametniku jaoks.

Hämmastab see, et kogu see aususe test võetakse kasutusele siis, kui kõik on veendunud, et sotsiaalvõrgustikud ja postiteenused on niigi juba jälgimise all. Kui palju on kirjutatud sellest, kuidas ameerika julgeolekuteenistuse puhaste käte vahelt käisid läbi miljonid Yahoo meilikontod. Teenusepakkuja, tõsi küll, eitab kõike. Ja ka mõningatest sotsiaalvõrgustikest kirjutati enam-vähem sama. Võrgustikud muidugi lükkasid kõik tagasi, aga, nagu öeldakse, kahtluseiva jäi. Kusjuures nende jaoks on USA võimude uus algatus — nagu kivi südamelt ära. Nüüd räägivad ja näitavad kasutajad ise kõik enda kohta ära. 

Ausal inimesel ei ole midagi varjata. Aga ebaausad… No ega nemad ometi harju valetama. Sel juhul on nad ebaausad. Seega paistab, et terroristid ei puutu siin üldse asjasse, ehkki nendest kõik ju algaski. Obama lubas kontrollida viisataotlejate sotsiaalvõrgustikke pärast San Bernardino terrorirünnakut 2015. aasta lõpul. Oli ju üks mõrtsukatest — Tashfeen Malik — enne veresauna täiesti avameelselt sotsiaalvõrgustikus väljendunud, sealhulgas oma sümpaatiatest Islamiriigi suhtes. Kõigist kõige kõvemal häälel nõudis sissesõitjate sotsiaalvõrgustike kontrollimist senaator John McCain. Tema käib ju ajaga sammu.

Nonii, nüüd on tehtud. Terroristide ette seatakse USA piiril võimas barjäär. Silmitseb ametnik kississilmi sissesõitjat: „Pass — olgu pealegi, näita parem, sõbrake, oma kasutajakontot. Lase käia, ära häbene." Heitis pilgu nutitelefonile — ja kõik sai selgeks. Kurikael võetakse kohapeal kinni. Aus inimene aga lastakse minema. Õieti — lastakse sisse. Ainult andmed kirjutatakse üles — igaks juhuks, korra kohaselt. Hiljem hakatakse aeg-ajalt postitusi vaatama. Korra heaks ikkagi.

Mida siin öelda veel. Kõik on meie eest öeldud. Inimkond armastab kõige rohkem võõraid saladusi — nii väitis Julian Semjonovi teose kangelane Otto von Stirlitz. Võib olla Snowdenil on õigus, kui ta kutsub juba täna sulgema oma kontosid sotsiaalvõrgustikes ning magama rahulikult.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
ennetamine, sotsiaalvõrgustik, kaitse, kontroll, terrorism, tolliamet, sisserändajad, USA

Peamised teemad