09:04 24. Oktoober 2017
Tallinn-2°C
Kuula otse
Saksa sadamalinn Bremerhaven polnud sellist äkkrünnakut ilmselt kunagi varem kogenud

Kaitsmata vahekord. USA purskas tankid Euroopasse

© AFP 2017 / PATRIK STOLLARZ
Analüütika
lühendatud link
Mihhail Šeinkman
29415

Oli see vast kähkukas! Saksa sadamalinn Bremerhaven polnud sellist äkkrünnakut ilmselt kunagi varem kogenud. Sajad erineva kaliibri ja pikkusega "torude" ning otstarbega lahingumasinad. Pool kuud graafikut ennetades. Vits peos, sest mine isahane tea...

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Samal ajal kui USA muudkui ootab pikisilmi uue presidendi ametisseastumise tseremooniat, ei hakatud Euroopas teda ära ootama, kuid jõuti ära oodata tema eelkäija lubatud tankid. Kuigi Ameerika soomustehnika saabumine oli esialgu kavandatud alles jaanuari lõppu, otsustas Obama forsseerida nii ookeani kui ka sündmusi. Saksa poliitikute väljaütlemiste põhjal otsustades oli selline kiirustamine ka nendele suureks üllatuseks. Mõned hakkasid isegi kahtlema: kes siin õigupoolest sakslased on?

See oli ju klassikaline välksõda! Saksa sadamalinn Bremerhaven polnud sellist äkkrünnakut kunagi varem kogenud. Otse laevadelt kaldale tulnud sajad erineva kaliibri ja pikkusega "torude" ning otstarbega lahingumasinad ei jätnud paari päevaga kaldal puutumata lapikestki. Lärm, roomikutelõgin, väljaheitetoss. Just siit hakkas kogu see tähe-triibuline killavoor mööda Ida-Euroopat laiali roomama, peamiselt lähemale Venemaale, Poolasse, näiteks. Ja nüüd polegi enam oluline, mida arvab asjast Ameerika Ühendriikide relvajõudude 45-s ülemjuhataja. Peaasi, et tal ei tuleks pähe kõike seda tagasi viia.

Vähemalt mitte kohe. Ei saa ju sõjaväge niisama sinna-tänna loksutada. Ja kui nad 10-15 päevaga, nagu lubatud, kogu selle väekoondisega hargnevad, siis pole sugugi kindel, et keegi suudaks kogu selle väe sama kiiresti uuesti kokku korjata. Eks otsi nüüd tuult väljal, seda enam, et Pentagon varjab kiivalt tankide kulgemisteid Euroopas. Võiks arvata, et ka Trumpi eest. Seda põhjendatakse julgeolekukaalutlustega. Keda siis veel karta? Kohalikud on küll Colorado mardikate vastu, just sellest osariigist ongi Euroopat päästma tõtanud tankibrigaad pärit, sest ei saa aru, milleks siia veel need, kui ainuüksi Saksamaal on juba peaaegu kakssada USA sõjaväebaasi. Kuid aborigeenid tankide alla viskuma ei hakka.

Venelased, vaatamata nende müütilisele agressiivsusele, üle piiri ei tule. Vähemalt niikaua, kui neilt seda tungivalt ei paluta. Nii tulebki välja, et ainsaks ohuks USA sõjaplaanide elluviimisele on Trump. Õigemini, oli siiamaani, sest nüüd on nad ju juba kohal. Ja teesklevad muudkui, nagu oleksid siin rahu nimel maailmas. 2800 ühikut tehnikat ja 4000 sõjaväelast. Kogu selle väe transportimiseks maad mööda läheb vaja 900 raudteevagunit, mis kokku oleks peaaegu viisteist kilomeetrit pikk.

Huvitav, kas nad selliste gabariitide juures kavatsevad salastada kogu selle veose kulgemist. Kasutades selleks näiteks ikka sedasama nähtamatukstegevat stealth-tehnoloogiat, mis varjas kurja silma eest superristleja Zumwalt. Sedasama, millest suuremat pole maailmas olemas. Kuna remondist ta kunagi välja ei saa, siis polegi teda keegi tegutsemas näinud. Ja vaevalt et kunagi näebki. Veel räägitakse sellest Ameerika dessandist, et see on suurim "külma sõja" lõpust saadik. Justkui polekski see vahepeal lõppenud ja järelikult siis, niipea ilmselt ei lõpegi.

Pentagonis, muide, kinnitatakse, et kõike seda pole kauaks. Tankikorpus viibivat Euroopas üheksa kuud. Sümboolne tähtaeg. Seda enam, et kõik tunnused on olemas. Euroopa on ju tõepoolest raskemaks muutunud. Niipalju rauda on temasse nüüd toodud. Ka kaks triipu on täiesti olemas, kui lugeda selleks tankiroomikute jälgi. Kuid pigem on see rasedus ikkagi näiline. Üritust on selgelt tunda, kuid viljatuks see jääbki. Otsustades veeremi pikkuse järgi on see pigem Solitaire, mitte kaardimäng aga parasiit-uss. Sellest juba niisama lihtsalt lahti ei saa. Võib organismis elada aastakümneid. Ja pole mingi uudis, et nakatuda võidakse ka emakasiseselt looteperioodil.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
lahingumasinad, tankid, Bremerhaven, Euroopa, Saksamaa, USA

Peamised teemad