18:04 29. Märts 2020
Kuula otse
  • USD1.0977
  • RUB86.3819
Analüütika
lühendatud link
USA presidendivalimised 2016 (105)
9651

Kui Rex Tillerson tahtis senaatoritele tõestada, et on oma mees, siis sellega sai ta hiilgavalt hakkama. Tegelikult tuleks sellega veel tööd teha, sest üle pingutada ka ei tohi, muidu hakkavad veel mõtlema, et püüab kahtlaselt kangesti meele järele olla.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Tähelepanu keskmesse sattusid nad samaaegselt: Trump oma esimesel pressikonverentsil valitud presidendina, Tillerson aga senati kuulamistel, täpsemalt läbikatsumisel, võiks isegi öelda, et pimekatsumistel, sest tunduv osa läbikatsujaid pöörasid end tema poole seljaga. Aga täiesti ilmaasjata.

Kuigi esimene esines, nagu alati, siis teine käitus, nagu kõik. Ja just see osutus tavapärastest Trumpi retoorikast hoopis huvitavamaks. Kasvõi sellepärast, et Trump võib endale lubada rääkida kõike, mis pähe tuleb, Tillersonil aga, vähemalt niikaua, kuni ta ametisse pole kinnitatud, oleks targem rääkida seda, mida talt kuulda tahetakse.

Putin andis Sõpruse ordeni ExxonMobili juhile isiklikult üle 2013. aasta juunis Peterburi rahvusvahelise majandusfoorumi raames peetud kohtumisel energiaettevõtete juhtidega
© Sputnik / Михаил Климентьев

Ja mitte Moskvas, seal on tema määramine juba heaks kiidetud. Washingtonis olijatele aga just see ohtlik tundubki ja just selles tuleb tal äärmiselt tänamatu publik ümber veenda. Oli tunda, et mees oli tõsist kodutööd teinud. Katsuti teda üheksa tundi, kuid nuriseda pole millegi kallal. Kõikidele küsimustele vastas ta lühidalt, täpselt, konkreetselt, rohkem nagu sõjaväelane, mitte nagu diplomaat.

Või koguni nagu sõjaväeluuraja. Kuidas siis muidu. Vaja oligi nii, et ükski koer ei hauguks. Siin aga oli neid terve kari: McCain, Menendez, Graham. Ühesõnaga, puha meie mehed, selles mõttes, et "heasoovijad".

Tillersoni esinemiseks seadsid nad vaata et polügraafi üles: laiaulatuslike Venemaavastaste sanktsioonide eelnõu. Too ei pilgutanud aga silmagi, ütles, et loomulikult toetab, kandku Exxon Mobil kasvõi kahju. Ütles, et sanktsioonid on efektiivne poliitiline mehhanism. Justkui polekski ta veel alles üsna hiljuti Sankt Peterburgis toimunud majandusfoorumil nende sanktsioonide üle peaaegu kuuldavalt naernud.

Ja mitte ainult seal, vaid iga kord, kui naftatehingutelt matti võttis. Kuid kõik voolab ja muutub, välja arvatud voolamine ise, see tähendab "peavool". Tema aga sattus sinna väga-väga vastu tahtmist. Kuid jällegi, kui vene moodi öelda, mis siis, et ei taha aga peab, on vaja.

See, kes jõkke astub, peab arvestama, et jalad võivad märjaks saada. Tema aga sumas sinna suisa pea ees. Kui eesmärk oli senaatoritele tõestada, et on oma mees, siis sellega sai ta hiilgavalt hakkama. Kuid selle kallal tuleb veel vaeva näha, muidu võib üle pingutada, arvavad veel, et tahab kahtlaselt kangesti meeldida.

Sest isegi Kerry ei lubanud kordagi avalikult Ukrainale surmavat relvastust tarnida. Tillerson aga seda võimalust ei välistanud. Kusjuures viitas selgelt, kelle vastu, soovitas Kiievil kõik oma väed idapiirile koondada. Muuseas, ta ütles isegi Krimmi kohta kahetsusega, et Washington oleks pidanud Moskvale lahingu andma.

Trump nimetas USA välisministri kandidaadiks Rex Tillersoni
© Sputnik / Владимир Астапкович

Viimasel ajal näen tihti imelikku und, kuidas Tillersonile orden antakse. Kui poleks teada, et Putin isiklikult teda sõpruse eest autasustas, poleks osanudki arvata. Ta ütles nii: milleks mulle orden, aitab mulle riigidepartemangustki. No tegelikult ta nii ei öelnud, andis ainult mõista.

Kuigi, kui medalit teisest küljest vaadata — mida me siis õieti tahtsime, kas seda, et ta oleks Putinit heategijaks nimetanud, Krimmi Venemaa omaks tunnistanud, sanktsioonid tühistanud ja sellega ülesande, veel renne selle täitmisele asumist, läbi kukutanud?

"Minul igatahes on tema ametissekinnitamise üle riigisekretäriks hea meel," ütles senati välisasjade komitee esimees Bob Corker. Tähendab Rexi infiltreerumine läks edukalt.

Aga see, et ta "peavoolust" kuivalt välja ei tulnud, selleks tal ju garderoob ongi. Tuli koju, pani kuivad riided selga, viskas ülesande täitnud inimese kindla pilgu Sõpruse ordenile ja tõstis pitsikese. Vene viina, muidugimõista. Keel ongi ju inimesele selleks antud, et oma mõtteid varjata. Peaasi, et need tal peast välja ei lendaks, mis poleks sellises kärevoolus ka mingi ime.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
USA presidendivalimised 2016 (105)
Tagid:
orden, välisminister, senaator, sanktsioonid, kandidaat, Rex Tillerson, John Kerry, USA, Ukraina, Venemaa

Peamised teemad