14:58 02. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1116
  • RUB77.4378
Analüütika
lühendatud link
3820

Vene eksperdi Gevorg Mirzajani hinnangul on Damaskuse ja relvastatud opositsiooni läbirääkimised Astanas sammuks teel sõja lõpetamisele Süürias

Gevorg Mirzajan, Vene Föderatsiooni valitsuse juures asuva rahandusülikooli politoloogia osakonna dotsent — Lõuna-Osseetia Sputnikule

Astanas toimus eile Bashar al-Assadi valitsuse ja relvastatud opositsiooni esindajate vaheliste rahukõneluste esimese vooru teine päev. Neid kõnelusi võib juba lugeda eduks, kuivõrd esimese päeva tulemusena ei paugutanud kumbki pool ust ega lahkunud skandaaliga Kasahstani pealinnast.

Pikk tee rahuni

Mitmed Venemaa kritiseerimisele spetsialiseerunud meediaväljaanded on juba jõudnud kirjutada, et läbirääkimisprotsessi esimene päev lõppes eimillegagi. See jäi meelde vaid skandaalide, vastastikuste süüdistuste pildumise (opositsiooni esindajad teatasid taas, et Assad peab lahkuma), võitlejate võimetuse poolest positsioone konsolideerida ega toonud Süüria kodusõjale lõputegemist kriipsuvõrragi lähemale.

Nõustudes kolme esimese väitega (ehkki, kas tasub pärast aastatepikkust usuliste vastuoludega vürtsitatud kodusõda oodata vennastumist osapoolte vahel, kes eile üksteist tulistasid ja teevad seda ka homme?), tasub kolmanda puhul siiski vastu vaielda. Rahukõnelused Astanas tähendavad õige mitmel põhjusel sammu teel sõja lõpetamisele.

Esiteks, tegemist on Süüria kodusõjaga seotud viiest juhtivast välismängijast kolme — Venemaa, Türgi ja Iraani kooskõlastatud ettevõtmisega (neljas Saudi Araabia Kuningriigi (KSA) näol keeldub konstruktiivsust ilmutamast, ning viies — USA — on riigi administratsiooni väljavahetumise tõttu reaalsest tegevusest ajutiselt kõrvale tõmbunud).

Samas on üks rahuloome triumviraadi osapool üheks kahest peamisest Süüria võitlejate sponsorist (teine sponsor on KSA). Ja tõigal Recep Erdoğan asumisest "valgete jõudude poolele" ning tema põhimõttelisel valmisolekul Süüria kodusõda ära lõpetada on tõsine mõju nendele relvaüksustele, keda Türgist varustatakse ja finantseeritakse.

Teiseks, Astanas ei lednud aset mitte valitsuse ja poliitiliste pagulaste tühi dialoog, vaid, nagu märkis õigesti Venemaa välisminister Sergei Lavrov, „kohtumine nende inimeste osavõtul, kes relvaga käes seisavad „kindlal pinnal" teineteisega vastakuti ja kontrollivad konkreetseid Süüria alasid".

Võitlejate delegatsiooni kuulusid enam kui tosina Kesk- ja Loode-Süüria relvastatud salga ja relvarühmituse esindajad ning delegatsiooni juhtis relvarühmituse Jaysh al-Islam (Islamiarmee) üks juhte Mohammad Alloush.

Tõsi, mitte keegi ei oota kiireid lahendusi, kuid arvestades, et need võitlejad on päevast päeva surma meelevallas, mitte lääne hotellides lebasklemas, on olemas võimalus vähemalt konstruktiivseks dialoogiks tulevahetuse tegeliku lõpetamise ja lepitusprotsessi alustamise teemal. Sellest kõrgemaid sihte Astanas silmas ei peeta — vara veel.

Esimene kohtamine

Aga juba süüdistatakse Moskvat selles, et ta ei kutsunud Astanasse Süüria opositsiooni „poliitilisi" esindajaid. Ent neid ei olnudki seal tarvis.

„Iga naisemees ja mehenaine teab, et kui esimesele kohtingule võtta kaasa oma ema ja isa, tulevane ämm koos äiaga, takkapihta kõik naisepoolsed sugulased ja majanaabrid, siis sajaprotsendilise tõenäosusega ei tule sellest midagi välja. Genf kujutas endast just sellist kohtingut," lausub Lähis-Ida instituudi president Jevgeni Satanovski.

Seal oli kohal terve pinutäis inimesi, kelle eesmärgiks ei olnud kompromiss, vaid soov läbirääkimisprotsess nurjata (nende Saudi Araabiast pärit sponsorite käsul, kes on huvitatud Süüria kodusõja jätkumisest) ja poodlemas käia.

Nojah, Genfi jaoks nad sobisid (nende kohtumiste mõte ei seisnenud rahumeelse lahenduse leidmises, vaid läbirääkimiste simuleerimises), kuid Astana jaoks, kus Venemaa, Türgi ja Iraan töötavad tulemuse nimel, on need inimesed selgelt ülearused. Seda vähemalt stradijoonel — Venemaa ei vaidle vastu ka poliitiliste pagulaste õigusele läbirääkimisprotsessist osa võtta (kasvõi sellepärast, et Läänes on neid nimelt kombeks lugeda „opositsiooni käepikenduseks").

Sergei Lavrovi sõnade kohaselt saavad „järgmised Süüria-läbirääkimiste voorud, sealhulgas need, mis on kavandatud Genfis, pühendatud Süüria valitsuse läbirääkimistele eranditult kõigi opositsioonirühmitustega".

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
edu, kõnelused, sõda, mässulised, Bashar al-Assad, Astana, Kasahstan, Süüria

Peamised teemad