07:41 06. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0785
  • RUB82.8075
Analüütika
lühendatud link
6301

Eesti ja Läti eeskujul tahab nüüd ka Leedu alustada tara ehitamist piirile Venemaaga

TALLINN, 27. jaanuar — Sputnik. See mis näib Euroopa Liidu välispiiride kaitsmisena viitab ühtlasi ka muredele suhetes idanaabriga, kirjutab Inosmi.

"Tanke see rajatis kinni ei pea," ütles Leedu endine kaitseminister Rasa Jukneviciene, "kuid oma panuse julgeolekusse annab see siiski." Lisaks pidevalt toimivale piiri kontrollisüsteemile tagab piiriala seire ka kahe meetri kõrgune metallaed, mille Leedu kavatseb ehitada rohelisele piirile Venemaa eksklaavi Kaliningradi oblastiga. Selle eesmärk on vähendada illegaalset immigratsiooni, samuti ära hoida "provokatsioone".

Soome pealinn Helsingi
© Sputnik / Михаил Фомичев

Kohveri juhtum

Mida provokatsioon tähendab, teatakse Eestis väga hästi. Tallinna väitel pidas Venemaa salateenistus FSB 2014. aasta septembris kinni Kaitsepolitsei töötaja Eston Kohveri.

Venemaa väidab, et Kohver ületas ebaseaduslikult piiri ja tegeles Venemaal salakuulamisega. Pärast kohtuprotsessi, mida teiste hulgas kritiseeriti teravalt ka Euroopa Liidus, mõisteti Kohver süüdi ja talle määrati karistuseks 15-aastane vangistus. Paari nädala pärast vahetati ta välja FSB agendi vastu, kelle Eesti oli spionaažis süüdi mõistnud.

Eesti otsustas ehitada piiritara nendesse piirilõikudesse Venemaaga, kus pole mingeid looduslike takistusi nagu sood, jõed või järved. Kuid seejuures on ka üks oluline administratiiv-poliitiline probleem, nimelt ei ole riigipiir Venemaaga veel piirilepinguga kinnitatud.

Pärast pikki heitlusi kirjutati piirileping 2014. aastal alla ja Eesti parlament kiitis selle esimesel lugemisel heaks, kuid lõplik kinnitamine peab toimuma samaaegselt Venemaa parlamendi vastavate toimingutega.

Venemaa Leedu suursaadik Aleksandr Udaltsov
© Sputnik / Александр Липовец

Moskva mäng piiriga

Riigiduuma aga venitab ja mängib Balti naabritega kassi-hiire mängu. Esimest lugemist pole seal toimunud siiamaani. Mõne päeva eest ütles Venemaa välisminister Sergei Lavrov, et valitsus on põhimõtteliselt piirilepingu ratifitseerimiseks valmis, kuid alles siis, kui kahepoolsed suhted on muutunud "konstruktiivseks". Lepingut uurinud Riigiduuma rahvusvaheliste suhete komitee teatas, et Tallinna praegune kõnepruuk ei soodusta kuidagi suhete paranemist.

Kreml mõnitab väikest Balti riiki, sest saab seda endale tagajärgi kartmata lubada. Piirilepingu ratifitseerimisega venitamise tõttu ei saa Eesti oma piiritara ehitamisega peale hakata, sest enne selle jõustumist ei saa riigipiiri ametlikult maha märkida.

Teisest küljest võib Venemaa igal ajal tunnistada Tallinna piiritara ehitamise plaanid "mittekonstruktiivseks" ja piirilepingu ratifitseerimise uuesti edasi lükata.

Migratsiooni kontrolli all hoidmine

Lätil ja Leedul piirilepinguga muret pole. Läti on oma 276-kilomeetrilisel piirilõigul Venemaaga piiritara ehitust juba alustanud ja sel moel õnnestub piir kindlustatakse vähemalt 90 kilomeetri ulatuses.

Siin teenib piirirajatis pigem salakaubaveo ja illegaalse immigratsiooni takistamise, kui riigi sõjalise kaitse eesmärki. 2015. aastal registreeriti peaaegu 500 ebaseadusliku piiriületamise juhtumit, kuid migrantidevool ei ole teiste Euroopa riikidega võrreldes siiski eriti suur.

Sellele vaatamata on nende juhtumite arv sel aastal eelmise aastaga võrreldes kolmekordistunud. Piirivalvurite sõnul on tegemist peamiselt vietnamlastega, kellel on Venemaa elamisluba ja kes üritavad majanduslikel põhjustel pääseda Euroopa Liitu.

Riias kardetakse, et Moskva võib vajaduse korral lüüsid lahti teha. Et seda võimalust ei saa välistada, sai selgeks 2015. aastal, kui Euroopas fikseeriti suur põgeniketulv.

Ootamatult hakkasid migrandid kasutama niinimetatud arktilist marsruuti: tuhanded inimesed üritasid pääseda Venemaa Arktika osas paiknevalt Koola poolsaarelt Norra Finnmarki ja Soome Lapimaale.

Arvestades selle marsruudiga seotud materiaal-tehnilisi probleeme — suuri vahemaid ja rasket ligipääsu Venemaa piirialale, võib arvata, et siin oli mängus ka võimude käsi. Nii oli ka paljude Süüria põgenikega, kes said Venemaal elamisloa. Tookord rääkisid Soome ja Norra eksperdid, et tegemist võib olla Moskvapoolsete destabiliseerimiskatsetega.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
idanaaber, ehitamine, tara, kaitse, välispiir, Leedu, Läti, Eesti, Balti riigid, Venemaa

Peamised teemad