23:20 19. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0800
  • RUB68.6245
Analüütika
lühendatud link
9511

Küllap tekkis paljudel tunne, et vaat just neil minuteil toimub meie planeedi elus midagi erakordselt tähtsat ja kõige olulisemat, ja kõik teadsid ette, mis hetkel nimelt see toimub

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Vaevalt küll on Vladimir Putini telefon USA presidendi helistamise jaoks omaette helisignaal. Ja vaevalt tal seda tarviski on. Kui nad ka edaspidi samaviisi sidet peavad, nagu praegu, teab ta alati, kes talle helistab. Ja mitte ainult tema. Ei saa öelda, et määratud päeval, määratud tunnil kaks riiki sünkroonis hinge kinni hoidnuks. 

Nende esimene ametlik telefonivestlus mängiti välja sõna otseses mõttes esietendusena. Ime veel, et parematele kohtadele pileteid ei müüdud. Kuigi keegi ei tea, mispärast olid Ovaalkabinetis peale peremehe ka pealtvaatajad. Egas Trump ilmaaegu šõumehena tuntud ole. Milline on ta presidendina, seda saame näha. Aga promootorina on ta suurepärane. Kogu maailm on terve nädala jälginud, kuidas tema meeskond Moskvaga kokkuleppele jõuab. Algul, tõsi küll, jälgis seda ainult LKA, kui kuulas pealt nõunik Flynni telefonikõnet suursaadik Kisljakile. Seejärel aga jälgis kogu maailm.

Ja isegi kui oli kokkuleppele jõutud, jätkas Valge Maja ažiotaaži üleskruttimist. Allusid ju kuuldused, et Trump valmistab ette määrust sanktsioonide tühistamiseks, samuti sellele eesmärgile. Need õrritasid, tekitasid elevust, sünnitasid ebatervet uudishimu. Ja kui nutikalt Trump Merkeli üles küttis. On ta ju sellekski just õige mees, et tunnetataks erinevust. Ja ta ise, muidugimõista, sulas Putini ees. Ega siis juhuslikult olnud nende kõne kestus samahästi kui identne. Erinevalt kummagi vestluse sisust ja meeleolust. 

Kui lähtuda sellest, et Trump otsustas Kremliga ühendust võtta, siis võib teda nimetada „Kremli ühenduslüliks". Tõenäoliselt just selletõttu kutsuski ta oma kabinetti tunnistajad, et kellelegi ei tuleks pähe tõsimeeli nõnda arvata. Nende kohalviibimine oli otsekui alibi: ei midagi salajast. Tema ise lülitas ka ilmselt valjuhääldi sisse. Tegelikult ongi see nüüd valjuhäälne side. Suhted, millest maailm kuuleb veel korduvalt. Ning ülesvõte Trumpist ja ta kaaskonnast Putiniga peetud telefonikõne ajal annab võib-olla inspiratsiooni kunstnikele. 

Putin ja Trump leppisid kokku, et arendavad kahepoolseid suhteid kui võrdsed
© AP Photo / Alexander Zemlianichenko

Ehkki kõik mõistavad, et seni veel ei ole tegemist etenduse endaga. Kuid isegi teatri mõttes — tegemist oli juba teise kellahelinaga. Esimene, ettehoiatav kell kõlas enne Trumpi ametissevannutamist. See aga tähendab, et kes kõike oma silmaga näha soovivad, võivad veel kohale jõuda. Agenda? Aga agenda, nagu „suurte ja väikeste akadeemiliste teatrite näitleja" nimigi on liigagi tuntud, et seda veel mainida. Sanktsioonidest mindi mööda — olgu pealegi. Esiteks, kõik, kes täie mõistuse juures, seda tahavadki, et saaks läbi ilma sanktsioonideta. Teiseks, nende päevapealt tühistamist võib nõuda ainult see, kel pole aimugi, mida kujutab endast tormakas kärestikuvool. Ka peavoolu saab ületada ainult sellest üle ulatuvaid sildu rajades. Seda tehtigi. Ja kõik muu, nagu öeldakse, voolaku.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
valjuhäälne, tähtis, analüütika, telefonikõne, Donald Trump, Vladimir Putin, maailm, USA, Venemaa

Peamised teemad