09:06 21. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Analüütika
lühendatud link
Meedialahingud (290)
4411

USA uus administratsioon kavatseb Venemaa ja Iraani vahele kiilu lüüa, teatas The Wall Street Journal, Vene Föderatsiooni välisministeeriumis peeti vastavat kirjutist alusetuks spekulatsiooniks ja katseks omavaheliste suhete õhkkonda mürgitad

TALLINN, 7. veebruar — Sputnik. Ameerika ajaleht The Wall Street Journal avaldas „sensatsioonilise" artikli sellest, et Donald Trumpi administratsioon töötavat välja stsenaariumi Moskva ja Teherani sõjalise ning diplomaatilise liidu võimalikuks lammutamiseks. Otsivat võimalusi, et nende vahele kiilu lüüa, kirjutab Sputniku raadio.

Artikkel, nagu ärialastes ja poliitilistes väljaannetes tavaks, põhineb vestlusel anonüümseks jäetud Ameerika Ühendriikide, Araabiamaade ja Euroopa kõrgemate ametnikega. Allikate ja leheloo autorite loogikast lähtudes võib ainult Venemaad ja Iraani omavahel tülli ajades teha lõpu Süüria konfliktile ja saada jagu Islamiriigist. Valges Majaski saadavat sellest aru. 

Võib-olla on sellel versioonil ka eluõigust. Seda enam, et USA president on lausunud Iraani kohta üsna halvustavalt, ristides ta „terroristlikuks riigiks number üks". Üldiselt võib Trumpist aru saada. Esiteks, tuumatehing Teheraniga osutus üheks vähestest Barack Obama välispoliitilistest edusammudest. USA praeguse liidri tegevus aga on suunatud eelkäija sammude halastamatule revideerimisele.

Teiseks, Iraan jätkab ballistiliste rakettide käikulaskmist, mis tõukab Washingtoni mõttele tema kasvavast ohtlikkusest Ameerika Ühendriikidele ja oma tuumarelva väljatöötamise jätkamisest. Seejuures on Donald Trump korduvalt avaldanud lootust suhete parandamiseks Venemaa ja Vladimir Putiniga. Tõsi, selles vaimus, et need kas laabuvad või ei laabu. USA riigipea noomis koguni ajakirjanikku, kelle küsimusesõnastus kätkes jämedat solvangut Venemaa liidri suhtes. 

Võib oletada, et Valge Maja vaatevinklist ei oleks ettekäänete otsimine Vene-Iraani suhete lammutamiseks või vähemalt jahutamiseks mitte et just ohtlik, aga igal juhul tänamatu töö. Ilmselt märksa kindlam tee on — läheneda Moskvale ja samal ajal kritiseerida ning „ohjeldada" Iraani. Hoida need kaks liini lahus ning mitte segada neid lootusetuks sasipuntraks. Kusjuures Washingtoni uus Iraani-vastane suundumus on juba selle islamivabariigi vastaste sanktsioonide kehtestamise läbi kuju võtmas.

Lääne eksperdid ennustavad seejuures kohvipaksu pealt, et mida küll nõuab USA-lt tasuks Iraaniga peetava sõpruse ja partnerluse vastu Vladimir Putin. Ja jõuavad järeldusele, et see hind saab olema pööraselt kõrge. Aga eks ennustagu edasi, sedasorti analüütikud selle eest palka ei saa. Fakt jääb faktiks: asetus Venemaa — Türgi — Iraan mängib üha suuremat rolli Süüria kriisi lahendamisel. Ja mitte ükski selle „triumviraadi" osalistest seda senimaani lõhkuda ei kavatse. Kremlist, muide, on vastuseks Trumpi väljaütlemisele juba teatatud, et seal ei peeta Iraani terroristlikuks riigiks ega kavatseta temaga suhteid katkestada.

Seoses The Wall Street Journali artikliga kerkib pähe üks arusaam. Kuni Washingtoni uus meeskond ei ole oma prioriteete täpselt määratlenud ning need, kes avalikult sõna ei võta, saamata järjepidevust silmas pidades aru Valge maja sammudest, seni jätkuvad kõikvõimalikud spekulatsioonid. Väljamõeldised, oletused ja kuulujutud. Kuid Trumpi meeskonnal ei ole veel kõige elementaarsemal kujul olnud aega süveneda kõigisse välispoliitika peensustesse. Nii et ühtedel tuleb varuda kannatust, teistel aga — treida artikleid kahtlaste vandenõuteooriatega, mis pahatihti meenutavad teabevaldkonna täitematerjale.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Meedialahingud (290)
Tagid:
kiilu lüüa, lammutamine, artikkel, stsenaarium, The Wall Street Journal, Valge Maja, Donald Trump, Teheran, Iraan, USA, Venemaa

Peamised teemad