16:45 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Analüütika
lühendatud link
7940

Saksa eriteenistustele on kõik selge: ei ole mingeid märke sellest, et vene häkkerid kavatsevad mõjutada valimisi Saksamaa LV-s

TALLINN, 8. veebruar — Sputnik. Aga teatepulga võtsid otsekohe üle Norra eriteenistused. Meie, ütlevad nad, ei ole veel selgust saanud, aga kardame ikkagi, kirjutas Sputniku raadio.

Venemaa häkkerid on ettevaatavalt süütud: nad ei kavatse sekkuda Saksamaa presidendivalimistesse. Selle tegid kindlaks Saksamaa luureteenistused, kes tegid terve aasta vastavat uurimistööd. Tuleb välja, et sealsed ajakirjanikud püüdsid täiesti asjatult olukorda teravaks ajada. Aga ka Angela Merkel maalis juba murelikku pilti Kremli küberarmee poolt ähvardavast rünnakust. Ja nüüd siis rikuti see kena infotaust ära.

Selgub, et kui midagi „lekibki", tuleb süüdlasi otsida omade seast. Ja ühtlasi „lekete" eest vastutada. Seega mitte nii, nagu hiljuti Ameerika Ühendriikides, vaid nagu praegu Prantsusmaal. Olgu öeldud, et kaks aastat tagasi kord juba süüdistati vene häkkereid Bundestagi dokumentide avaldamises WikiLeaksi veebilehel. Möödunud detsembris aga selgus, et see versioon vett ei pea ja süüdi on keegi kohalikest krattidest.

Samal ajal valmistustakse Saksamaal asjassepuutumatuks osutunud vene häkkereid kohtama Norras. Valitsuse veebilehti on vaid viimase poolaasta jooksul püütud juba sadu kordi rünnata, kinnitavad kohalikud eriteenistused. Kes nimelt ründavad, jääb arusaamatuks, kuid ilma Moskvata see ilmselt teoks ei saanud, ollakse norralaste sõjaväeluures veendunud. Ja järeldatakse, et riigis sel aastal ees seisvad valimised on löögi all.

Muidugi, kus nad saavadki võistelda nendega, kes suutsid isegi Nobeli preemia komisjoni mõjutada. Norra meedia teatas ju kohalikule vastuluurele viidates hiljaaegu, et see on Vene Föderatsiooni eriteenistuste tegu, et Ukraina president Petro Porošenkot 2015. aasta Nobeli rahupreemia pälvimiseks ei nomineeritud. Tõsi, mingeid vastavaid fakte taas ei ole. Kuid see on tavainimesele veelgi pelutavam.

Milleks Kremlile Norra valimised, ei täpsusta ka keegi. Küllap seetõttu, et vastust neile küsimustele ei olegi. Kuid jutud kahtlastest vene häkkeritest on Läänes saanud juba lihtsalt iga endast lugupidava kandidaadi lahutamatuks atribuudiks. Midagi läks viltu, kusagil kukkus läbi — süüdi on häkkerid, ei midagi muud. Mis kandidaat sa muidu oled, kui kõik need „küberkarud" sulle tähelepanu ei pööra.

Ja ka saksa ajakirjandus, mis nii püüdlikult on kirjutanud küberohud Venemaalt eelolevate valimiste taustaks, ei kavatse oma tööd tuulde visata ja valmistab ette varuvarianti. Ajalehed, väites, et neil vene häkkerite asjus tegelikult mingeid tõendeid pole, tuletasid samas kohe meelde, et jäänud on veel Venemaa meediakanalid — RT ja Sputnik oma „vastanduva" kursiga. Nii et mis iganes juhtub — süüdlasi leitakse alati. Kui mitte häkkereid, siis meid.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
teatepulk, analüütika, häkker, eriteenistus, Euroopa, Norra, Saksamaa, Venemaa

Peamised teemad