08:39 23. Juuli 2018
Kuula otse
 • USD1.1670
 • RUB74.0532
Nõukogude tuumaraketibaas Dvinaa R12, kümnekorruseline maaalune rajatis on ehitatud väga tugevast betoonis

Andke lõhkepea - selle kandjaid leidub Lätis küllaga

Sputnik / Roberts Vīcups
Analüütika
lühendatud link
7223

Ajalooline hetk: Lätis hakati lammutama viimast nõukogude raketibaasi, suur rõõm – igatahes, kuid ka äng poeb hinge - kõike seda tulnuks teha teisiti, hoopis teisiti

TALLINN, 13. veebruar — Sputnik. Läti on saavutanud suurt edu. Kuid ka väike okas jääb. Ehitusväed läksid lõpuks rünnakule riigi viimase mahajäetud nõukogudeaegse raketibaasi vastu. Seda piirati kaua, loodeti välja kurnata. Selle tagajärjel muutub lõhkepeade, mida seal enam ammu pole, viimane kanderajatis nüüd kvaliteetseks killustikuks. Nelja süvendi ja maa-aluse punkri demonteerimiseks kulub pea 200 tuhat eurot. Räägitakse, et sealne betoon on hoopis teine tera, kui praegune. Ega nõukaaegse lammutamine pole uue ehitamine — selleks on nutti ja käteosavust vaja, kirjutab Sputniku raadio.

Rõõmu sellest, et esimese maailma külma sõja rudiment saab killustikuks, varjutas pisuke kurbus. Seda Waterlood oleks saanud hoopis paremini välja mängida. Oleks võinud piduliku marsi ja laulu saatel baasi territooriumile marssida, kuhja otsa lahingulipud heisata, rivikorras raketišahti kolm peotäit mulda visata ja sel viisil koletu minevikuga lõplikult jumalaga jätta. Või siis vähemalt Lääne meedia esindajatele vägeva pidulaua katta, demonstreerides sellega kokkutulnutele, millised korrapärase kujuga sügavad ja haavad on viimane okupatsioon Läti pinnale jätnud.

Nüüd aga teatati vaid mokaotsast ja kogu lugu. Kusagilt looduskaitsealusest laanest okastraataia tagant kostis vaid ehitusteemalisi hõikeid, mis mattusid ehitusmasinate mürasse. Eemalt polnud isegi näha ega aru saada, mis toimub. Vastutustundetu internet pistis kohe üürgama, et šahtid aetakse lihtsalt täis ja raha pannakse taskusse. Võrgustikes kembeldi mõnda aega selle üle, kes ausamad on, sõimeldi veidi kiretult ja siis jäi vaikseks sealgi.

Meie, patrioodid, jäime aga kurvaks. Alguses ei saanud arugi, miks, mis lahti? Siis aga jõudis pärale — Lätis on nüüd Ameerika sõdurid, Ameerika tankid, ehitame piiritara, kuid ärevus hingest ei kao. Ei suuda me kuidagi rahuneda, miks küll ometi? Aga sellepärast, et meelerahu võib meile anda vaid… strateegiline tuumarelv.

Jah, sellest ei ole siiamaani keegi veel iitsatanud. Kes oleks, ütleme, kolmekümmend aastat tagasi öelnud, et Lätis saavad kunagi olema liivakarva tankid? Selle kohta oleks oimukohal näppu keerutatud. Selge see, et kaitsevõimet on vaja tugevdada. Siia tuleb sõdureid juurde tuua, seal tank maasse kaevata, sinna suurtükk puu külge siduda. Siis võiks juba ka hävituslennukitele mõtlema hakata, siis pommitajatele. No ja lõpuks siis ka… oh…

Siis oleks tõesti ka meie süda rahul. Siis oleks need baasid koos oma šahtidega marjaks ära kulunud. Kujutlege vaid, venelased ehitasid need kunagi oma kätega, meie aga paneme sinna oma lõhkepead ja sihitame need Kremlile. Vot milline saatuse iroonia oleks see olnud!

Kuid esialgu on sinnamaani veel pikk maa minna. Ja kui nüüd veel ka šahtid kinni aetakse, saab see tee olema veelgi pikem. Sellest siis ka see äng hinges. Samas, optimistid on veendunud: oleks vaid rakett, küll me selle, kuhu ta panna ja mida temaga teha, juba välja mõtleme. Andke kasvõi üksainus, mõni lattu vedelema jäänud lõhkepea, me hakkame seda kätel kandma! Andke meile rakett, küll me sellele kandjad leiame.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
killustik, raketibaas, lammutamine, nõukogudeaegne, Läti

Peamised teemad

 • Venemaa žurnalistid kutsusid eestimaalasi üles endas ajakirjanikku avastama, illustreeriv foto

  Kuidas teha huvitav lugu heast inimesest, sattuda juhtivate Venemaa väljaannete või portaalide lehekülgedele, külastada tasuta Moskvat ja seejärel ükskõik millist paika ääretul Venemaal – kõike seda selgitasid Sputnik Eesti pressikeskuses Venemaa ajakirjanikud.

  52
 • Valitsusvälise organisatsiooni Valged Kiivrid liikmed

  USA, Kanada ja EL-i palvel evakueerisid Iisraeli sõjaväelased organisatsiooni "Valged Kiivrid" liikmed koos peredega Süüriast, teatas pühapäeval Iisraeli välisministeeriumi pressiesindaja Emmanuel Nahshon. Lääs võtab Bashar Assadi ees kiivri maha, arutleb raadio Sputnik autor.

  70
 • USA president Donald Trump ja Soome riigipea Sauli Niinistö

  Helsingis toimunud Vladimir Putini ja Donald Trumpi kohtumine oli Eesti poliitikutele nii ebameeldiv, et esimest korda veerand sajandi jooksul julgesid nad avalikult tunnistada "vanema venna" praeguse poliitika täielikku sobimatust.

  78