13:14 22. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1852
  • RUB91.4095
Analüütika
lühendatud link
8230

Eesti välisluureteenistus on tõsiselt mures, ta ennustab kokkupõrkeid riiki saabunud briti sõjaväelaste ja kohalike elanike vahel ning isegi nende põhjused ja ajendid on juba ette teada

TALLINN, 22. veebruar — Sputnik. Eesti võimud lähevad liiale. Keegi teeb seda pragmaatilistest kaalutlustest lähtudes. Teised tänu isikuomadustele. Kui niimoodi juhtubki, ei lähe mõnedel ametiisikutel kuigi palju selleni, et teatud kitsa eriala tohtritelt abi otsida. Alustuseks — saada professionaalset nõu. Siis aga, näe, läheb kõige tundlikumatel natuuridel tarvis ka statsionaarset ravi. Püüdlustes esitleda oma maad „Suure Lääne" silmadele kui vabaduse ja demokraatia viimast eelposti „agressiivse" Venemaa teel, ning selle kavaluse läbi kõrgendatud tähelepanu ja raha nõutada, räägitakse Tallinnas mida iganes. Kõrvad jooksevad sõna otseses mõttes virtsavett, kui kuulama jääd. Kuid sedapuhku on ühe Eesti riigiametniku kujutluspildid kujunenud eriti lummavateks, kirjutab raadio Sputnik

Eesti välisluureteenistuse teabeameti juht Mikk Marran on sügavalt mures. Ta ei välista kokkupõrkeid NATO „idatiiva tugevdamise" raames tema riiki saabuvate briti sõjaväelaste ja kohalike elanike vahel. Seejuures on Marran selgelt mõista andnud: sel juhul, vaadake, kui läheb lööminguteks, võime öelda, et siin on mängus „Moskva käsi". Eks muidugi, kus siis selleta, tolle kõikjale ulatuva käeta! Teda tunnevad kõik „hea tahte inimesed" niigi. Kuid riigiametnik avalikustas ka üksikasju. Ehkki parem, kui ta poleks seda teinud. Niisiis, teabeameti ülema kontseptsiooni kohaselt võib Venemaa kasutada „armulõksu" meetodit. Võib-olla ei ole mõni veel selle ülisalajase ja salakavala meetodiga kursis. Seletame.

Selle sisu seisneb Mikk Marrani kaaluka versiooni kohaselt selles, et eriteenistused saadavad naisi provotseerima kaklusi baarides ja teistes lärmakates joogiasutustes. Seejärel aga esitlevad provokatsiooni ohvreid tülinorijate, laamendajate ja talitsematute huligaanidena. Aga seegi pole veel kõik. Eesti ametnik usub, et Ühendkuningriigi relvajõudude siniste silmaaluste, väljalöödud hammaste ja rikutud renomeega võitlejad konutama ei jää. Nii kröömikesed Moskva salapürgimused küll ei ole. Kõik on märksa tõsisem. Selgub, et oluliseks osaks tema plaanist on saada ligipääs sõjaväelaste kontodele sotsiaalvõrgustikes, et edaspidise šantažeerimise eesmärgil infot otsida.

Aga ei kadesta briti ja muid NATO sõdureid, keda Venemaa tahab kompra konksu otsa riputada! Neil tuleb nüüd ennast siivsamalt ülal pidada. Näiteks mitte õiendada häda kohalike mälestussammaste peale, millest Baltimaade asukad on rääkinud. Mitte peksta ega solvata kohalikke elanikke, mis on samuti hästi teada. Ja hoidku jumal neid võõraid naisi ahistamast, mida NATO sõdurid ja ohvitserid suure rõõmuga praktiseerivad, suhtudes oma kohalolumaa kodanikesse kui teise sordi inimestesse, okupeeritud teritooriumi „pärismaalastesse". Võib ju igaüks neist naistest osutuda enesest surmaohtu kujutavaks Moskva salasilmaks. Ühesõnaga, üleüldine varitsemine. Ning mis iseendast üllatav: näib, nagu juhiksid Läänt üheskoos, tema erinevaid riike ja ametkondi arukad ja küpsed mehed ja naised. Kuid nii mõnigi kord tekib nende avaldusi ja häirekelli kuulates mulje, et tegemist on teatud liiki kliiniku või hiigelsuure eriskummalise lasteaiaga, mis on täiskasvanud inimesi täis topitud.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
hirmutamine, analüütika, kokkupõrge, Mikk Marran, sõjaväelased, Suurbritannia, Eesti, Venemaa

Peamised teemad