07:42 04. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0785
  • RUB82.8075
Analüütika
lühendatud link
21122

USA president Donald Trump teatas esmaspäeval Herbert McMaster'i määramisest rahvusliku julgeoleku nõunikuks ja nimetas teda andekaks, kogenud ja lugupeetud inimeseks

Aleksandr Hrolenko, RIA Rossija Segodnja vaatleja

Tegevteenistuses olev maaväe kindralleitnant Herbert Raymond "H. R." McMaster on sündinud 24. juunil 1962. aastal Pennsylvania osariigis Philadelphias. 1980. aastal lõpetas ta Valley Forge sõjaväeakadeemia ja 1984. aastal USA maaväe kõrgeima sõjaväeakadeemia West Pointis. Sõjaajaloo doktori kraadi sai ta Põhja-Carolina ülikoolist, ta on Vietnami sõda kritiseeriva raamatu "Dereliction of Duty: Johnson, McNamara, the Joint Chiefs of Staff, and the Lies That Led to Vietnam" autor.

Ta on teeninud erinevates sõjaväebaasides Saksamaal ja USA-s. Pärsia lahe sõja ajal teenis McMaster lahingugrupis Eagle, aastatel 2003-2004 USA Keskväejuhatuses ja 2007-2008 Iraagi koalitsioonijõudude juhataja nõunikuna. Alates 2014. aastast täitis ta maaväe juhataja asetäitja ja USA maaväe integratsioonikeskuse juhi kohuseid.

Pentagonis peetakse teda üheks andekamaks maaväe strateegiliseks mõtlejaks. Milliseid tagajärgi tasuks sellisest ametinimetamisest oodata?

Uued kontseptsioonid

Kui kasulikuks Ameerikale osutub kindral McMaster presidendi rahvusliku julgeoleku nõunikuna, on esialgu raske öelda. Kuid selle sõjaväejuhi reputatsioon on "kivisse raiutud" juba praegu.

Ameerika väljaanne Politico märgib: "Kindralleitnant Herbert Raymond McMaster'il on kiilaks aetud pea ja sõjakas meelelaad, mis vaid tugevdab tema mainet USA maaväe juhtiva sõjaväelasest intellektuaalina, kes tihti tsiteerib kuulsat Preisi kindralit ja sõjateoreetikut Carl von Clausewitz'i.

Pärast Venemaa väidetavalt salajase Ukrainasse sissetungi jahmatavat edu asus McMAster liigse kärata juhtima tähtsat ekspertgruppi, mis püüdis selgusele jõuda, kuidas USA maavägi saaks selle uue Venemaa ohuga kohaneda. Osalt sai sellest Ameerika sõjaväe ja ka kogu riigi ebaedu vaikiv tunnustus."

McMaster on valmis parandama Ameerika vigu: maaväe vähendamise kava 490 kuni 450 tuhande meheni ja juba üle 10 aasta ette valmistavat uut tuumasõja kontseptsiooni ning propagandasõja strateegiat Iraagis ja Afganistaanis, ületades seejuures Pentagoni konservatiivset vastupanu.

Just Herbert McMaster täheldas esimesena: "Niikaua, kui meie maaväeüksused sõdisid Afganistanis ja Iraagis, uuris Venemaa Ameerika võimalusi ja puudusi ning asus siis ellu viima oma ambitsioonikat ja üldjoontes edukat moderniseerimisprogrammi."

Ja ta mitte ainult ei kritiseerinud kolleege, vaid kirjutas ka uurimuse Ukraina sõjatandritest "Venemaa uue põlvkonna sõjatander" (Russia New Generation Warfare). Sellest teosest võib lähiajal saada USA maaväe ümberrelvastamise, väeüksuste sõjalise väljaõppe metoodika muutmise, taktikalise luure täiustamise, uute lahingformatsioonide ja tegutsemise taktika väljatöötamise, uute õhutõrjevahendite kasutuselevõtmise, küberrünnakute tingimustes lahinguväljal side korraldamise orientiiriks. Nende küsimustega ei ole USA maaväes tegeldud juba üle 25 aasta.

Kindral toetab "tulejõud ristkasutuse" (cross domain fires) taktikat, millega maaväeüksused saavad rünnata laiemat sihtmärkide spektrit. McMaster teatas Senati relvajõudude komitees: "Venemaal on suur valik juhitavaid ja mittejuhitavaid rakette, samuti suurtükisüsteeme, mis oma tabamisvõimekuse efektiivsuselt ja ulatuselt ületavad USA maaväe suurtükisüsteemide ja selle moona vastavaid võimekusi".

Kõnekas võrdlus, sest meie riigid ei ole kunagi lahinguväljal vastamisi seisnud. McMasterit häirib samuti Vene päritolu termobaarlahingumoon, tanki T-90 aktiivkaitse, mobiilsete radarseadmetega integreeritud mobiilsed õhutõrje raketikompleksid, droonide efektiivne integreerimine, küberründevahendid ja uusimed elektronvõitlusvahendid (mida kindral ja tema abilised uurisid vahetult Ukrainas).

Täna ollakse Pentagonis seisukohal, et Venemaa jõupingutused oma tuumajõudude moderniseerimisel ning sündmused Ida-Ukrainas ja Süürias viivad oluliste muudatusteni USA maaväes ja USA uus rahvusliku julgeoleku nõunik võib anda riigi militariseerimiseks olulise impulsi.

Hübriidsõjad

2005. aastal Iraagis osales brigaadiülem, kolonel McMaster strateegia "Puhasta, kinnistu, koonda jõupingutused" väljatöötamises. Selle järgi hõivavad Ameerika väeüksused õhutoetusel asustatud punkti, kinnistuvad seal ja moodustavad kohalikest elanikest julgeolekujõud, jäädes sinna seniks, kuni need julgeolekujõud on ise võimelised tagama julgeoleku kohalike omavalitsusorganite moodustamise ajaks.

McMaster märkis, et sissivastane sõda hõlmab ka lahingutegevust ja aastaid kestvat kampaaniat "meelte ja südamete võitmiseks". Kuid Pentagon ei kavatsenud jääda Lähis-Itta aastakümneteks.

Ukraina reaalsus toob McMasteri tagasi sõjaliste kontseptsioonide ja sissivastase võitluse strateegia juurde kvalitatiivselt uuel, — välispoliitiliste otsuste tegemise tasandil. Eesmärk on Venemaa kaudne, vahendlik "heidutus" ilma USA-d kolmandasse maailmasõtta kiskumata.

2016. aasta kevadel pidas kindral Herbert McMaster Strateegiliste ja rahvusvaheliste uuringute keskuses kõne, mille kohaselt on Venemaa USA vaenlane ja Ameerika sõjaväelased osalevad varjatult Ukraina Donbassi konfliktis. Tõenäoliselt on slaavlaste enesehävituse strateegia samuti McMasteri professionaalse huvi sfääris.

Kui ekstrapoleerida USA rahvusliku julgeoleku nõuniku Herbert McMasteri aastatepikkune sõjaline kogemus ja tema välispoliitilised vaated, siis võiks suure tõenäosusega ennustada lähiajal uute sõjaliste konfliktide puhkemist planeedi erinevais paigus. Arvan, et Pentagoni juht James Mattis toetab mõttekaaslase hübriidseid kontseptsioone ja sõjalisi lahendusi.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
signaal, kogenud, kindral, nõunik, julgeolek, Herbert Raymond "H.R." McMaster, Donald Trump, maailm, USA, Venemaa

Peamised teemad