08:12 06. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0785
  • RUB82.8075
Analüütika
lühendatud link
9051

Terroristid pagevad juba nii Süüriast kui ka Iraagist, paljud neist üritavad kodumaale naasta ja see on uus probleem, kuigi mitte kõige raskem

TALLINN, 4. märts — Sputnik. ISIS-e (USA-s, EL-s ja VF-s keelatud terroriorganisatsioon) sõjalise tiiva päevad on kõige järgi otsustades loetud. Terroristid pagevad juba nii Süüriast kui ka Iraagist. Paljud neist üritavad kodumaale naasta ja see on uus probleem, kuigi mitte kõige raskem. Neil on ka põnevamaid väljakutseid, kirjutas raadio Sputnik.

Taasvabastatud Palmyras alustasid sapöörid uuesti antiikmuististe demineerimist. Internetis avaldatud fotode järgi otsustades on amfiteater, kus 2016. aasta maikuus toimus Valeri Gergijevi dirigeerimisel Maria teatri orkestri kontsert, on praktiliselt maatasa. See, millega ei saanud siiamaani hakkama kõikvõimas aeg, said kaasaegsed barbarid valmis hetkega.

© Ruptly
Droonivideo Palmyra varemetest

Iraagi sõjaväelaste kätte sattusid Mosulis ISIS-e salajased dokumendid, mis kinnitavad organisatsiooni sisemist lagunemist. Terrorivõitlejad ei tea, kas nende juht Abu Bakr al-Baghdadi on elus. Olukorrast rindel pole neil ülevaadet. On alanud massiline deserteerimine ISIS-e ridadest.

Mõned eksperdid arvavad siiski, et al-Baghdadi hiljutine "hüvastijätukõne" on võltsing. Antud juhul pole sellel aga mingit tähtsust. Palmyra vabastamine ja pühasõdalaste põgenemine Lääne-Mosulist mahub üsna lahedasti üldkontseptsiooni, mis ei ole vastuolus Abu Bakr al-Baghdadi väidetega, olgu need siis tõelised või võltsitud.

Ja tõendusi sellele on. Tunises on vahistatud 800 džihhhadisti, kes pöördusid Süüriast ja Iraagist kodumaale tagasi. Tuneesia endine saadik UNESCO juures Mezri Haddad väljendas oma intervjuus raadiole Sputnik arvamust, et kodumaale tagasipöörduvad terroristid kujutavad endast väga tõsist ohtu.

Haddad ütles muuhulgas: "Tuneesia valitsus ei muretse ilmaasjata. Põhjusi on küllalt, seda enam, et eelmised valitsused osalesid ka ise pisut selles "terroristliku tööjõu ekspordis" Süüriasse. Pakun välja, et nende tuneeslaste arv, kes sõitsid tookord Katari rahalisel ja Türgi logistilisel toel Süüriasse, küünib vähemalt 11 tuhandeni."

Ja nüüd tuleb kõige tähtsam. ISIS-e sõjaline organisatsioon purustatakse. Terroristide niiöelda põgenemine või migratsioon Süüriast ja Iraagist on tõsine, kuid mitte kõige raskem probleem — enamuse nendest võib kinni püüda. Kuid muuta nende inimvihkajalikku ideoloogiat saab olema palju raskem. Tuletagem meelde, kui palju nende mõttekaaslasi Euroopas ja ka Venemaal on juba vahistatud. Kui palju potentsiaalseid terroriste on aga veel "uinunud" olekus põranda all? Ja kui palju Varja Karaulovaid (Moskva ülikooli filosoofiateaduskonna üliõpilane, kes läks 2016. aastal ISIS-e poolele võitlema, kuid tabati Türgi-Süüria piiril) on valmis vabatahtlikuna astuma ISIS-e kõrilõikajate vabatahtlikeks abilisteks ja saama nende armastatud abikaasadeks.

Mida siis nüüd teha? Mõned räägivad, et see ongi pidev Venemaa häda — justnimelt Venemaa. Sellisel juhul soovin ma teile, valelikele, palju õnne. On ju sellised küsimused ka sakslastel (Was zu machen?) ja inglastel (What to do?). Tšernõševski "Что делать?" on tegelikult utoopia. Kusjuures selle teose on kirjutanud keegi radikaalsete vaadetega Popovitš Petropavlovski kindluses vangistuses olles, ainsa eesmärgiga — õigustada end tagantjärele võimude ees. Aga see on juba hoopis teine jutt…

Tegelikult on ISIS ideoloogiat võimalik võita küll. Selleks, nagu ajalugu näitab, on vaja vastuideed. Ideed saab võita ainult teise ideega. Kui selline peaks leiduma, võib selle autorile täiesti teenitult anda Nobeli rahupreemia. Tuleb ju see, kunagi väga auväärne auhind, taas au sisse tõsta.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
terroristid, kodumaa, probleem, oht, ISIS, Iraak, Süüria

Peamised teemad