22:14 20. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1085
  • RUB68.2075
Analüütika
lühendatud link
7051

Flynn sattus ootamatult kogu Ameerika peavoolumeedia hambusse, ta kitkuti paljaks ja löödi patta

Gevorg Mirzajan, Venemaa valitsuse juures asuva rahandusülikooli politoloogiaosakonna dotsent, agentuurile RIA Novosti

Donald Trumpi endine rahvusliku julgeoleku nõunik Michael Flynn andis mõista, et on valmis rääkima kongressile oma bossi sidemetest Venemaaga. Jah, see saab olema laim, kuid mis tal muud üle jääb, kui alternatiiviks on vaid vangiminek.

Flynnist on mõnes mõttes isegi kahju: Trumpi vastased pidasid teda uue presidendi lähikonnas kõige nõrgemaks lüliks ja suunasid kindrali peale lõviosa rünnakutest. Nagu märkis õigesti telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan, sattus Flynn ootamatult kogu Ameerika peavoolumeedia hambusse, ta kitkuti paljaks ja löödi patta. Kuid lisaks juba äraleierdatud loole Moskva agendist on nüüd lisandunud uus, millesse ta sattus vaid oma rumalusest. 

Jutuajamise hind

Mis puutub esimesse loosse — sidemetesse Moskvaga — siis väljakaevatud sensatsiooniline kompra on sisuliselt järjekordne eetilis-moraalne fiktsioon.

USA Kongressi järelevalvekomitee käsutuses olevate dokumentide kohaselt maksid Venemaa ettevõtted Mike Flynn'ile enne seda, kui temast president Donald Trumpi nõuniku kandidaat sai, kümneid tuhandeid dollareid
© Sputnik / Михаил Кутузов

Ameerika meedia uuris välja, et Michael Flynn mitte ainult ei rääkinud Venemaa suursaadiku Kisljakiga, vaid sai siiski ka Venemaalt raha. Sealhulgas esinemiste eest RT ja mitmete teiste Venemaa ärimeestele kuuluvate Ameerika ettevõtete korraldatud üritustel.

Trumpi vihkajad hakkasid neid honorare kohe positsioneerima tõenditena Flynni töötamise kohta Venemaa heaks, kuid sellega tegelikult probleemi pole. Honorare esinemiste ja isegi raamatute eest (mida keegi ei loe) saavad paljud Ameerika poliitikud ja ametnikud — ja mitte kümneid tuhandeid dollareid, nagu Flynn, vaid sadu tuhandeid ja isegi miljoneid. Ja nemad eraisikutena ei ole nende vahendite eest aru andma kohustatud.

"Meid paneb imestama ja nördima, et see meediasse lekkis. Need on konfidentsiaalse kirjavahetuse, konverentside ja lepingute üksikasjad, mis peaksid olema seadusega kaitstud — nüüd on need meedias. Näete, selles sõjas lähevad käiku kõik relvad," on Margarita Simonjan nördinud.

Muidugi sai Flynnist pärast Trumpi ametissepühitsemist riigiametnik ja Trumpi vaenlasi vihastas, et tema alluvad ei kajastanud Venemaalt saadud tulusid oma deklaratsioonis. Kuid Flynn'i advokaadi Robert Kelneri sõnul oli deklaratsiooni algvariant sisuliselt mustand, mis tuli veel läbi arutada läbi eetika eest vastutava valitsusasutusega.

"Lõpuks, kui ta oma ametikohalt lahkus, avalikustamine peatati. Sel nädalal paluti tal ikkagi oma lõppdeklaratsioon avalikustada, mida ta ka tegi," selgitas jurist.

Deklaratsioon tuleb täita õigel ajal

Tegelik probleem ei olnud mitte Flynni töötamises Venemaa, vaid Türgi heaks. Türgi valitsus maksis Flynn'ile peaaegu 500 tuhat dollarit ja mitte eraviisiliste esinemiste, vaid lobiteenuse eest. Muuhulgas osalemise eest Erdoğani vaenlase, USA-s elava Türgi usujuhi Fethullah Gülen'i vastases kampaanias. 

Ankara taotleb tema väljaandmist ja Flynn arutas kohtumisel Türgi välisminister Mevlüt Çavuşoğlu'ga väidetavalt tema väljaandmise võimalusi. Kindrali lähikondsed kinnitavad kohtumise toimumise fakti, kuid eitavad kohtumise teemat, kuigi asjaolude kummalise kokkulangemise tulemusena toetas Flynn Trumpi valmiskampaania ajal korduvalt ettepanekut Gülen türklastele välja anda.

Üldiselt on tal selleks õigus: Ameerikas on sõnavabadus. Kuid siin on kaks peent nüanssi. Esiteks, Flynn täitis lepingut, olles ise sel ajal juba Trumpi nõunik. Presidendi meeskonnas räägitakse muidugi, et nad ei teadnud asjast midagi, kuid Flynn'i lähikondsed väidavad vastupidist.

Silmnähtav huvide konflikt võib edasi areneda Trumpi süüdistamiseks riigireetmises. Gülen pole mitte ainult oma "litapoeg", keda USA varjab, Güleni võrgustikku kasutab aktiivselt LKA USA huvide kaitsmiseks välismaal. Samal ajal Erdoğan ise Ameerika huvide pärast eriti ei muretse.

Teiseks, "Türgi valitsuse heaks töötades rikkus ta 1938 aasta välismaa agentide registreerimise seadust, mille järgi ta oleks pidanud end 10 päeva jooksul USA justiitsministeeriumi välismaa agentide registreerimise osakonnas registreerima. Selle seaduse rikkumise eest on ette nähtud rahatrahv kuni 10 tuhat dollarit või kuni kümne aasta pikkune vangistus," selgitab agentuurile RIA Novosti Venemaa valitsuse juures asuva rahandusülikooli dotsent Sergei Kostjajev. Ja ei maksa kahelda, et ulatuslikus Trumpi vastases kampaanias reageerib kohus Flynni eksimusele seaduse kogu rangusega.

Koputage

Tegelikult sellist võimalikku asjade käiku Flynnile juba tutvustati ja võimalik, et endine rahvusliku julgeoleku nõunik otsustaski riigireetmise kasuks. Ta palus kohtumenetluse suhtes immuniteeti kõikide pattude eest ja lubas vastuteenena avaldada informatsiooni "Venemaa jälje" kohta Ameerika valimiskampaanias.

Loomulikult hakkab Kreml kõiki võimalikke süüdistusi eitama. "Kui me kuuleme, et Venemaa võib olla segatud USA siseasjadesse, siis on see laim," ütleb Venemaa presidendi Vladimir Putini pressisesindaja Dmitri Peskov. Mõistlikud inimesed USA-s saavad samuti aru, et Flynn ei taha pokri minna ja seetõttu laob lagedale kõik, mida Trumpi vastased temalt tahavad.

Probleem on aga selles, et isegi tema antud valeütluste alusel saab presidendile kaela määrida süüdistuse rahvuslike huvide reetmises, mis on juba omakorda piisavaks aluseks ametist tagandamise korraldamiseks. Ja siin Obama süüdistamine pealtkuulamises või avaldused, et teda kiustatakse taga demokraatide jumaldatud Hillary üle saavutatud valimisvõidus Trumpi vaevalt aitavad.

Tänase seisuga on Senati luurekomitee Flynni palve immuniteedi andmiseks vastukaubana tunnistuste eest "Venemaa asjas" tagasi lükanud. "Me peame enne selles asjas selgusele jõudma. Meil on lisaks luureandmetele veel umbes 20 tunnistajat, kes on nõustunud selles asjas koostööd tegema, kuid mingil hetkel me tahaksime ilmselt rääkida ka kindral Flynniga," ütleb komitee liige senaator John Kornin.

Väga selge seisukoht: on vaja, et konksu otsa sattunud kalake sipleks veel ja sööks konksu sügavamale sisse, et pärast oleks võimalik saak kiirustamata ja kerge vaevaga kätte saada.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
konks, analüütika, peavoolumeedia, rünnak, Michael Flynn, USA, Venemaa, Türgi

Peamised teemad