20:24 02. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1174
  • RUB76.8001
Analüütika
lühendatud link
Lõputu Brexit (82)
8070

Euroopa Liit andis Madridile vetoõiguse mistahes Gibraltari puudutava otsuse suhtes eelseisvatel EL ja Londoni vahelistel lahutusläbirääkimistel - mida see tähendab, pole vaja täpsemalt seletada, kui arvestada, mida Gibraltar Hispaaniale tähendab

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Jagasime Gibraltari. See on väike, meid on kari. 6,5 ruutkilomeetrit ja 33 tuhat inimest, "Euroopa viimane koloonia". Kolme sajandi eest võtsid britid selle hispaanlastelt ära ja nüüd loodavad hispaanlased selle tagasi saada. Euroopa Liit andis Madridile veto-õiguse mistahes Gibraltari puudutava otsuse suhtes eelseisvatel EL ja Londoni vahelistel lahutusläbirääkimistel. Mida see tähendab, pole vaja täpsemalt seletada, kui arvestada, mida Gibraltar Hispaaniale tähendab.

Maadejagamisi selle Pürenee poolsaare lõunatipus asuva kaljunuki jurisdiktsiooni pärast on kahe kuningriigi vahel olnud kogu aeg. Kusjuures mitte ainult diplomaatilisel tasandil. On teineteist laevadega taga aetud ja hirmutamiseks paukugi tehtud. Brüssel on aga alati suutnud selles tüliküsimuses distantsi hoida manitsusega "tüdrukud, ärge riielge!" Nüüd aga pole tal enam erapooletuseks põhjust. See tähendab, et ta asub Madridi poolele. Madridile viimase sõna õiguse jätmisega annab EL mõista, et kindlasti pole ta enam Londoni poolel. Järelikult kahaneb Kaljunukk komistuskiviks. Ja selleks, et seda ületada, peab Ühendkuningriik midagi ohverdama.

Ega selleks ei peagi olema Gibraltar. Kuid küsimuse hind võib osutuda nii kõrgeks, et isegi, kui see maismaatükk oleks puhtast kullast, tuleks sellest loobumine odavam. Ja loomulikult on Hispaaniale selles niivõrd tundlikus küsimuses vetoõiguse andmine Brüsseli poolt hästi läbi mõeldud, võiks isegi öelda jesuiitlik samm. Võibolla polegi see kaigas läbirääkimisprotsessi kodarates, kuid torge Briti pehmesse kohta on see kindlasti. Olgugi, et see piirkond on vaata et sõjaliselt kõige rohkem kaitstud, siin asub Ühendkuningriigi suurim mereväebaas. Nemad nimetavad seda "Atlandi võtmeteks". Ja kas nüüd siis tuleb need võtmed tagasi anda? 

"Pole teie meile neid võtmeid andnud, ei ole teist ka nende tagasiküsijaid," võtavad briti VIP-id tuurid üles. Ägedamad neist tuletavad juba isegi Falklandi aegu meelde. Peaminister Theresa May kasutab iga võimalust, peale soo, enda suurusjärgu võrdlemiseks Margaret Thatcheriga. Sest ka tema näitas omal ajal hispaaniakeelsele riigile koha kätte. Kuid sõda Argentiinaga oli hoopis midagi muud. Siin on aga kontekst hoopis teine ja ka sõdida tuleks ju NATO liikmega. Pärast Teist maailmasõda on see esimene juhtum, kus kaks Euroopa riiki räägivad otsesest vastasseisust.

Praegu on see veel sõnasõda, kuid ollakse juba staadiumis "sõnast tuleb vastusõna ", misjärel lähevad tavaliselt käiku kaalukamad vahendid. Selles mõttes, et argumendid. Neid nimetatakse mõnikord "kuningate viimaseks argumendiks" (lad. k. Ultima ratio regum — tüli lahendamine toore jõuga, sõda — toim). Kuigi antud juhul kasutab London lihtsaid inimesi. Ta ütleb, et ei luba Gibraltaril väljuda Briti kontrolli alt sealsete elanike tahte vastaselt. Tõsi, 2002. aastal lükkasid nad 99% enamusega tagasi suveräänsuse jagamise ettepaneku kahe krooni vahel. Kuid peaaegu samasuguse ülekaaluga hääletasid nad 2016. aastal ka Brexiti vastu, see tähendab, olid EL poolt, ju siis ka Hispaania poolt tema osana.

Kusjuures inimene pole siin kunagi ülimaks väärtuseks olnud. Gibraltar on ainuke Euroopa piirkond, kus elavad metsikud ahvid — magotid. Kohaliku uskumuse kohaselt on see ala Briti võimu all niikaua, kuni on elus kasvõi üksainus siinne makaak. Võibolla just britid veensid kohalikke seda uskuma. Nemad aga vastasid kohe: "Kaitseme magotte kuni viimase inglaseni." Kolme sajandi jooksul ei ole nad tõepoolest ahvidest kaugele eemaldunud. Evolutsiooni hind on viis Gibraltari penni. Selle ühel küljel on kujutatud magot, teisel Elizabeth II.

See-eest, kui vaidlus Madridiga peaks umbe jooksma, võib London teha ettepaneku heita kulli ja kirja. Kuidas münt ka ei kukuks, vastu vaatab ikka tuttav nägu. EL tahaks muidugi, et Ühendkuningriik lööks letti hoopis suurema raha.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Lõputu Brexit (82)
Tagid:
veto-õigus, jagamine, Brexit, Hispaania, Ühendkuningriik, Gibraltar

Peamised teemad