06:49 27. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0875
  • RUB71.2368
Analüütika
lühendatud link
8844

Donald Trumpi väimees Jared Kushner on USA presidendi vanemnõunik. Mitte keegi teine ei ole võtnud enda õlule nii suurel hulgal ülesandeid. Ta töötab seahulgas ka Trumpi meeskonna parempoolsete rahvuslaste vastu

TALLINN, 14. aprill — Sputnik. Viimasel ajal on Jared Kushner saanud naljahammaste märklauaks. Portaal Inosmi vahendab ajalehes Die Zeit ilmunud analüüsi.

„Miks ei võiks talle lihtsalt punase keebi õlgadele tõmmada ja rinnale kirjutada suure S-tähe — Super-Jared tuleb," kirjutas New York Timesi kolumnist Frank Bruni seoses Kushneri diplomaatilise missiooniga Iraagis.

Samas vaimus väljendus portaal Vox, kirjeldades, kuidas võiks välja näha Kushneri päevakava. Niisiis, „tema plaanide seas seisab: kl 11.30 kuni 13.00 — sõjaväeline lõunaoode aastatepikkuse Palestiina konflikti lahendamise eesmärgil". Ja edasi: „kl 16.45 kuni 18.00 — lõputegemine üldrahvalikule heroiiniepideemiale, valitsuse koondamine ja võib-olla mõnede sisekaubanduse pisiprobleemide lahendamine".

Satiirilistel kommentaaridel on alust küll: Donald Trumpi väimehel on praegu selline võim ja ta täidab nii paljusid ülesandeid, et see ulatub üle absurdi piiride. Tõepoolest, 36-aastane Kushner peab eriesindajana kaasa aitama Lähis-Idas rahu saavutamisele, mida Donald Trump kohtumisel Benjamin Netanjahuga nimetas „parimaks rahuks, mida eales võiks endale ette kujutada".

Lisaks sellele peab Kushner ameeriklaste vastloodud innivatsiooniministeeriumi juhina kõrvaldama mõned bürokraatlikud aspektid riigivalitsuses. Muude toimetuste vahepeal tegeleb ta veel ka Hiina, Kanada ja Mehhikoga seotud kaubandussuhetega. „Jared Kushner on praegu absoluutselt kõige eest vastutav," on sarkastiliselt nentinud väljaanne Huffington Post.

Võimu ümberjaotus Läänetiivas

Kushneri positsioon Valges Majas on viimastel nädalatel pidevalt tugevnenud — ja samal ajal on järsult vähenenud Donald Trumpi peastrateegi Steve Bannoni mõjujõud. Sel ajal, kui Kushner pendeldas Bagdadi, Washingtoni ja Mar-a-Lago vahet, tuli Bannonil, keda varem peeti Trumpi valitsuse halliks kardinaliks, taanduda rahvuslikku julgeolekut puudutavates küsimustes tagaplaanile. Bannoni kõrvaldamine Rahvusliku Julgeolekunõukogu tööst oli kõrvakiiluks mehele, keda kuni Kushnerini peeti Valges Majas põhitegijaks. Bannon, nagu kirjutab New York Times, mõtles mõnda aega isegi valitsusest lahkumisele.

Kulisside taga käis samal ajal selge võimu ümberjaotamine. Ka raketirünnak Assadi režiimile, mida Bannon heaks ei kiitnud, kujutab endast uute suhtesõlmede sümptomit. Kushneri fraktsiooni esindav Dina Powell, kes määrati — mitte just viimases järjekorras Kushneri valikul — uueks julgeolekunõunikuks, paistab käsitlevat USA enda huvide kaitsmist vähema küünilisuse ja vähema jäikusega. Nagu väidab valitsuse allikas väljaandele Politico, on sõjas Valge Maja Bannoni rahvuslaste ja niinimetatud Läänetiiva demokraatide vahel on viimased nähtavasti võidumehed.

Kõikjal kerkib küsimus, mis ikkagi seisab Trumpi meeskonnas ettevõetud äkiliste muudatuste taga. Endise Washington Posti analüütiku Ezra Kleini uudisteportaal Vox pakub välja järgmise teooria. Valges Majas on kolm poliitilist rühmitust — Bannoni ümber koondunud rahvuslased, Valge Maja personalijuhti Reince Priebust ümbritsev vabariiklik võimuladvik ja Trumpi perekond. Mida enam Trump, nagu näha, allub avalikkuse ja meedia survele, seda enam hakkab ta toetuma oma perekonnale. Ja mitte keegi ei esinda seda peret niisama tugevalt kui Kushner.

Kuid Kushneri esilekerkimisel võivad olla ka sügavamad põhjused — nagu paljulgi selles valitsuses —, mis on seotud Trumpi solvumisega. Nagu kirjutab New York Times, tegid meedia väited, et tema on vaid Bannoni käpiknukk, ta väga tigedaks. Trumpi valimiskampaania paremäärmusliku rahastaja Robert Merceri toetusel Valgesse Majja välja jõudnud Bannoni errusaatmine osutus selle paratamatuks tagajärjeks.

Mõlemad on isoleeritud New Yorgi võimuladvikust

Samalaadne saatus ootas Chris Christie´t, kui Kushner New Jersey kahtlase kuulsusega kuberneri siseringist ja valitsuskabinetist välja kihutas. Christie kaasatus korruptiivsetesse mahhinatsioonidesse võinuks Trumpi kahjustada ning Kushner kaitses trumpi. Samaviisi hoolitses Kushner valimiskampaania käigus selle eest, et kõrvaldatud sai ka valimisstaabi nõunik Corey Lewandowski.

Kushner jälgib teraselt, et mitte keegi peale tema presidendi üle liiga suurt võimu ei omandaks. Nõunikud tulevad ja lähevad ning lõppude lõpuks jääb väimees kõige jõulisemaks meheks Trumpi lähikonnas. Trump usaldab Kushnerit rohkem kui keda iganes. See on tingitud esmajoones asjaolust, et ta näeb Kushneris iseenda nooremat kehastust.

Kushner on kasvanud vasakliberaaliks

Kushner, nagu ka Trump, päris oma isalt New Yorgi kinnisvaraimpeeriumi. Nagu Trumpilgi, on ka Kushneril tulnud üle elada perekonna impeeriumi sattumine pankroti servale. Nagu Trumpki, on äärelinnast pärit tõusik alati New Yorgi ladvikust eemale hoidunud. Mis kahtlemata aitas kaasa perekondade lähenemisele ja sellele, et Kushner Ivankaga abiellus.

Poliitilises plaanis on Kushner küll hoopis teisest leerist kui Trump. Nagu ka enamikust New Yorgi juutidest, kasvas temast vasakliberaal. Tema vend Joshua, kes muuhulgas juhib tervishoiu-alast startup-projekti, mis sõltub Obama ajal kehtestatud seadustest, hoiab ikka veel kinni progressiivsetest vaadetest. Donalt Trumpi ametissevannutamise päeval käis ta Washingtonis Tsumpi-vastasel meeleavaldusel.

USA peatne president Donald Trump
© Sputnik / Алексей Филиппов

Jared ütleb enda kohta, et valimiskampaania käigus tekkis tal tugev sümpaatiatunne ameeriklaste alamkihi suhtes. Niisiis kaitseb Harvardi vilistlane Trumpi populismi ning seejuures, nagu näha, on tal oma mõõdukate vaadetega oma äia ja tema valitsuse üle mõjujõudu. Bannoni, kelle Kushner ise kunagi pardale võttis, „kastreerimine" on sellele selgeks tõenduseks.

Kas Kushner suudab enne magustoitu Lähis-Ida lepitada ning seejärel USA bürokraatial tiibu kärpida, on juba iseküsimus.

Tagid:
super, Valge Maja, Ivanka Trump, Jared Kushner, Trump

Peamised teemad