10:02 18. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0835
  • RUB68.7554
Analüütika
lühendatud link
7656

Aga milline idee see oli - mitte lihtsalt Läti sisemised küberväed, vaid Lätimaa haldjate küberväed

TALLINN, 15. aprill — Sputnik. Trumpäss, mis võidab kõik ja kõiki. Nii vene häkkereid kui Kremli roboteid kui ka Venemaa trolle. Aga miski läks viltu. Kui päris ausalt öelda, siis kõik, kirjutab Sputnik Läti.

Veebikogukond ei ole kaugeltki naljaasi. Kui tavalise jutuga saab päris hästi tegevusi asendada, siis internet saab olla üldse kõige asendajaks. Ok, kuidas ei ole vedanud neil, kellel tegelikus elus on piisavalt, millega tegelda. Liiati kui ei tegeldagi selleks, et seda tegevust kõigile näidata.

Kui magedalt voolab eluke neil, kes on liiga laisa loomuga, et arvutiklaviatuuril klahvidele vajutada ja pilte nõksida. Või neil, kelle vähearenenud aju väsib ühekülgsuse mitmekesisusest. Need inimesed on elust maha jäänud. Kui järsku mingil põhjusel tuleb end mobiilist lahti rebida, avastad õudusega, et nende kodanikega ei ole absoluutselt mitte millestki rääkida. Ainult närvi ajavad nad otsemaid oma juhmakusega.

Kusjuures internet — see pole paraku üksnes suurepärase järeleaimamise võidumarss, vaid ka moodus ebaküpsetele meelemõistustele mõju avaldada. Ja ebaküpseid on ilmas küllaga. Õigemini öelda — kõik, kel saanud kombeks nuppe-klahve vajutada, on ebaküpsed. Ja kujutlege vaid: sel salakavalal Venemaal on otsustatud seda kurikavalalt ära kasutada. 

Need kuradima venelased on loonud terveid häkkerite horde, kes murravad sisse kõigesse, mis kuskil üles ehitatud. Varastavad kõike, mis on palehigis tööga omandatud. Kui järsku mingi paha saladus kellegi hea kohta ilmsiks tuleb, siis — see on nende tegu. Ning lisaks häkkeritele on loodud arvukal hulgal „trollide" üksusi, kes kõike välja naeravad, igal pool oma kommentaaridega kohale ronivad ja kõike jalgadelt pea peale pööravad. 

Kui te kommentaaridest täiesti tavalisele uudisele Venemaa õuduste kohta näete, et see uudis pannakse naeru alla, kritiseeritakse ja kirjutatakse, et see on vale või lihtsalt ei olda nõus, siis on ilmselgelt tegemist Kremli poolt palgatud tegelastega. Paljud neist ei ole, muide, üldse elusolendid — tegemist on Kremli sõjaliste robotitega. Kusjuures neile makstakse kopikaid, nad on roostes ja hädised oma armetust olemasolust.

Kui te loete Lätis venekeelseid kommentaare mis tahes uudisele Venemaast, siis — värisete õudusest. Ja asi pole selles, et 90% uudistest kuulub sarja „Venemaal on kõik veelgi hullem". 90% kommentaaridest viskub palavikuliselt tema kaitsele ja millegipärast topib Lätile peeglit nina alla. Me ju teame, et tegemist on trollidega. Või robotitega. Hirmutav on nende teadlikkus Lätimaa asjadest. Nii täpipealt, nagu oleks tegu kohalikega.

Kõrvaltvaatajale jääb mulje, et kõik poliitikud ja ausad ajakirjanikud on ühel-samal arvamusel, rahvas aga — justnagu teiselt planeedilt. Nagu oleks Läti säärane riik, kus kõik pole sugugi hästi. Seda on raske vaadata. Igasugu mõtted ronivad pähe, käsi tõmbub rusikasse, kuid anonüümne rännak mööda Venemaa veebilehti tükkis sajatuste ja kohutava tõega seda kurja ei kompenseeri.

Aga kuidagiviisi tuleb reageerida. Seepärast otsustasid tõsised mehed luua vabatahtliku Haldjate armee. Mitte sellepärast, et kõrvad ajaks pilli või et pea vajaks klaarimist, vaid vastukaaluks trollidele. Järele mõeldes jõuti geniaalsele mõttele, mis tugineb Põhja-Atlandi väärtustele: avalikus lahingus pole võimalik barbaritele vastu seista. Kui 20 robotit sind ründavad, pista jooksu (kes on internetis lahingut löönud, need teavad). Arsemali võeti teine taktika.

Siinkohal peab sõna andma korraldajale: „Haldjate olemus ei seisne selles, et trollidele avalikult vastu vaielda ja neid süüdistada, vaid tuua valgust — avaldada vastuseks kommentaare, mis tõstavad lugeja teadlikkuse taset." See pole poisikese, vaid mehe vastus. Vabatahtlikud hakkavad taset tõstma uudistele lisatud kommentaarides. Ja sama soojaga tõstavad ka uudiste taset. Nii et kohalikud ajakirjanikud peavad samuti oma taset kõrgemale upitama. Enamat kasu on raske välja mõeldagi.

Ning kõige meeldivam, et ülemaailmse kurjusega saab võidelda klaviatuuri abil. Klips-klõps, tippisid tähemärgid ritta — ja oledki massidele valgust toonud. Tõsine tegu. Pole siin midagi pöidlaid keerutada.

Aga vat kus lops. Läti „haldjate" kübervägede pealik, endine välisministeeriumi ametnik Ingmārs Bisnieks on nähtavasti mõistnud: teda ootab ees mitte kerge heitlus, vaid raske võitlus. Aga võib-olla ei oota ka. Armeegrupp Facebookis tuli sulgeda juba vägede värbamise staadiumis. Mis te arvate, mille pärast? Arvasite ära. Nende pärast. Trollide pärast. Trollimine lõppes. Ja oligi kogu sõda. Aga võib-olla pole asi trollides, vaid mõttes eneses? No ei innusta. Kas selgub, et trollide idee on masside poolt juba kindlalt omandatud? Ühesõnaga, tuleb mõelda. Kuni pole hilja. Või siiski ongi hilja?

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
trollid, haldjad, küberväed, analüütika, häkker, vabatahtlik, Ingmārs Bisnieks, Läti, Venemaa

Peamised teemad