20:01 09. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1342
  • RUB80.0425
Analüütika
lühendatud link
Plahvatus Peterburi metroos (15)
7140

Paradoksaalne, kuid vaatamata arvukatele terrorirünnetele ei ole seniajani ühtset strateegiat võitluseks sedavõrd tõsise terrorismiohuga, seda eeskätt selliste riikide vahel nagu USA ja Venemaa

Riike, kes terrorismi rahastavad, ei allutata mitte mingisugustele meetmetele, samal ajal kui Venemaa, kes võitleb terrorismiga, on juba mitmendat aastat sanktsioonide all. Sel teemal vestles Itaalia Sputnik Roomas asuva julgeolekualase ja terrorismivastase võitluse uurimiskeskuse juhi Ranieri Razzantega.

Kuidas siis terrorismiga võidelda?

Ranieri Razzante

Minu vastus võib paista triviaalne: terrorismi vastu tuleb võidelda relvade ja sõjaga. Sõda, mis meile on kuulutatud, nõuab karmi vastust ja mõneti ka dialoogi. Loomulikult on tarvis kasutada diplomaatiat ja dialoogi kui riikide tõelist relva. Islamitraditsiooniga riigid saavad aidata toime tulla nende arututega, kes on surmausku ja kõike oma religioonis moonutavad. Me peame silmas traditsioonilist islamit, kuid on hädavajalik, et oleks olemas ka sõjaline vastus terrorismile relvastatud vastulöökide kujul neile riikidele ja subjektidele, kes terrorismi toetavad.

Tingimata tuleb kehtestada sanktsioonid riikide vastu, kes Daeshi rahastavad, tuleb võtta karm seisukoht ja on lubamatu, et mis iganes riigi huvid seda mõjutaksid. Sellistele riikidele peavad Euroopa, Ameerika ja teised määrama karistused. Ma ei hakka arutama poliitika üle, et milline riik mida teeb, kuid tehnilisest vaatevinklist on nii, et kui on tuvastatud, et see või teine riik terrorismi rahastab, siis tuleb talle kehtestada embargo.

Samuti peab eksisteerima kontroll panga- ja finantssüsteemide üle, seda esmajärjekorras Euroopa-välistes riikides, kus vastav kontroll puudub. Ma ei mõista, miks mõnedes Lähis-Ida, Aafrika ja Aasia riikides on võimalik vabalt mis tahes tehinguid teha. Eksisteerib terve pankade süsteem, mis võimaldab annetuste ja ülekannete kaudu osutada ebaseaduslikku rahalist toetust islamiäärmuslastele, selle ees ei tohi enam silmi sulgeda.

Justiitsminister Urmas Reinsalu kohtus eile EL julgeolekuvoliniku Julian Kingiga
© Sputnik / Вадим Анцупов

Me ei või endale lubada, nagu seda ekslikult seniajani on tehtud, jätkata isikuandmete konfidentsiaalsusnõude järgimist nii riiklikul kui ka rahvusvahelisel tasandil. Ei tohi piirata eriteenistuste ligipääsu kahtlusaluste kodanike arvutitele. Säärastel juhtudel peab isikuandmete kaitse andma teed demokraatliku riigi kaitsele. Politsei ja selleks volitatud asutused kontrollivad meid ning seda, kellel midagi karta ei ole, kontrollimised ei hirmuta.

Hiljuti toimus terroriakt Venemaal, kuigi Itaalias pole sellest palju räägitud. Terroristid ei tee ohvrite vahel vahet, me kõik oleme ohus. Terroristid on kuulutanud sõja kogu tsiviliseeritud maailmale, Euroopale, Venemaale, Ameerikale. Ning Venemaa teeb paljugi, juhib koalitsiooni, kes võitleb Süürias ja Iraagis. Läbirääkimiste laua taha peaks istuma Venemaa, Ameerika, Euroopa ja NATO pädevad võimuesindajad ning leidma lahenduse sellele probleemile, millega saab toime tulla ainult rahvusvahelisi jõupingutusi ühendades.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Plahvatus Peterburi metroos (15)
Tagid:
võitlemine, analüütika, terrorism, Sputnik Italia, Ranieri Razzante, maailm, USA, Venemaa

Peamised teemad