06:05 24. Juuni 2018
Kuula otse
  • USD1.1648
  • RUB73.5314
Naised teevad selfisid Filipiinide presidendi Rodrigo Dutertega tseremoonial, kus riigi politsei andis Filipiinide riigipeale ustavusvande

Filipiinide president nägi endas sarnasust Trumpiga

© AP Photo / Aaron Favila
Analüütika
lühendatud link
1702

Kas Donald Trump on mõnevõrra kahtlast komplimenti Rodrigo Dutertelt kuulnud, on esialgu selguseta, pole veel olnud võimalust USA - Filipiinide suhete vastupidavust kontrollida

TALLINN, 19. aprill — Sputnik. Rodrigo Duterte nimetas USA presidenti targaks meheks ja lisaks ka „realistiks ja pragmaatiliseks mõtlejaks". Isegi kui Donald Trump sellisena välja ei paista, lisas Filipiinide liider. Tema sõnul on tal ameeriklaste presidendiga palju ühist. Ehkki ennast ei pea Duterte küll sama säravaks, kuid see-eest samavõrd vastutavaks. Ent kui Donald Trump oleks lollpea, ei oleks ta suutnud oma jõukust välja teenida, on Filipiinide president veendunud, vahendab raadio Sputnik.

Trumpi jõukust aga hindavad ameeriklaste ärindusväljaanded erinevalt. Kuid igal juhul küünib nende väärtus miljardite dollariteni. Tuleb välja, et sisuliselt on Dutertel õigus, ja rumalaks ei saa USA 45. presidenti kuidagi nimetada. Kuid igatahes kõlab kompliment sedavõrd ekstsentrilise poliitiku nagu Filipiinide presidendi suust, eriti koos vihjega millelegi temaga ühisele, üsna kahtlaselt. Kui meenutada, et omal ajal lubas Rodrigo Duterte ÜRO „põlema pista" ja nimetas ÜRO inimõiguste ülemkomissari „idioodiks", Trumpi eelkäijat Barack Obamat aga ülepea „litapojaks".

Nüüd siis kerkibki küsimus, et mispärast Filipiinide riigipea järsku nii lahkeks muutus? Plaanitseb ju USA ka sõjaliste õppuste läbiviimist lähinädalatel. Ehkki veel aasta tagasi kavatses Duterte koostöö Washingtoniga lõpetada ja ameeriklaste väekontingendi riigist välja viia. Vastus on ilmne.

Filipiinide president katsus hetke ära kasutada ja ilmutada oma lojaalsust USA uuele liidrile. Arvestus, tuleb tunnistada, on igati täpne. Vahest just nüüd võib Donald Trump teda kuulda võtta, kuna vajab liitlasi. Riigisiseselt ju protestimeeleolud ei vaibu. Möödunud nädalavahetuselgi tulid tuhanded inimesed USA linnade tänavaile meelt avaldama.

Põhjuseks oli seekord Trumpi keeldumine oma maksudeklaratsiooni avalikustamast. Kuigi vastavat otsest kohustust USA presidendil ei ole ning Trumpi eelkäijad tegid seda eranditult vabatahtlikus korras, kasutasid oponendid juhust, et taas kord oma rahulolematust väljendada. President ise nimetas „maksumarsse" tellimustööks. Ja kutsus üles selgust looma, kes seisab nende kinnimaksmise taga.

Kas Donald Trump on mõnevõrra kahtlast komplimenti Rodrigo Dutertelt kuulnud, on esialgu selgusetu, USA ja Filipiinide suhete vastupidavust ei ole veel olnud võimalust kontrollida. Aga võib kindlalt öelda, et juhul, kui midagi viltu läheb, siis USA president keelt hammaste taga ei hoia. Ja ega ka Filipiinide riigipea võlgu jää. Selles osas on nad täpipealt sarnased.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
kompliment, sarnasus, analüütika, Rodrigo Duterte, Donald Trump, Filipiinid, USA

Peamised teemad