02:36 23. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1821
  • RUB90.8256
Analüütika
lühendatud link
7020

Võib juhtuda, et Eestil avaneb võimalus osleda Euroopa Liidust lahkuva Suurbritannia pärandi jaotamises - liidu kaks mõjukat ja jõukat ametkonda, mis seni tegutsesid Londonis, otsivad uusi peakortereid

ТАLLINN, 22. аprill — Sputnik, Aleksei Toom. Mitu Euroopa riiki korraga võitlevad omavahel võimaluse eest pakkuda peavarju Euroopa Liidu institutsioonidele ja ametitele, kes peavad veel enne Suurbritannia lahkumist EL-ist kolima Londonist mandri-Euroopasse. Baltimaad selles varjatud lahingus ei osale, eeldades nähtavasti, et mingeid võidušansse neil ei ole.

Suurbritannias, kes möödunud suvel toimunud rahvahääletusel otsustas EL-ist lahkuda, töötab kaks liidu jaoks erilise tähtsusega, keerulist üleeuroopalist majandust juhtivat allüksust: Euroopa Meditsiiniagentuur (EMA) kontrollib kõike, mis on seotud ravimitootmise ja ravimikaubandusega Euroopas, ning Euroopa Pangandusjärelvalve (EBA) ülesanded on arusaadavad juba tema nimetusest.

Kummaski neist institutsioonidest töötab sadu spetsialiste erinevatest liidu liikmesriikidest, igaühele neist saab osaks helde rahastus Euroopa Liidu vahenditest ja väga suur võimutäius oma vastutusvaldkonnas.

Leppige nüüd, britid, Brexiti tagajärgedega

Euroopa Komisjon on selgelt mõista andnud, et ta on huvitatud nende institutsioonide võimalikult kiirest ülekolimisest mõne teise Euroopa Liidu riigi pinnale, et tagada volituste sujuv ja konfliktideta üleandmine ning jõuda rajada asutuste uued peakorterid veel enne „lahutust" Suurbritanniaga. Seda teatas Euroopa Komisjoni presidendi kõneisik Margaritis Schinas tsiteerituna portaalis Euractiv.

Suurbritannia valitsus püüdis jätta kaks mainitud EL-i ametkonda kuningriigi pinnale, kuid sai otsekohe äraütleva vastuse. „Institutsioonid peavad paiknema Euroopa Liidu territooriumil," teatas Schinas. „Tegemist ei ole üldse osaga Brexiti läbirääkimistest, tegemist on Brexiti tagajärgedega."

Ühendkuningriigi peaminister Theresa May ja Eesti peaminister Jüri Ratas
© AFP 2019 / Matthew Mirabelli

Schinas ütles ühtlasi, et Londonil ei ole õigust osaleda selle küsimuse arutamises, kuhu nimelt endised „hoolealused" ümber paigutatakse, ja et tema kohustused seisnevad ametkondade rahuliku üleviimise ja selleks ulatuslikuks operatsiooniks tehtavate kulutuste vähendamise tagamises. 

Brüssel kiirustab uute peakorterite asukohtade paikapanemise osas EL-i riike takka, kuid konkurents nende pärast on liialt tugev, et uus peremees juba homme kindlaks määrataks. Soovi paigutada oma piiridesse EMA (890 töökohta) on juba avaldanud Barcelona, Milano, Dublin, Amsterdam, Kopenhaagen ja Stockholm. EBA pärast rebivad omavahel kaks rahandustegelaste ja pankurite linna — Frankfurt ja Pariis. Tõsi, Brüsselis ei välistata sedagi võimalust, et pankade järelevalveteenistus üldse suletakse, kuna see dubleerib osaliselt just nimelt Frankfurdis paikneva Euroopa Keskpanga funktsioone.

Eesti võib etendada oma osa pärandi jagamises

Väärib märkimist, et Brexiti läbirääkimiste algus ja tipptund, aga ka mitteametlik konkurss praegu Londonis töötavate institutsioonide oma pinnale paigutamiseks saabub ajal, mil Eesti on EL-i eesistujaks. Vaevalt küll suurendab see Eesti väljavaateid saada endale, ütleme, Euroopa Meditsiiniagentuur (seda enam, et Tallinn ei ole säärast soovi avaldanudki, kuigi võib-olla ka võinuks), kuid Suurbritannia „pärandi" jagamises on Eesti täiesti suuteline aktiivset rolli etendama.

Selge see, et selliseid (või milliseid iganes) üleeuroopalisi institutsioone oma riigi territooriumil majutada oleks kasulik igale EL-i riigile ning samahästi kui igaüks neist üritaks mingisuguse üleliidulise tähtsusega institutsiooni või ametkonna oma riigi pinnale saada. Eesti osales omal ajal mitteametlikul konkursil õiguse eest saada piirivalvegentuuri Frontex peakorteri asupaigaks, kuid kas ei jätkunud Eesti ametnikel piisavalt enesekindlust või siis ei soovinud Brüssel paigutada piirivalvurite peakorterit EL-i kirdepiirile, liiatigi kõrvuti (tollal, tõsi küll, veel mitte „agressiivse" ega „ohjeldamist vajava") Venemaaga, ja piirivalvurid platseerusid Poolasse.

Ainsaks Balti riigiks, kellel on õnnestunud EL-i ametkonnale ulualust anda, on Läti, kus asub Euroopa soolise võrdõiguslikkuse instituut. Kogu austuse juures võrdõiguslikkuse, eriti soolise võrdõiguslikkuse vastu tuleb tunnistada, et kontroll pankade ja ravimite üle on siiski tublisti kasumlikum asi.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
jaotamine, pärand, asutused, ravimid, analüütika, pangandus, eesistumine, EMA, EBA, EL, London, Suurbritannia, Eesti

Peamised teemad