03:31 20. Jaanuar 2018
Tallinn-2°C
Kuula otse
Podgorica on Montenegro pealinn ja Podgorica valla halduskeskus

Montenegrot tabab russofoobia bumerang

© Sputnik / Руслан Кривобок
Analüütika
lühendatud link
5633

Montenegro valitseva eliidi negatiivset suhtumist oma rahva ja Venemaa vastu on täheldatud juba ammu - nende protsesside omapärast kulminatsiooni on oodata eeloleval reedel

TALLINN, 25. aprill — Sputnik. 28. aprillil riigi parlament peab ametlikul istungil Montenegro iidses pealinnas Cetinjes kinnitama Põhja-Atlandi organisatsiooni lepingu, mille kohaselt saab Montenegrost NATO täieõiguslik liige, kirjutab Sputnik Serbian.

"Ilmselt tekib Montenegros Venemaa jaoks ebameeldiv olukord," ütles hiljuti Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova. Ta märkis, et "russofoobia on Montenegrole võõras ja süü selles lasub peamiselt selle riigi poliitikute hingel". 

Venemaa president Vladimir Putin (paremal) ja peaminister Dmitri Medvedev
© Sputnik / Дмитрий Астахов

Kahest Zahharova fraasist piisab, et mõista uue Montenegro ja Venemaa suhete tegelikku seisu. Ja mitte ainult tõsistel poliitikaekspertidel vaid ka tavainimestel. Rahvas tahab üht, kuid võim, mis mõtleb vaid Washingtoni ja Brüsseli peaga, hoopis midagi muud.

Just Zahharova sõnade järgi otsustades hoiatabki Venemaa, et pole välistatud Montenegro territooriumil viibivate Venemaa kodanike vastu suunatud provokatsioonid, nende arreteerimine kahtlastel asjaoludel ja väljaandmine kolmandatele riikidele.

Sellistes väikestes riikides nagu Montenegro teavad kõik mitte ainult seda, mida arvab igas majas elav inimene, vaid ka seda, millises maja nurgas vedelevad "mustad sokid " (Montenegro väljend, tähistamaks olukorda, et kõik tunnevad kõiki).

Ainuke seletus valitsuse soovimatusele oma rahva enamuse häält kuulata on hirm kaotada võim. Valitseva eliidi negatiivne suhtumine oma rahvasse ja Venemaasse on juba ammu teada ja seda toetavad Milo Đukanović ja tema oligarhaat, samuti kinnitavad seda alusetud süüdistused Kremlile katsetes sooritada riigipööre Montenegro parlamendivalimiste ajal ja pärast neid. Kulminatsiooni on oodata eeloleval reedel. 

28. aprillil toimub Montenegro iidses pealinnas Cetinjes Montenegro parlamendi ametlik istung, kus parlament peab kinnitama Põhja-Atlandi lepingu, mille kohaselt saab Montenegrost NATO täieõiguslik liige.

Tavaliselt teeb režiim, mis ei teeni oma rahvast, sellised otsused ilma referendumita parlamendis. Sellepärast teatas opositsiooniline Demokraatlik rinne kavatsusest korraldada protestimeeleavaldus ja kutsus ülejäänud opositsionääre nendega 28. aprillil ühinema.

Läänele on väga oluline, et Venemaa ammune liitlane Montenegro, mida nimetati kunagi "Serbia Spartaks", astus allianssi ja tõestades sellega tema elujõudu. See on veel üheks signaaliks Moskvale, et Balkanimaad on Ameerika talla all, kuigi nad alles "vingerdavad" seal.

Millised saavad olema Kremli sammud?

Montenegro astumisega NATO-sse provotseerib režiim identiteedi ja sidemete kaotuse Serbiaga ning pingete eskaleerimise ühiskonnas, sest enamik Montenegro inimesi on riigi NATO-ga ühinemise vastu. Vastasel korral ei oleks liitumist otsustatud parlamendis, vaid referendumil. Kui parlamendi otsus alliansiga liitumise kohta saab olema positiivne, siis toob see endaga paratamatult kaasa vastasseisu tekkimise Venemaaga.

Informatsiooniagentuuri Rossija Segodnja juht Dmitri Kisseljov
© Sputnik / Григорий Сысоев

Ühest küljest saab Moskva väga hästi aru, kus asuvad NATO võtmepositsioonid Euroopas ja Montenegrot selles nimistus pole. Seepärast oleks rumal arvata, et Moskva võiks vastusammuna luua spetsiaalsed väeüksused Montenegro ründamiseks.

Kuidas lood ka poleks, ei tähenda see hoopiski, et Kreml hakkab seda kõike heatahtlikult pealt vaatama ja et Montenegro ei saaks tundma sellise poliitika tagajärgi, kui kahjulik see ka poleks. Küsimus on vaid selles, kui kaua veel peab Montenegro rahvas taluma selliseid mõne poliitiku egositlikke otsuseid.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
analüütika, poliitika, referendum, russofoobia, NATO, parlament, Maria Zahharova, Montenegro, Serbia

Peamised teemad