11:57 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Analüütika
lühendatud link
5520

Tuleb välja, et Saksa luuret huvitab väga Interpol ja Europol, see tähendab, et igal juhul sugu ("pol" ("пол") - vene keeles "sugu" – toim.) ja see pole põrumine, vaid retsidiiv - talle lihtsalt meeldib omasid piiluda

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Saksamaa luure juba mööda ei pane, sai jälle pihta ja jälle omadega puntrasse. Pääsu pole, näete, käed on siin. Portaal Spiegel online tabas oma informaatorite abiga BND (Saksamaa luureteenistus — toim.) spionaažilt. Ja oleks siis, et ainult sellelt — see ju nende töö ongi. Seekord jälitati niiöelda alltöövõtjaid. Väljaandele sai teatavaks, et Saksamaa salateenistus nuhkis aastaid Interpoli töötajate tagant. Sakslastel oli juurdepääs nende elektronsidele, telefonidele ja isegi faksidele.

Jälgiti mitte ainult peakorterit Lyon'is, vaid ka organisatsiooni filiaale Austrias, Taanis, Belgias, Kreekas, Hispaanias, Itaalias, USA-s. Lisaks sellele "käidi järel" rahvusvahelistel detektiividel "Ladina-Ameerikast kuni Venemaani". Ja et sama teed mitu korda käima ei peaks, hoiti silma peal ka Haagis asuval EL politseiteenistuse peakorteril. Väljaande allikad osutusid niivõrd "usaldusväärseteks", et salateenistus ei hakanud isegi midagi isegi lükkama ega oma käitumise põhjuseid selgitama.

Neid võib mitu olla, lisaks partnerite mitteusaldamisele. Ja ükski nendest Saksa jälituskoolile au ei tee. Päästaks või häbistki. Kuid kui teadmisi pole, on selleks vähemalt südametunnistust vaja. Esiteks on parim võimalus tulemust saavutada see ära nihverdada nendelt, kes selleks võimelised on. Kuna aga BND-l terrorismivastases võitluses seni tulemusi ette näidata pole, aitab ehk Interpoli ülemaailmasesse andmebaasi piilumisest.

Teiseks on ka see tähtis, kui soov on vastupidine — mistahes tulemust vältida. Interpoli tulevad järelepärimised isikute kohta, kes võivad kellelegi väga kallid olla. Ja kolmandaks, ta on ikkagi mingi luure. Järelikult peab ta juba oma olemuselt kindlasti kellegi tagant luurama. 

Kõige ohutum on aga luurata nende tagant, kes nurjatust karta ei oska, sest ollakse ju liitlased. Kuigi isegi nendega ei saanud BND hakkama. See pole aga läbikukkumine vaid retsidiiv. Sest see pole esimene korda vahele jääda. Talle lihtsalt meeldib omade tagant nuhkida.

Kahe aasta eest jälgisid sakslased NSA (USA rahvuslik julgeolekuagentuur — toim.) tellimusel Euroopa poliitikuid, ärimehi, korporatsioone ja ametkondi. Sisejuurdlus tuvastas tookord Saksamaa ja teiste EL liikmesriikide rahvuslike huvide rikkumise, Saksamaa valitsuse osalust aga mitte.

Formaalselt pole valitsus ka praegu asjaga seotud. Kuid kelle heaks luure siis üldse töötab? Skeptikutest eksperdid esitasid mitte sugugi retoorilise küsimuse: "Kus on meie eriteenistuse silmad?" Selleks aga, et BND saaks silma peal hoida kogu Interpoli võrgustikul, napib koosseisu ja läheb jälle vaja Ameerika Ühendriike.

Pole kindel, et ilma nendeta seekordki hakkama saadi. Ega siis USA küberkeskus, mis tegutseb Maini-äärse Frankfurdi konsulaadi katte all, sööks muidu oma leiba just siin. Pärast peab sellest BND informatsioonist ju kellelegi ka kasu olema, kui tal endal nagunii millegagi uhkustada pole.

Üldiselt, kui Saksa luure peab tingimata kedagi jälgima, võiks ta iseendal silma peal hoida. Siis ei oleks hiljem punastada vaja. Võibolla polegi see neile töö, vaid hobi. Või haigus — vuajerism, mis väljendub inimese psüühilises kalduvuses vaadata pealt teisi inimesi olukordades, kus pealtvaatamist peetakse kohatuks ehk siis, kui hammas peale ei hakka, kuid tahaks kasvõi kaeda oma silmaga.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
analüütika, luure, Interpol, BND, Europol, Saksamaa

Peamised teemad