05:29 09. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB80.4584
Analüütika
lühendatud link
12282

Ameerika Ühendriigid on korduvalt oma kodanikke välispoliitilistel eesmärkidel ohtu seadnud

Rostislav Ištšenko, RIA "Rossija Segodnja" vaatleja

OSCE maastur plahvatas Donbassis kuidagi kahtlaselt õigel ajal ja ohvrite koosseiski oli väga õnnestunud, et seda sündmust vaid juhuseks pidada. Seda enam, et alates Malaisia Boeingu allatulistamisest toimuvad sellised "juhused" Kiievi režiimi jaoks alati väga vajalikul hetkel. Suisa muinasjutt.

Ameerika Ühendriigid on korduvalt oma kodanikke välispoliitilistel eesmärkidel ohtu seadnud. Provokatsioonist Fort Sumteri tulistamisega algas USA Kodusõda, kus sai surma nii palju ameeriklasi ja tekitati nii suuri purustusi, et selliseid pole olnud üheski teises sõjas Ameerika ajaloos.

Hispaania-Ameerika sõda algas 1898. aastal väga õigeaegsest, kuigi väga mõistatuslikust plahvatusest soomusristleja USS Maine pardal Havanna lahes, milles hukkus suurem osa laeva meeskonnast. Põhja-Vietnami sõjaliste sihtmärkide pommitamine ja sellele järgnenud USA vägede kümneaastane verine maismaaoperatsioon Vietnamis sai alguse Intsidendist Tonkingi lahes, millele USA ebaadekvaatne reageering lubab samuti provokatsiooni kahtlustada.

OSCE maastur plahvatas Donbassis.

Ja ka meie päevil on ameeriklasi sadade kaupa hukkunud Iraagis (bakterioloogilise relva libanäidiste pärast), neid hukub jätkuvalt Süürias, samasuguste libasüüdistuste pärast Bashar Assadile keemiarelva kasutamises. Isegi USA saadik Liibüas sai surma vaid sellepärast, et islamistid saaksid riigis terroristliku režiimi kehtestada ja tuhandeid liibüalasi Euroopasse põgenema sundida. Ometi saatis Muammar Gaddafi Euroopa Liitu naftat ja gaasi korralikult ja garanteeritult.

Otsustades USA niivõrd "hoolitseva" suhtumise põhjal oma kodanikesse pole välistatud, et Kiievis otsustati — vähemalt üks ameeriklane võiks ka Ukrainale kasu tuua. Lõppude lõpuks on Washington korduvalt Ukraina võimudele igakülgset abi lubanud, igakülgsus on aga piiritu.

Ja nüüd siis, nagu muna Kristuse päevaks (vene kõnekäänd, eesti ligikaudne vaste — "nagu rusikas silmaauku" — toim.), lendab õhku OSCE maastur Luganskis. Ja kannatanud on nagu tellimise peale väljavalitud. Hukkus USA kodanik ja vaid õnneliku juhuse läbi jäid ellu Saksamaa ja Tšehhi kodanik. Saksamaa on EL poliitiline ja majanduslik vedur, kelle osatähtsus on pärast Briti-Euroopa lahutusprotsessi märgatavalt kasvanud. Tšehhi sümpatiseerib koos Slovakkia ja Ungariga avalikult Venemaad, lammutades liigutava Ida-Euroopa nooreurooplastest limitroofide russofoobse ühisrinde. Kusjuures Tšehhi on majanduslikult enamarenenud heaoluriik nii ülalloetletud kolmikus, kui ka kogu Ida-Euroopas.

Подорвавшаяся на мине в Луганской области машина ОБСЕ
© REUTERS / ALEXANDER ERMOCHENKO
Luganskis lendas õhku OSCE maastur.

Pealegi sõitis OSCE maastur miinile EL välispoliitika juhi Federica Mogherini Venemaa visiidi eel. On selge, et Euroopa diplomaatia juhil seisid ees väga rasked kõnelused Sergei Lavroviga, kes pidi kindlasti huvi tundma (ja muide, tundiski), kuidas EL, mille juhtivad liikmed on ka Normandia formaadi liikmed, kes peavad end Minski lepete täitmise garandiks, kavatsevad mõjutada Kiievit, kes järjekindlalt Minski protsessi saboteerib ja on viimasel ajal andnud hoopis tagasikäigu. Lisaks sellele toetas Euroopa Liit (oma toonaste juhtide isikus) riigipööret Ukrainas ja kannab täielikku vastutust nende tegevuse eest, kelle nad võimule upitasid.

Ja äkki sai Mogherini sellise kingituse. Nüüd võib vastuseks Moskva murele teatada ka oma murest seoses OSCE missiooni julgeolekuga. Kiievi bandiitide sundimine rahule ei ole ameeriklase hukkumise ja kahe Euroopa Liidu kodaniku vigastamise (aga nad oleks võinud ka surma saada) foonil enam nii aktuaalne. Ja Donbassi linnade pommitamine, mida OSCE vaatlusmissioon peaks takistama aga ei takista, taandub tahaplaanile. Seal oleks ju kaks eurooplast peaaegu surma saanud.

Maasturi õhkulendamine miinil oleks pidanud muutma ja muutiski Mogherini visiidi mõttetuks. Juba lendabki Donbassi OSCE Ukraina erivaatlusmissiooni esindaja Ertuğrul Apakan. Ei pruugi kahelda, et teda ei huvita mitte tsiviilelanike probleemid, vaid OSCE vaatlejate elude säästmine. Ukraina-Donbassi päevakord OSCE-s ja EL-s on viimase paari nädala jooksul pilgeni täidetud vaid miiniplahvatusega.

Ukraina meedia teatas, et Avdijivkasse sisenesid Ukraina relvajõudude tankid
© AP Photo / Evgeniy Maloletka

Kusjuures informatsiooniline ja diplomaatiline pilt ei soosi Donbssi sugugi. Kasvõi sellepärast, et missiooni töötajate julgeoleku peavad tagama antud territooriumi reaalselt kontrollivad võimud, antud juhul siis Luganski ja Donetski rahvavabariikide juhid.

Ja lõpuks peamisest. Porošenko kuulutab juba pool aastat regulaarselt oma kallitele ukrainlastele, et kohtub täna-homme Trumpiga. Kuid unistus jääbki unistuseks ja "käepigistuse tugevust" tuleb endiselt hinnata telefoni teel. Kusjuures kunagi pole teada, kas telefoni teises otsas on ikka Trump või hoopis mõni häbematu pranker.

Ja nüüd korraga tekib võimalus reaalselt, pikalt ja asjalikult rääkida telefoni teel USA riigisekretär Tillersoniga. Kõige järgi otsustades ei öelnud Tillerson Porošenkole midagi meeldivat. Ega muidu poleks SBU (Ukraina julgeolekuteenistus) kohe pärast seda telefonivestlust virgunud ja ööpäevase hilinemisega OSCE auto õhkulendamise fakti kohta kriminaalasja algatanud.

Tulevahetuses kannatada saanud maja Donetskis
© Sputnik / Ирина Геращенко

Küllap nõuti Petro Oleksijovitšilt mitte tühje targutusi, vaid konkreetseid fakte ja tõendeid. Sellele vaatamata esitas Porošenko järjekindlalt taas oma lemmikidee ÜRO relvastatud kontingendi sissetoomisest. Muidugi niikaua, kui Venemaa on ÜRO Julgeolekunõukogu vetoõigusega alaline liige, pole see rohkem kui unistus, kuid Ukraina "patriootide" võitlusvaimu tõstmiseks ja lühikeseks infokampaaniaks kõlbab seegi.

Boonusena teatas USA riigidepartemang veel, et on intsidendi toimumise pärast mures ja loodab selle täieliku, läbipaistva ja kiire uurimise läbiviimisele. Kiievis teatakse mitte halvemini kui mujal maailmas, et kui USA nõuab täielikku, läbipaistvat ja kiiret uurimist, siis tähendab see, et uurimine peab olema objektiivne (objektiivsuse nõuet ju polnud esitatud).

Tuleb esitada vastuoludeta versioon sündmustest ja tõendid (postitused Twitteris, anonüümsed "tunnistused", Venemaa häkkerite sõrmejäljed Pentagoni võrgulehtedel, polooniumiproovid, millega "terroristid" ülesannet täitma asudes harjumuspäraselt kõri loputasid, et viinalehk neid ei reedaks ja nii edasi), mis ei rahuldaks mitte ainult Ameerika ametlikke isikuid, vaid ka nõudlikku talkshowde publikut.

Nüüd on tähtis, et SBU üle ei pingutaks. Mis saab siis, kui OSCE vastu terroriakti toimepanemise tunnistavad üles tuhat-poolteist "terroristi-separatisti", kes on aasta-poolteist eeluurimisvanglas istunud, võib tekkida ebameeldiv küsimus: kes neile sellise ülesande andis?

Ja nii siis saabki vaid üks surmasaanud ameeriklane Kiievi juba kiduma jääma kippuvat infopilti tervelt paariks nädalaks parandada. Siis tuleb paariks nädalaks veel Eurovisioon otsa. Kiievi võimu praegust seisundit arvestades on see terve igavik. Kaugemale polegi mõtete plaane teha, sest iga kuu tuleb veel üle elada.

 

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
maastur, plahvatus, OSCE, Porošenko, Federica Mogherini, Lugansk, Donbass

Peamised teemad