18:33 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Analüütika
lühendatud link
Lõputu Brexit (82)
4433

Ühendkuningriiki kaitseminister Michael Falloni sõnul on peaminister Theresa May valmis kasutama "eriti ekstreemsetes olukordades" tuumalõhkepeaga ballistilisi rakette Trident, isegi kui Ühendkuningriiki ennast tuumarelvaga ei rünnata

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Kui Fallonit sõna-sõnalt võtta, siis pole Venemaal pärast tema sõnu "preventiivsest löögist" põhjust muretseda. USA peaks aga oma anglo-saksi vendadel pilgu peal hoidma. Ehk saata sinna ka lennukikandja, nagu nad tavaliselt teevad, kui tuumaohust kuulevad.

Paistab, et Briti kabineti "esimese blondiini" tiitli omistamisega kiirustasid eksperdid pisut. Välisminister Boris Johnsonile on ilmunud vääriline konkurent, kuid kaitseminister Michael Fallon andis tegelikult lootust juba varemgi.

Kuid seekord oli tegemist juba kõrgema pilotaažiga. Sellisele tasemele ei suudaks Johnson tõusta ja ega Fallonilgi see kohe välja ei tulnud. Ta teatas, et Theresa May võib nõustuda preventiivse tuumalöögiga ja täpsustas, et vaid "kõige ekstreemsematel juhtudel, isegi kui Ühendkuningriiki ennast tuumalöögiga ei rünnata."

Aga ei rünnata juhul, kui ta annab löögi nende pihta, kelle endal võimekust adekvaatse vastulöögi andmiseks ei ole. Mis "ekstreemsed juhud" need siis on? Või siis Fallon ei saa lihtsalt aru, millest ta räägib. Johnson, anna oma võitjaloorberid ära. Sest see jutt on väärt kui mitte sanktsiooni, siis vähemalt ÜRO Julgeolekunõukogu istungit.

Kui aga hinnata tema, vabandage väljendust, loba korea malliga. Kuigi, ka selle järgi ei saa seda millekski muuks kui lobaks pidada. Vaatamata sellele, et erinevalt Põhja-Koreast on Ühendkuningriigil tuumarelv tõepoolest olemas.

Tegelikult seda ju silmas peetigi. Kui sul raketid on, siis kasvõi hüpoteetiliselt saad sa neid ka kasutada. Just nimelt äärmisel, see tähendab just sel samal "ekstreemsel" juhul. Kuid kindlasti ei ole vaja sellest iga kord valjult kuulutada. Eks kõikidel ole midagi mustadeks päevadeks kõrvale pandud, kuid see ei tähenda, et selle tõestamiseks tuleks see kohe nina alla tuua.

Theresa May
© Sputnik / Алекс Макнотон

Kuid Theresa May ajal teeb London seda trikki juba teist korda. Sest värskeks ei saa tema tuumaarsenali kuidagi pidada. Heakene küll, esimesel korral võis valitsusjuhile kogenematuse andeks anda. Siis oli ta alles värskelt tüüri juurde tõusnud, ta tahtis hiilata ja end täies relvis näidata. Ei aidanud.

Kuid teisi argumente konservatiividel ilmselt polnud. Seepärast õngitsesidki nad poolteist kuud enne ennetähtaegsete parlamendivalimiste toimumist vetesügavusest hinnalise lasti aseainena välja tuumalõhkepea. Tuleb ju kuidagi leiboristide liidrile Jeremy Corbynile vastu seista, et tal ei tuleks tahtmist patsifismiga oma reitingut suurendada. Too on lubanud tuumaprogrammist loobuda. Fallon aga võttis ta sihikule ja näitas riista. Täiesti loomulik soov elektoraati mõjutada.

Kuid mitte Šotimaal, kus kogu Ühendkuningriigi tuumalaevastik baseerub. Seal saadakse ju aru, kelle vastane pärast selliseid sõnu kõigepealt sihikule võtab. Kuigi, mis vahet seal enam on, kui kõik saavad nagunii seal olema. Kui isegi Ameerika Ühendriikides tunnistatakse, et täielikku kaitset Venemaa rakettide vastu neil pole.

Muide, kui Fallonit sõna-sõnalt võtta, ei olegi Venemaal põhjust muretseda. Aga USA peaks oma anglo-saksi vendadel silma peal hoidma. Võibolla isegi lennukikandja sinna saatma, nagu nad ikka tavaliselt teevad, kui tuumaohust kuulevad.

Ühendkuningriigi kaitseminister Michael Fallon
© AP Photo / Wong Maye-E

Londonis, tõsi küll, ei konkretiseeritud adressaati. Kuid viimati, kui nende Trident kuhugi kohale lendas, toimus see kusagil Ameerika rannikul. Tookord visati nalja, st küllap kippus rakett koju. Ta on ju made in USA. Muidugi, May pole Kim, kuid kangesti koreamoodi kipub olema küll. Kas pole nagu Õn?

Minister Fallon ei hakanud täpsustama, mis asjaoludel Ühendkuningriik count down'i alustab. "See rahustaks meie vaenlasi ja muudaks meie löögi efekti vähemmuljetavaldavaks," selgitas ta oma salatsemist. Ta oleks võinud kõikide päris segadusseajamiseks veel öelda, et teate, ühel mu tuttaval on tuumarelv ja ta ütles, et võib seda kasutada, kuid ei öelnud kus.

Neli allveelaeva. Igaühel on 16 Trident II raketti, igaühel kaheksa lõhkepead. Ja kogu see krempel asub Šotimaal. Brittidel pole isegi kuhugi peitu minna. Nad on saartel. Fallon arvab ilmselt siiamaani, et seda teab ainult London.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Lõputu Brexit (82)
Tagid:
preventiivne löök, analüütika, ähvardus, Michael Fallon, Boris Johnson, Theresa May, Suurbritannia, USA, Venemaa

Peamised teemad