04:28 27. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1900
  • RUB90.1153
Analüütika
lühendatud link
362920

F-35 saabumine oli Eestile niivõrd oluline, et kahele hävitajale ja tankurlennukile oli vastu tulnud kaitseminister Margus Tsahkna isiklikult

Aleksandr Hrolenko, RIA "Rossija Segodnja" vaatleja

Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu teatas, et NATO lennukitega Balti riikide õhuruumi patrullimine on ohuks rahvusvahelisele julgeolekule ja rõhutas, et see tegevus on muutunud osaks "piiratud juurdepääsuga alast" (peab ilmselt silmas juurdepääsu ja tegevusvabaduse takistamise võimekust A2/AD ehk anti-access, area denial — toim.), mis hõlmab Kaliningradi oblastit ja Balti mere idaosa.

Päev varem maandusid Tallinna lähedal asuvas Ämari õhuväebaasis kaks uusimat Ameerika viienda põlvkonna hävitus-pommituslennukit F-35 Lightning II.
Eelhoiatust F-35 ilmumisest Eestisse polnud, mistõttu see paistab olema Venemaaga suhete teravdamisele suunatud tahtlik aktsioon. Kuigi see poleks ka esimene kord.

F-35 saabumine oli Eestile niivõrd oluline, et kahele hävitajale ja tankurlennukile oli vastu tulnud kaitseminister Margus Tsahkna isiklikult, kes teatas: "Ameerika Ühendriikide kõige uuemate lahinglennukite kasutamine Euroopas tagab kõigi NATO liikmesriikide suveräänsust."

"Ameerika Hääl" teatas: "USA õhujõud saatsid esmakordselt kaks F-35 hävitajat Eestisse, millel on ligi 320 kilomeetri pikkune ühine piir Venemaaga… See võimaldab tutvustada F-35 uue tehnika kasutuselevõtuna Euroopa teatris ja ühtlasi veenda liitlasi USA ustavuses rahuüritusele ja partnerluses stabiilsuse tagamisel regioonis".

USA õhuõud kavatsevad paigutada F-35 Euroopasse alaliselt 2020 aastaks, seniks aga saabusid uusimad hävitajad Euroopasse paariks nädalaks — osavõtuks ühisõppustest teiste USA ja NATO lennukitega.

Ja siiski: milleks ilmusid F-35 Eesti õhuväebaasi, mis asub kõigest 200 kilomeetri kaugusel Venemaa piirist.

Kas ukse või sõja lävel

F-35 ümberpaigutamine toimub NATO programmi "Euroopa julgeoleku tagamise initsiatiiv" (European Reassurance Initiative) raames, mis käivitati kolme aasta eest ja on juba võtnud ähvardavad mõõtmed.

Hävituslennuk F-35 on tuumarelva kandevõimekusega mitmeotstarbeline lahingulennuk. Võib arvata, et need lennukid ei tulnud Eestisse rahumeelseteks võistlusteks Venemaa hävitajatega Су-35,vaid "jõu näitemiseks" ja Ameerika relvastuse müügi edendamiseks Euroopas.

Pentagon nimetab F-35 paigutamist "oluliseks tähiseks", kuid isegi lääne meediaväljaanded peavad seda provokatsiooniks. Ameerika väljaanne Washington Examiner märgib: "F-35 maandub Vladimir Putini lävepakul." USA vanim ajakiri The Nation täiendab: "Üldiselt alusetud süüdistused Kremli aadressil kõikvõimalike kriiside põhjustamises, alates Washingtonist ja Euroopast kuni Süüria, Ukraina ja Afganistanini, suurendavad Venemaa-Ameerika vahelise sõja puhkamise tõenäosust."

USA president Donald Trump teatas 24. aprillil toimunud kohtumisel vabariiklastest senaatorite Lindsey Grahami ja John McCainiga kavatsusest tõrjuda Venemaa ja Venemaa president Vladimir Putini mõju kasvu maailmaareenil. Vastasseisu instrumendid ja meetodid aga näevad välja üsna üheülbalised.

Võimalik, et sõjalis-poliitilise olukorra normaliseerimiseks tuleks paigutada Venemaa hävitajad Kuubale või mõnda teise Ladina-Ameerika riiki. Millekski ju toimusid hiljuti Moskvas Venemaa kaitseministeeriumi esindajate kohtumised kolleegidega Paraguaist, Nikaraaguast ja Brasiiliast.

Arengud maailmas

Ameeriklaste kordumatuse sümbol — Lockheed Martini toodetav viienda põlvkonna F-35 on ekspluatatsioonis 2012. aastast, kuid seda valmistatakse alles väikeste seeriatena. Tootjaettevõte ja partnerid kavatsevad seda toota 3000 tükki.

Esimesena Lähis-Idas sai 2016. aastal Ameerika viienda põlvkonna hävitaja omanikuks Iisrael (kaks F-35 hävitajat 50-lennukilisest partiist, kumbki maksumusega 100 miljonit dollarit). Möödunud esmaspäeval said Iisraeli õhujõud kätte veel kolm F-35 hävitajat ja nüüd on Nevatimi baasis viis hävitajat tellitud 50-st.

Need lennukid kavatsetakse lahinguvalmidusse saada 2017. aasta lõpuks. Iisraeli F-35I erinevad Ameerika omadest elektroonika, sihtimisseadmete ja Iisraeli päritolu relvastuse poolest — raketid Stunner, Spice-1000, Python-5, Derby.

Lockheed Martin on sõlminud 450 dollarilise lepingu ka Lõuna-Koreaga, see tähendab, et Soul saab kolm F-35 hävitajat.

USA kaitseministeerium kavatseb 2017. aastal osta 63 hävitajat F-35 ja paarikümne aastaga suurendada nende arvu 2,5 tuhandeni. Programmi kogumaksumuseks hinnatakse 379 miljardit dollarit, see tähendab, et siseturul küünib ühe lennuki maksumus 151 miljoni dollarini (poolteist korda kallim Iisraelile tarnitud F-35-st). Ega siis ilmaasjata keelitanud Donald Trump Lockheed Martin juhtkonda vähendama lennuki maksumust, millest peab saama USA taktikalise lennuväe põhirelvasüsteem.

Halb kuulsus

Lockheed Martin F-35 Lightning II on terve raskestiavastatavate mitmeotstarbeliste viienda põlvkonna hävitus-pommituslennukite perekond, kuhu kuuluvad maismaal baseeruv mudel USA õhujõududele, lühendatud stardiraja ja verikaalmaandumisega USA merejalaväele ja Ühendkuningriigi mereväele, tekihävitaja USA laevastikule.

Perekond paistab väga esinduslik, kuid lennukile esitati esialgu niivõrd vastukäivaid tingimusi, et lennuki loojad ja lennuk ise läksid vastuollu füüsika- ja aerodünaamika seadustega. Näiteks varemloodud mitmeotstarbeline hävitaja F-22 ületab F-35 lennulae ja lennukiiruse (vastavalt 1,8 ja 1,6 Machi), manöövrivõime ja pöörde nurkkiiruse poolest.

USA tahab F-35 Baltimaades näidata, illustratiivne foto
© Sputnik / Валерий Мельников

Põhiprobleemiks on aga puudulik tarkvara, erakordselt kallis ekspluateerimine ja "nähtamatu" F-35 nähtavus Venemaa õhutõrjesüsteemidele.

Hävitaja täiustamise perspektiivid on ameeriklastele juba teada antud — "Läheb aastakese kauem ja miljardikese võrra kallimaks." Koos USA-ga "said tünga" Itaalia, Taani, Ühendkuningriik, Holland, Kanada ja Türgi, kes samuti "ühise ründehävitaja" programmi finantseerisid.

Ameerika analüütiline väljaanne The Nationa Interest tunnistab, et "suhteliselt aeglased F-35" võivad astuda lahingusse "võimekamate tehniliste näitajatega vastasega" ja enamgi veelgi: "F-35 piloot peab iga hinna eest vältima lähivõitlust," järelikult ei ole F-35-le ülekaalu saavutamine õhuruumis jõukohane.

Ajakiri National Review nimetab F-35 üheks suurimaks läbikukkumiseks Ameerika lennukitööstuse ajaloos. Itaalia väljaandele L'Opinione meenutab F-35 "Vene ruletti".

Kuid marketing on hoopis teine lugu. Ameerika sõjatööstuse äparduse saab kompenseerida F-35 müügieduga Euroopas ja teistel kontinentidel, selleks liitlased ju ongi.

Tuletame meelde, et maailma parimaks hävituslennukiks peetakse Venemaa ПАК ФА. Seega ei tasuks Pentagonil tehnilise alanduse ja kahjude, kusjuures mitte ainult mainealaste vältimiseks Baltikumis "mõõkade tantsu" korraldada.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
F-35, hävitaja, õhuväebaas, Margus Tsahkna, kaitseminister, Sergei Šoigu, Ämari, USA

Peamised teemad