17:00 28. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0964
  • RUB72.1052
Analüütika
lühendatud link
7831

Donald Trumpi poliitilise retoorika muutumine võib valmistada pettumuse konservatiivselt meelestatud valijatele

TALLINN, 7. mai — Sputnik. Valge Maja vanemnõunik, president Donald Trumpi väimees osutus multimiljardär George Sorose finantspartneriks. Väljaande The Wall Street Journal teadaande kohaselt on ettevõte Cadre, mille asutajaks on Kushner, saanud 1 miljardi dollari ulatuses laenu, millest ligikaudu neljandiku andis Soros, vahendas RIA Novosti. Varem ei ole Kushner avalikkust oma suhetest magnaadiga teavitanud.

Kushneri edenemine Valge Maja administratsiooni karjääriredelil kattus ajaliselt ameeriklaste riigipea „evolutsiooniga" tema seisukohtade muutumisel seoses Venemaa ja NATO-ga.

Kushner ja Soros

Nagu ka tema äi, tegeleb Kushner kinnisvaraäriga. Kushneri enda ning tema venna Joshua ja nende äripartneri Ryan Williamsi asutatud ettevõtte Cadre põhikapital on 100 miljonit dollarit. George Soros panustas investorina Kushnerite projekti juba selle algusjärgus, andes laenu, kui ettevõte vajas enda ülesehitamiseks käibekapitali. Lisaks Sorosele võtsid Kushnerid laenu veel 19 turuosaliselt, kaas arvatud kuulsalt pangalt Goldman Sachs.

Kushneri äriprojektid ei oleks ületanud üldiselt aktsepteeritavaid raame, kui nende peakorraldja ei oleks samaaegselt osalenud Donald Trumpi valimiskampaanias. Tulevane president kasutas aktiivselt Sorose kuvandit oma põhimõttelise vastasena, kes kehastab lihtsale rahandusmaailmaga seotud valijale vaenulikku ilmavaadet. Nii avaldasTrumpi valimisstaap 2016. aastal Sorose-vastase videoklipi, mille visuaalidena oli kasutatud tolle rahandustegelase fotosid. „Valitsev ladvik on neil valimistel mängu pannud triljoneid dollareid, kõik nende ülemaailmsete ärihuvide nimel," kommenteeris kaadri taga tulevane president.

Rahandusmagnaat võlgu ei jäänud. Lisaks ühinemisele Hillary Clintoni valimiskampaaniaga, mille tarvis ta ohverdas 13 miljonit dollarit, nimetas ta Trumpi ka avalikult petiseks. Skandaalne avaldus tõi kaasa uue vindikeeru miljardäride-vahelises sõjas: Trumpi-sõbralik meedia süüdistas USA presidendi vastu protestinud kodanikuaktiviste selles, et nad on Sorose poolt ära ostetud.

Väheveenvad õigustused

Salasidemed Trumpi väimehe ja presidendi põhimõttelise vastase vahel võivad tekitada USA praeguse administratsiooni palgele vähemalt sama suurt kahju kui süüdistused Venemaaga sõbrustamises.

Ameerika parem- ja vasakäärmuslaste jaoks on 86-aastane Soros vasakliberaalse poliitika elav kehastus, kes nende meelest on seadnud sihiks traditsiooniliste väärtuse hävitamise ning ebastabiilsete ja ebausaldatavate liitlaste toetamise, kahjustades traditsioonilisi suhteid Iisraeliga. Kushneri lähiringis hakati peaaegu kohe üritama teda õigustada. Riigiametniku advokaat Jamie Gorelick teatas, et tema eestkostetav on „kärpinud" oma osalust ettevõttes Cadre ning lisaks sellele lahkunud direktorite nõukogu koosseisust. Kuid sellest järeldub, et suhteid Sorosega ei ole ta katkestanud.

2017. aasta veebruaris ja märtsis jõudsid meediasse sahinad konfliktist, mis olevat Valges Majas Jared Kushneri ja Donald Trumpi endise peaideoloogi Steve Bannoni vahel aset leidnud. Nende sõnumite kohaselt tõrjus Kushner Bannoni Trumpi lähikonnast minema.

2017. aasta aprillis leidis see info kaudset kinnitust: endine peanõunik kaotas koha USA julgeolekunõukogus. USA meediasse lekkinud teadete kohaselt olevat Bannon kemplemiste käigus Kushnerile nentinud, et nende vahel „ei saa sündida mingit kokkulepet, kuna üks meist on vabariiklane ning teine — demokraat." Demokraadiks arvas Bannon Kushneri.

Väimehe mõju kasvuga Trumpi lähikonnas tasub kõrvutada teavet selle kohta, et otsuse korraldada Süüria pommitamine olevat president langetanud oma tütre Ivanka mõjul. Poliitiku vanima tütre abikaasa on nimelt Jared Kushner.

Mida enam Kushnerit, seda vähem kunagist Trumpi

Donald Trumpi poliitilise retoorika muutumine, loobumine uuest pilgust rahvusvahelistele probleemidele, järeleandmised kaubandustõkete leevendamise küsimuses ning suutmatus hoida tõhusat migratsioonivastast kurssi võivad valmistada pettumuse konservatiivselt meelestatud valijatele, kelle häältega vabariiklane Valgesse Majja valituks sai.

George Soros on ideaalne tegelane selleks, et osutuda kõigi nende järk-järgult toimunud muutuste sümboliks. Kõige parempoolsemate valijate kaotamine tähendaks Donld Trumpile tõsist kaotust ja sellist kahjustust, millest tema vastased kindlasti ära ei ütleks.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
Valge Maja, Soros, Donald Trump, Trump, Jared Kushner, USA

Peamised teemad