21:25 18. Oktoober 2019
Kuula otse
  • USD1.1144
  • RUB71.3066
Brigitte Trogneux - naine, kes on tõusnud keeleõpetaja ametikohalt Prantsuse esileediks

Esimene õpetaja: Prantsusmaal on uus esileedi

© REUTERS / POOL
Analüütika
lühendatud link
133870

Prantsusmaa ajaloos kõige noorem president ja kõige eakam esileedi - on, mida arutada isegi neil, kellesse rahvusvaheline poliitika ei puuta

Anastassia Melnikova, meediaagentuuri Rossija Segodnja vaatleja

Kes valiti Prantsusmaa uueks presidendiks, seda me juba teame. Kelle Emmanuel Macron aastaid tagasi endale elukaaslaseks valis, seda teame ka. Prantsusmaa ajaloos kõige noorem president (39-aastane) ja Viienda vabariigi kõige eakam (64-aastane) esileedi — on, mille üle imestada ja mida arutada isegi neil, kellesse rahvusvaheline poliitika ei puuta.

Selle abieluliidu üle imestamisele annavad hoogu kuuldused, et Prantsusmaa uue presidendi 10-aastane abielu on vaid tema ebatraditsioonilisele orientatsiooni kattevari. Kuid nii, nagu kuulujutud kollases ajakirjanduses pinnale kerkisid, nii need ka valimiseelsete väljaütlemiste virrvarris laiali pudenesid.

Kas oskab Macron noorpõlvest peale käituda tõelise luurajana ja suudab mingil uskumatul viisil (juba aastaid) Euroopa paparatsode seltskonda kuidagi mõjutada, või ongi see kõik tõsi: noorukieas armus Emmanuel oma õpetajasse ning hiljem, täiskasvanud mehena tuli tagasi ja lõi Brigitte tema pankurist mehelt üle.

Kunagi ammu (tegelikult) sai häbematute prantsuse paparatsode tegevuse tõttu surma maailma tähtsaim printsess Diana. 20 aastat hiljem, meie kõrgtehnoloogia ja tõejärgsuse ajastul ei ole mitte keegi sensatsioonihimulistest „uurijatest" suutnud tõestada, et Emmanuel ja Brigitte Prantsusmaad, Euroopat, kogu maailma nii palju aastaid petnud on.

Või kas — loogikat appi võttes — oleks omal ajal üsna tundmatu Macron hakanud varjama oma väidetavat homoseksuaalsust (seda vabameelsel Prantsusmaal, mis mõttega?— geide mõjuvõimast lobitööd ei ole keegi peatanud) sedavõrd keerulisel ja kummalisel viisil, võttes hästikindlustatud kolmelapseliselt perekonnalt ema, kes on temast ligi 25 aastat vanem? Ja milleks naisel seda kõike tookord tarvis oli?

Ebavõrdne abielu

Prantsusmaa uue presidendi abikaasa on teistest naistest selgelt erinev. Jah, ta on stiilne ja heas vormis, näeb oma aastate kohta hea välja, kuid tuletame meelde esimest esileedit Carla Brunit (Sarkozy) — kas on siinilmas kedagi, keda temaga võrrelda? Kui, siis vahest ainult Melania Trumpi (mõlemad on, muide, endised modellid). 

Õpetajanna Brigitte Trogneux, erinevalt Melaniast või Carlast ei ole, esiteks, enam kaugeltki noor ja teiseks — ta on tõepoolsest tõsiselt huvitatud poliitikast, seega oma mehe karjäärist. Ja see karjäär on arenenud tema silme all, noorest Emmanuelist sai poliitik, kui Trogneux oli juba lapsed üles kasvatanud (ning nüüd on tal veel ka palju lapselapsi).

USA esileedi Melania Trump
© AP Photo / John Bazemore

Seega täiesti vastupidine olukord: modellipiigad abiellusid väga tuntud ja mõjukate meestega, Brigitte aga noore spetsialistiga, kellest kümne temaga elatud abieluaastaga on nüüd sirgunud Prantsusmaa president.

Ega siiski ilmaasjata ole meestel  sellist väljendit nagu „õnnetähega naine" — see, kellega elus veab. Emmanuel Macronil, nagu näha, on armastatud naisega õigel hetkel vedanud.

Brigitte´i päevik

Endine prantsuse keele, kirjanduse ja teatrikunsti õpetaja lihvib armastatud õpilase peal nüüd taas oma pedagoogivõimeid — debattide ja kohtumiste ajal.

Kui Macronist sai majandus- ja rahandusminister, viis abikaasa ta kõrgseltskonda: ta armastab teatrit ja kirjandust, külastab kõiki Prantsusmaal olulisi kultuurisündmusi.

Arvatakse, et Brigitte mängis üldse otsustavat rolli täiesti tundmatu pankuri kujunemisel presidendikandidaadiks ja presidendiks. Ajakirjad suhtusid ebatavalisse abielupaari täie tähelepanuga, hakkasid avaldama nende paarifotosid. Käsikäes lasksid abikaasad end pildistada puhkust nautides, looduses, mere ääres. Ja loomulikult pandi neid tähele: ministreid on rohkesti, kuid selliseid abielupaare üksainus.

Prantslasi on olnud raske millegagi üllatada, nad olid ammu harjunud François Hollande´i eraelu ümber tekkinud skandaalidega: küll oli tal üks sõbratar, siis teine, siis kolmas (tema ajal ametlikult esileedit riigis ei olnud — oma armukestega ta ei abiellunudki).

Macronide abielupaar aga jäi inimestele silma ja meelde. Brigitte Trogneux on ühes intervjuus naljatades öelnud, et loodab väga mehe võidule sel aastal, „sest järgmisel presidendiajal olen juba 70-aastane." Nii kaua ei pidanud ta ootama. Macronist sai president.

Ja lõpetuseks pisut kujutlustevallast. Kujutame ette, et 10 aastat tagasi paiskab noor Emmanuel Macron sümpaatse õpetajanna Brigitte Trogneux (kes tol hetkel on siiski juba üle viiekümne) tasakaaluka elu üsna segamini. 29-aastasel Macronil on peale perspektiivi ning oma käe ja südame pakkumise üks tingimus: kahekesi koos korralikult elus edasi liikuda.

Koos — see on tähtsam kui lihtsalt abielu, armastus ja seks. See on adekvaatne käitumine, oskus saladusi hoida ja nende suhet avalikkusele õigesti kommunikeerida. Mitte keegi ei aja kedagi segadusse, kõik on kõigile arusaadav, kokkulepe on sõlmitud.

Ees ootavad pangad, Rothschildid, ametikohad majandusministrina ja parteijuhina, võitlused, debatid ja riskantne presidendiralli. See, mis paistis avantüürina, saab tegelikkuseks: õpetajanna Brigitte jõuab järsku karjääri tippu — abikaasana: temast saab riigi esileedi, olles Prantsusmaa ajaloos kõige noorema presidendi naine.

Isegi kui selles liidus ei ole kirge ja armastust, kui on vaid kaine kaalutlus ja vastastikune lugupidamine, siis, nõustuge, kokkuleppe tingimused on hiilgavalt täidetud.

Aga kui tegemist on veel ka armastusega, siis jääb tütarlastel ainult vaikselt kadedust tunda. Mina (sel juhul) ei tunne veel ühtki teist naist maailmas, kellel 64-aastasena oleks ebavõrdses abielus niimoodi vedanud, nagu Brigitte Trogneux-Macronil.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
ebavõrdne, eakam, esileedi, abielu, õpetajad, analüütika, presidendivalimised, Brigitte Trogneux, Emmanuel Macron, Prantsusmaa

Peamised teemad