23:06 20. Aprill 2018
Tallinn+ 12°C
Kuula otse
Venemaa lipp

Venemaa tahab võimatut

© Посольство России в Эстонии
Analüütika
lühendatud link
10033

Arvestades Ameerika ja Venemaa vastasseisu saab vaevalt loota mingeid poolikuid lahendusi või olemasoleva olukorra säilitamist

TALLINN, 11. mai — Sputnik. Moskva Carnegie keskus direktor Dmitri Trenin on veendunud, et teemad, nagu NATO laiendamine, Krimmi staatus ja olukord Donbassis tekitavad tõsiseid erimeelsusi Venemaa ja Saksamaa suhetes ka edaspidi. Seda seisukohta jagas ta intervjuus Saksa ajalehele Frankfurter Allgemeine, vahendas portaal Inopressa.

"Arvestades Ameerika ja Venemaa vastasseisu saab vaevalt loota mingeid poolikuid lahendusi või olemasoleva olukorra säilitamist, sest praegu, erinevalt külma sõja aegadest, hinnataks seda nii USA-s kui ka mõnedes teistes riikides järeleandmisena Venemaale," ütles politoloog.

"Minski protsess, mis töötati välja Saksamaa kantsler Merkeli aktiivsel osavõtul, oli surnud algusest peale. Vaen Venemaa ja Ukraina vahelistes suhetes on säilinud ja lähiaastatel jääb see Euroopa üheks pingeallikaks," ennustab Trenin.

Tema arvates jääb hõõguma ka konflikt Moldaavias, võibolla see isegi halveneb. "Patiseisust NATO-ga Venemaa läänepiiril on saanud uus probleem," märkis väljaande vestluskaaslane, "ja ka Venemaa-Ameerika tuumarelvastuse vähendamise süsteem laguneb kiiresti."

"Venemaa ja Saksamaa majanduskoostöö on endiselt tähtis, kuid nähtavas tulevikus jäävad seda kammitsema sanktsioonid, mis pigem karmistuvad," oletab ekspert.

Trenin arvab, et Venemaa tahab Saksamaalt võimatut: "Et ta oleks sõltumatu USA-st, et ta oleks koos Prantsusmaaga juhtivaks jõuks Euroopa Liidus, et ta talitseks efektiivselt Venemaa-vastaseid meeleolusid Poolas ja Balti riikides, samuti arvestaks Venemaa kui suurriigi spetsiifiliste huvidega. Need huvid seisnevad NATO mittelaienemises itta, mõistvas suhtumises Venemaasse seoses Krimmiga, Minski lepete realiseerimises Ukraina suhtes, Venemaa ja Euroopa Liidu ulatuslikus koostöös tooraine ja tehnoloogia valdkonnas, samuti Venemaa ja Euroopa poliitilises partnerluses globaalsel areenil."

Ajakirjanik küsib: "Kas on mingeid uusi ettepanekuid, et mittemõistmisest üle saada?"

"Mina selliseid ei näe," vastas Trenin, "Venemaa ja Saksamaa vahel pole usaldust, on vaid väga piiratud lugupidamine. Kahjuks näeb kõik välja nii, nagu peaks toimuma midagi suurt ja mitte tingimata head, et suhted hakkaksid taas paranema," ütles ekspert.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
sanktsioonid, NATO, Saksamaa, EL, USA, Ukraina, Venemaa

Peamised teemad