03:48 25. Aprill 2018
Tallinn+ 6°C
Kuula otse
USA president Donald Trump

Donald Trumpi kiri James Comey'le: Moskvas oleks palju hullem

© AP Photo / Evan Vucci
Analüütika
lühendatud link
4540

Briti Financial Times fantaseeris, milline võis olla USA presidendi algne kiri, milles ta teatas FBI (Föderaalne juurdlusbüroo – toim.) direktori vallandamisest, vahendab Inosmi

TALLINN, 14.vai — Sputnik. Briti Financial Times fantaseeris, milline võis olla USA presidendi algne kiri, milles ta teatas FBI (Föderaalne juurdlusbüroo — toim.) direktori vallandamisest, vahendab  portaal Inosmi.

President Donald Trump jahmatas Washingtoni, kui vallandas oma meeskonna väidetavate Venemaa-sidemete uurimise kõrghetkel FBI direktori James Comey. Kiri, milles teatati tema vallandamisest ja mille toimetas kohale Trumpi ihukaitsja Keith Schiller, on juba avalikustatud, kuid FT reporteri kätte sattus selle kirja algne, avaldamata versioon.

Viimased kaks päeva olen pidanud Teie tulevikust mitu pikka ja põhjalikku vestlust peaprokuröri, Riikliku väimehe, asepresidendi, Esimese tütre ja Esimese Keithiga. Sain just kirjad peaprokurörilt ja tema uuelt asetäitjalt, kes soovitavad mul Teid Föderaalse juurdlusbüroo direktori ametikohalt maha võtta. Ma oleks võinud need kirjad varema kätte saada aga Keith pidi mu riided keemilisest puhastusest ära tooma.

Võtsin neid soovituse ilma mingi kahjutundeta kuulda. Seega teiega on lõpp. L-Õ-P-P. Hasta la vista, baby. (Ehk arvasite, et ma ütlen Teile: "Olete vallandatud!", kuid see on uus show. Aga kui on uus show, siis on ka uued väljendid. Te olete ametikohalt maha võetud. Te ei pääse enam oma dokumentidele ligi, Teie telefon on juba välja lülitatud. Ja ärge mõelgegi sel nädalavahetusel Mar-a-Lago'sse (D. Trumpi mõis Floridas — toim.) tulla.

Ma andsin teile võimaluse, semu, kuigi ilmselt ma ei andesta teile kunagi, mida te Hillaryga tegite. Te hukutasite selle suurepärase naise, kes tahtis vaid meie kodumaad teenida. Selle eest tahtsin ma Teid vallandada kohe esimesel päeval aga mulle öeldi, et olete tubli poiss ja väärite veel üht võimalust. Aga Te rikkusite kõik lõplikult ära. Ükski Teie pereliikmetest ei ole Washingtonis viibides kunagi peatunud Trumpi hotellis, kuigi see on suurepärane hotell, võibolla isegi parim, mis pealinna üldse kunagi ehitanud on. Ma ei tea — olen äriasjadest eemal aga nii räägitakse.

Te ei teinud head tööd. Teil oli neli kuud aega, et tõestada minu valimismeeskonna sidemeid Venemaaga ja te ei suutnud seda. Te ei saanud hakkama. Te informeerisite mind erinevatel ettekäänetel kolmel korral, et ma ei ole uurimise all. Aga ma ju kohtun Venemaa välisministriga suisa Valges majas ja Te ei ole suutnud siiamaani seost tuvastada! Te ei suuda. Mike Flynn (D. Trumpi julgeolekunõunik, kes vallandati Venemaa valitsuselt saadud raha mittedeklareerimise ja sanktsioneerimata kontaktide pärast Venemaa USA suursaadikuga — toim.), Paul Manafort (T. Trumpi valimismeeskonna ülem, kes vallandati Ukraina ekspresident Viktor Janukovitšilt saadud altkäemaksu ja muude finantsmahhinatsioonid pärast — toim.), mida me veel tegema peame? Kas Teile oma koodiraamatud andma? Aga minu Twitteri postitused, ega Te ei proovinud võrrelda iga kuuendat tähte FBI ettekande 5. peatüki tekstiga? Eliot Ness (USA keeluseaduse ajal Chicagos tegutsenud salaagent, kes paljastas muuhulgas maffiapealik Al Capone — toim.) oleks juba ammu taibanud. Eliot Ness oleks selle tööga tunduvalt paremini hakkama saanud. Muide, ta on juba surnud, kuid ikkagi oleks ta sellega hoopis paremini hakkama saanud.

Teie aga olete kehva tööd teinud, seltsimees. Te ei olegi midagi teinud. Paari nädala eest ütlesin ma teile, et Obama kuulas mu kõnesid pealt, teie aga ei leidnud midagi. Teil olid tipptunnistajad, nagu USA president isiklikult ja Sean Hannity (USA tuntud raadio- ja teleajakirjanik — toim.), Teie aga ei suutnud aga ikka asja lõpule viia. Te rääkisite isegi avalikult vastuoludest minu ütlustes, kuigi teate väga hästi, et seaduse järgi ei saa president eksida.

Ja see polnud Teie esimene möödalask. Peaprokurör leidis Keenias kolm küla, kus Obama võis sündinud olla, kuid Teie ei suutnud selle kohta tõendeid leida (USA president saab olla ainult USA pinnal sündinud isik — toim.). Ei suutnud.

talle pandud ülesannetega hakkama saaks, kes on mulle lojaalne, kellele ma saan loota. Te arvestasite, et lõputult kestva uurimise tõttu ei saa teid vallandada. Kuid selles Valges majas saab vallandada ükskõik keda. Välja arvatud ehk Keithi. Keithi ei saa vallandada.

Ta küsisite mult raha juurde, et oma põhjendamatut ja nördimapanevat uurimist minu vastu jätkata. Ma ei saa teleritki sisse lülitada ilma, et ma teist ei kuuleks. Jake Tapper (USA ajakirjanik ja CNN uudisteankur — toim.) räägib ainult Teist.

Ma lootsin, et Te saate aru — see on minu show. Saage ometi aru — staar olen siin mina. Kuid Teie võtate endale liiga palju eetriaega. Ja sellepärast ütlesin ma Jeff Sessionsile (Justiitsminister ja peaprokurör — toim.) ja teistele stsenaristidele, et Te peate lahkuma.

Aga ma pole liiga kurb. Teil saab veel olema võimalusi teles üles astuda. Kohe, kui Te uue raamatu valmis saate, kutsub Anderson Cooper (USA ajakirjanik ja CNN uudisteankur — toim.) Teid igal ajal.

Oleks võinud ka hullemini minna. Sergei ütles, et kui see oleks Moskva, oleksite Te juba polooniumi tilguti all.

Soovin teile kõike head Teie edasises karjääris ja televisioonis.

Head aega,

USA president Donlad Trump

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
Trump, Donald Trump, USA

Peamised teemad