18:23 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Analüütika
lühendatud link
9353

Tundus, et kõik on tal ometi viimase peal, seitse last, kaitstud väitekiri sünnitusabi ja günekoloogia alal, mida kaitseministrilt veel nõudagi. Ta pookis väeüksustele vaid seda, millest ise jagab: käivitas seksuaalkasvatuse kursused. Aga nüüd tuleb välja, et palja seksuaalkasvatusega ridu ei koonda

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Ja veel räägitakse, et ainult Venemaal on nii, et kuni äikest pole, mats risti ette ei löö. Saksamaal on samamoodi. Ja mitte mats aga suisa vastupidi. Nagu teda siin nimetatakse — "seelikus väejuht". Kuigi nüüd tuleks kaitseminister Ursula von der Leyen'it hoopis teisiti nimetada — "enesekaitseministriks". Sest sinna ta nüüd läheb. Kusjuures umbkaitsesse — et mitte kuulda, kuidas tema alluvad, kes oma väljaütlemisi enam talitseda ei suuda, tahavad, et ta silmis kaoks. Aga ei. Vaatamata mitmetele sõjaväes toimunud kõmulistele skandaalidele õnnistas Ursula end ristilipuga ja tõmbas Bundestagi (Saksamaa parlament — toim.) kõnetoolist nagu valge kriidiga põrandale maha uue sõjaväereformi piirjooned.

Arusaamiseks, et on viimane aeg, kulus kolm aastat ja valimised. Parlamendi omad, mis toimuvad septembris. Angela Merkeli sõbrannale ja hoolealusele ilmselt selgitati, kelle maine ta kõigepealt täis teeb. Sest tal on väeosades kõik ligadi-logadi ja selge konflikt vormikandjatega. Ei klapi neil kohe mitte kuidagi. Kuigi paugutamist pole rivis kuulda. Isegi õppustel pole alati, millest pauku teha. Ja nii siis paugutavad mehed teenistuses igavusest ise, kuidas oskavad. Küll harrastavad kasarmuvägivalda eriüksuslased eliitväeosades, küll korraldatakse orgiad, küll lokkab korruptsioon.Teinekord tuleb ette, et väljast vaadates oleks nagu Bundeswehr (tänapäeva Saksamaa relvajõud — toim.) aga kaevad pisut sügavamalt ja tuleb välja, et puha Wehrmacht (Natsi-Saksamaa relvajõud — toim.).

Öeldakse, et relvajõududes valitsevad ammumöödunud aegade kombed ja kalduvused. Ja viimase aja paljastused ongi just sellest vallast. 28-aastane vanemleitnant pani end kirja Süüria põgenikuna, et selle identiteedi varjus terroriakte korraldada. Ega ta seda siis mitte heast elust teinud, sellesama rassivaenu pärast ikka. Kavatses poliitikuid ja teisi Merkeli migratsioonikurssi toetavaid tegelasi õhku lasta, et nood järele mõtleksid, keda selline kurss soosib. Koos kõigi sellest tulenevate ja minevatega.

Sõjaväe kohta arvasid bürgerid, et ega see enam millegagi üllatada suuda. Aga tuleb välja et püssirohtu on tünnides veel küll ja küll. Tõsi, mitte nendes, kus see olema peaks. Sel aastal võeti vahi alla tolle libahundi teenistuskaaslane ja veel mingi tudeng, kes hoidis enda juures kogu grupi relvaladu. Bundeswehri-sisene terrorirühmitus. Ülematel oleks tulnud ridu koondada ja meetmed tarvitusele võtta aga enam ei saa — arusaamade vahel terve kuristik. Von der Leyen süüdistas kindraleid faktide varjamises ja nimetas nende korporatiivset vaimu vaata et raipehaisuks. Nood aga heitsid talle ette asjatundmatust ja soovi kõiki oma probleeme sõjaväelaste kaela ajada.

Ühesõnaga, sõnast tuli sõna ja nii tekkis räige kaevikuhuumor, avameelne nagu Saksa filmid. Sõdurid viskavad nalja, et kindralid ei ole kunagi tahtnud nii kangesti tsiviili peal olla. Kuigi tundus, et tal on kõik viimase peal. Sõjaväele poleks paremat osanud tahtagi. Seitse last, väitekiri sünnitusabi ja günekoloogia alal. Võib kelle tahes välja tõmmata ja üles kasvatada. Seda enam, et ta üritas väeosadele pookida ainult seada, mida ta ise hästi jagab. Korraldas seksuaalse kasvatuse kursused ja pidas kõrgematele ohvitseridele ise esimese loengu.

Ja siis tuligi välja, et palja seksuaalkasvatusega ridu ei koonda aga midagi muud tal pakkuda polnud. Ja nüüd siis on reformid päevakorral, mis ei puuduta mitte lahinguvalmidust ega mainekujundust. Eelkõige tahab minister tõsta poliitilise hariduse taset Bundeswehtris ja sisse seade vahejuhtumite käitlemise korra. Mitte nende vältimise ja profülaktika, vaid aruandluse. Millest saab järeldada, et ta arvestab nende jätkumise võimalusega. Igal juhul on äike nüüd ära käinud ja Ursula on, nagu Venemaa öeldakse, mõistuse pähe võtnud. Tema nahas oleks mõistlik meeles pidada, et see mis venelasele on igati kontimööda, on sakslasele suisa vastupidi.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
NATO, Saksamaa

Peamised teemad