06:41 22. Jaanuar 2019
Kuula otse
  • USD1.1362
  • RUB75.4270
Raketitõrjekomplekss Patriot

Maikuine lumi: kas siin pole Moskva käsi mängus?

© Sputnik / Игорь Зарембо
Analüütika
lühendatud link
324811

Miks on Baltimaadel tarvis ameeriklaste raketitõrjekomplekse Patriot ja kas USA on valmis neid siia paigutama, arutleb Sputniku raadio korrespondent Pjotr Malejev

Pjotr Malejev, raadio Sputnik

Baltimaades on oma „patrioote" küllaga, aga nemad pole siiski needsamad, mis ameeriklaste omad. Isegi imelik, et USA ei ole seniajani Baltimaadega patriotismi jaganud. Välja arvatud kaitseks Venemaa eest, kes ikka kohe kuidagi ei suvatse nõrkeda ega kokku variseda. 

Tõeline õnn on alati nagu kaelasadav lumi. Vaid mõni päev tagasi sadas Baltimaades lund, mis on maikuus siinmail üsna haruldane. Paljud lõid lausa häirekella: ega siin viimati ole tegemist Moskva termorelvaga, et hävitada viljakülvid, mis teadaolevalt toidavad ära vägagi paljud (mõnede arvestuste kohaselt koguni kõik)? Kas ei katsu Kreml sedasigi vett segada, taas kord kõikvõimalikesse valimistesse sekkuda ja sokutada siis igale poole nendepoolsel leival ellu jäänud kandidaadid? Ent peatselt selgus, et see lumivalge ilmastikumärk oli hoopis heade uudiste ettekuulutajaks.

Ühendriigid võivad Läänemere piirkonda paigutada Patriot rakettide patarei
© Sputnik / Игорь Зарембо

Nüüdsama jõudis Baltikumi pärale tõeline rõõm. Õigemini, lendas USA-st kohale ja tõi hingerahu meie südametesse — hüüdnimega Marukoer või ka Munksõdur, ristinimega James Mattis — USA kaitseminister. Esiteks on tore juba see, et ta siia saabus. Millega saabus, see on võrdlemisi tähtsusetu küsimus. Sellega on nagu elus eneses: kui kingid naisele asja iseenda tarbeks, siis mida iga normaalne naine sulle ütleb? Õige — peaasi on tähelepanu.

Meie siin Baltikumis oleme selle tähelepanu üle alati rõõmsad — tarvis on aduda, et sind kuidagiviisi kasutatakse. Mis tähendab, et sa oled vajalik, ilma sinuta hakkama ei saada. Aga kui Trump valimisteks valmistus, siis rääkis ta igasugu asju kokku — ja paljud ehmusid, et meid jäetakse kuivale. Aga selgus, et ei jäetud, vaid loputati läbi ja pisteti oma vanasse tuttavasse tiiki tagasi. Tegemist olevat olnud ennetusega — et käsi rüppe ei lastaks. 

Ning teiseks, midagi tõi sõjapeni mokaotsas kaasa ka. Teatas, et USA on valmis paigutama Balti riikidesse nii mõnegi raketitõrjekompleksi, kirjutab Sputniku raadio korrespondent Pjotr Malejev. Rangelt riigikaitselisel eesmärgil, kaitseks Venemaa eest, kes ikka kuidagi ei nõrke ega kipu sugugi kokku kukkuma. See siin, kallid kodanikud, on tõsine samm piirkonna stabiilsuse tagamiseks. Baltimaade patrioodid nõuavad juba ammu, et siia toodaks kohale midagi sellist, mis jõuaks Moskvast Leningradi oblastini ja tagasi Moskvani paari minutiga.

Siinkohal patriootidest. Baltikumis on neid justkui küllaga, aga seda kõike pigem sõnades. Aga nüüd siis enne marulise munga saabumist imbus läbi info, et siiakanti ollakse valmis paigutama kaugraketitõrjekompleksi Patriot. Võrreldes kogu muu Baltimaadesse paigutatud sõjatehnikaga tähendab see kompleks sisuliselt kaitsetööstuse uusimat sõna. Kuid Mattis midagi Patriot-süsteemist rääkima ei hakanud. Oleme valmis, ütles ta, paigutama siia puhtalt kaitseotstarbelisi õhutõrjekomplekse, kuid millised nimelt, seda ma ei ütle, ei mäleta täpselt, millised on puhtalt kaitsetarbelised ja millised mitte. Igal juhul on „patrioote" Baltikumil vaja, ootame ära.

Igaühele, kes on kordki tinasõduritega mänginud, on selge, et seni (rõhutan: seni) esineb Baltikumi kaitsevõimes olulisi puudujääke. Ja esmajoones komplekside osas. Komplekse on vähe, mistõttu tekivad teised kompleksid, mida antakse edasi mitte ainult pärimisliini pidi, vaid ka sõjaväelastelt ühiskonnale. Mida rohkem häid ja erinevaid komplekse siin kohapeal esineb, seda vähem on sisemisi komplekse. Vähem hirmu, vähem värisemist — ja seega enamal määral stabiilsust selles piirkonnas.

Kahtlemata on stabiilsuse tagamiseks — ja sellestki seni veel ei räägita, aga juba mõeldakse — tarvis ka muid komplekse. Sest parim kaitse on rünnak. Ning nagu praktika näitab, on parem kaitsta ennast Kremli eest Kremli lähedal kui Reichstag-i (Riigipäevahoone) kolmandal korrusel seistes. Aeg pole küll veel küps, aga see vesi, mida tilk tilga haaval pidevalt ja väsimatult kivi peale tilgutada, uuristab lõpuks ka kõige kõvema kivi. Ent ei maksa unustada, et kõigist võimalustest kõige tõhusamalt toimetavad Põhja-Atlandi alliansi väärtusi vähearenenud maadesse tiibrakettide lõhkepead. Kui ei usu — küsige Belgradi elanike käest.

Ja veel üks kild ajaloosõpradele. On sümboolne, et hea uudise tõi Baltimaadesse mees hüüdnimega Munksõdur ehk Mõõgavend. Omal ajal, paganluse ja ristisõdade ajajärgul kaasajastasid Mõõgavennad siinse kandi paganliku elanikkonna ja tutvustasid demokraatiat mõõgatera läbi. Eks näete nüüd ustavust traditsioonidele.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
raketikompleks, analüütika, kaitse, oht, patriot, NATO, James Mattis, USA, Balti riigid, Venemaa

Peamised teemad