13:36 08. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1290
  • RUB80.8888
Analüütika
lühendatud link
15865

Siiamaani kirjutati ikka, et keegi ei tea ja parimadki analüütikud ei saa aru, mis Vladimir Putini peas toimub või mida ta tahab

Indrek Sooda

Ootused olid suured. 7. juuni Eesti Ekspressi eelreklaam lubas, et Kadri Liik seletab ometi kord ära, mida Venemaa tegelikult tahab. Et juttu tuleb Vene väljakutse olemusest ja kuidas sellega hakkama saada. No oli ka viimane aeg. Siiamaani kirjutati ikka, et keegi ei tea ja parimadki analüütikud ei saa aru, mis Vladimir Putini peas toimub või mida ta tahab. Nüüd siis Kadri Liik, a senior policy fellow at ECFR ometi seletab ka lihtsale maainimesele, mis värk on.

Tuleb välja, et tegelikult soovib Venemaa luua oma naabrusse mõjusfääri. Sinna peaksid kuuluma kuus riiki, mis asuvad Venemaa ja Euroopa Liidu vahel ning mida EL nimetab oma idanaabriteks: Armeenia, Aserbaidžaan, Gruusia, Moldova, Ukraina ja Valgevene. Nende riikide puhul tahab Moskva olla haldaja ja vahekohtunik suhetes Läänega.

Ah, et nii lihtne ongi? Selleks siis pumpabki Venemaa veerand sajandit üha tõusvas joones ja üha kaugematest emakese Venemaa nurkadest maa seest naftat-gaasi, ehitab roppkalleid merealuseid gaasijuhtmeid Lääne-Euroopasse, summib selle eest tilkuvaid rahasid muudkui armee kaasajastamisse ja relvatööstusesse, selleks löödi Gruusial nina veriseks, võeti Krimm, imetatakse Ukraina rahvavabariike ja sõditakse jõudumööda Süürias, et luua mingit mõjusfääri endistest liiduvaabariikidest, mis niigi tema nisa küljes ripuvad. No kuulge…

Lõpetuseks leiab Kadri Liik spetsialistina, et kui me tahame, et Venemaa tunnustaks ja kohaneks meie maailmakorraga, peame esmalt taastama oma demokraatliku kapitalistliku ühiskonnamudeli tõsiseltvõetavuse ning seda vajadusel siit-sealt värskendama. Veel oli midagi hobbesilikust maailmast, kus Venemaal ei saaks kindlasti kerge olema. Võibolla paistavad kaugelt Euroopa teisest nurgast Venemaa tahtmised tõesti just sellistena.

Vladimir Putin
© Sputnik / Алексей Никольский

Uus kõrgelt koolitatud ja poonitud parkettidel palju ringi liikunud kaitseminister Jüri Luik näiteks ehk jagab Venemaasse puutuvalt seda sotsiaalkonservatismi, demokraatliku kapitalistliku ühiskonnamudeli tõsiseltvõetavuse ja hobbesiliku maailma matsu aga siinsele Innokentile, Gennadile või Jevgenile on see „message" küll raskevõitu aru saada.

Aga proovime lihtsamalt, vaatame näiteks Vladimir Putini hiljutist esinemist Peterburi rahvusvahelisel majandusfoorumil, mida modereeris NBC News ajakirjanik Megyn Kelly ja järgnenud Vladimiri Putini intervjuud, ikka sellele samale Megyn Kellyle.

Kas pole nagu koosolek viinatehases (originaalis)? Megyn Kelly on nagu viinatehase koosoleku juhataja, kes palub transporditsehhi ülemalt tuima järjekindlusega ikka üht ja sedasama — rääkida viinatehase transporditsehhi saavutustest möödunud aruandeperioodil. Miks ja kuidas te USA siseasjadesse sekkute, Assadi kaitsete ja üle maailma muid sigadusi kokku keerate.

Ja Vladimir Putin, nagu transporditsehhi juhataja, muudkui seletab, et nii ja naa, sellepärast ja sellepärast, et autojuhid Larionov ja Kutko on iga kord midagi leiutanud, et transporditsehh ikka omadega mäel oleks. Peterburi majandusfoorumi saalis on pidev elevus ja ettekandjat katkestatakse korduvate kestvate kiiduavaldustega. Lõbus kõigil. Ainult Kelly on kuidagi tõsine. Või veel…

Kas pole armas, kuidas Putin tutvustab vastuseks Kelly küsimusele venemaalaste heaolust Venemaa emakapitali: „Teil on näiteks kolm (last), vot kui te oleksite Venemaa kodanik, maksaksime me ka teile emakapitali." Kas Kelly teab lugu, kuidas nõukogude meremees kunagi Naapoli lõbumajas kaunisse itaallannasse armus?

Venemaa president Vladimir Putin
© Sputnik / Алексей Дружинин

„Lucia, kallis, ma armastan sind, tule koos minuga Nõukogude Liitu! Sa hakkad instituudis õppima ja ühiselamus elama!" „Armas jumal!" vastas tüdruk, „suure vaevaga rääkisin ema pehmeks, et ta mind siia bordelli tööle lubaks ja sina kutsud mind nüüd Nõukogude Liitu instituudi ühiselamusse elama!" Kelly ilmselt seda lugu ei tea, sellepärast küsibki. Aga Peterburi foorumile kokku tulnud ärimehed muudkui naeravad nii Putini naljade, kui vist veel millegi hoopis suurema üle.

Ka intervjuus käis jutt samas vaimus edasi. Kui Kelly küsis Putinilt suhete kohta Trumpilt sule sappa saanud julgeolekunõunik Michael Flynn'iga, vastas Putin peale rasket ohet: „Mul on teiega, teiega isiklikult, hoopis lähedasemad suhted, kui olid hr Flynniga. Me kohtusime teiega eile õhtul, töötasime täna koos terve päeva, nüüd oleme jälle koos."

Venemaa president töötab terve päeva koos Ameerika ajakirjanikuga mingi intervjuu pärast. Ja nüüd saab Putin Ameerika arvamusliidrile mõnuga jämedast voolikust lasta.

Kadri Liiki loetletud mõjusfääri riikide elanikud teavad kõik juba ammusest nõukaajast, et maailma kõige demokraatlikum ja rahuarmastavam riik on Mongoolia, sest ta ei sekku isegi omaenda siseasjadesse ja kõige reaktsioonilisem riik on USA, sest ta sekkub oma siseasjadesse igal pool üle maailma.

Putin seletabki Kellyle asja üle: „Kuhu maailmakaardil ka näpuga ei torkaks, igal pool kurdetakse teile, et Ameerika ametiisikud sekkuvad nende sisepoliitilistesse protsessidesse. Sellepärast ma ütlengi, et kui keegi, ma ei ütle, et meie — meie ei ole sekkunud — kui keegi mõjutab või püüab mõjutada või osaleb selles, siis pole Ühendriikidel põhjust solvuda. Keegi räägib meile seda ja on meie peale pahane, et me sekkume, ka teie rõhutate seda kogu aeg, et me muudkui sekkume."

Miks oli vaja Venemaal toimuva ja venelaste korraldatud esindusüritusele kutsuda moderaatoriks USA ajakirjanikku, kes oli kuulsust kogunud teravate küsimuste esitamisega Donald Trumpi'le tolle valimiskampaania ajal? Kujutlege pilti, kui Putinilt küsimusi küsima oleks pandud mingi Venemaa ajakirjanik no kas oleks pooltki nii lõbus olnud? Kas oleks saanud Venemaa ajakirjanik Putinilt selliseid küsimusi küsida ja Putin selliseid vastuseid anda? Raske uskuda.

Kunagi vastas Putin ühe teise blondi ajakirjaniku küsimusele: „Kuigi ma ülikoolis eriti hästi ei õppinud, sest jõin vabal ajal üsna palju õlut, kuid üht-teist on siiski meelde jäänud. Midagi ma ikka mäletan." Tookord oli Putin kurjavõitu, blondil ajakirjanikul aga nägu naerul. Leidke kümme erinevust! Möödunud on 12 aastat.

Putin seletas intervjuus Kellyle, miks Venemaa elanikud tema arvates talle tänulikud on: „Kordades on kasvanud palgad ja pension, majandus on muutunud hoopis teistsuguseks, majandus on tervikuna kasvanud, selle maht on kasvanud peaaegu kaks korda ja kvaliteet on muutunud. Mitte küll nii kiiresti nagu me tahaksime aga struktuur on muutumas. Meil on täna hoopis teistsuguse relvajõud, võrreldes sellega, mis oli näiteks viisteist aastat tagasi."

Vaevalt, et seda kõike tehti ainult selleks, et luua naabrusse mõjusfääri Armeeniast, Aserbaidžaanist, Gruusiast, Moldovast, Ukrainast ja Valgevenest.

Gentlemen Prefer Blondes.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
arusaam, analüütika, ajakirjanik, intervjuu, NBC News, Kadri Liik, Megyn Kelly, Vladimir Putin, Venemaa

Peamised teemad