00:18 29. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Analüütika
lühendatud link
33181

Euroopa Liit ei ole veel kunagi kehtestanud sanktsioone oma liikmesriikidele, nüüd siis läks Euroopa Komisjon juba sõnadelt üle kirjade saatmisele - Prahale, Varssavile ja Budapestile läksid teatised teele

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Euroopa Liit ei ole veel kunagi kehtestanud sanktsioone oma liikmesriikidele. Ta on hoiatanud, ähvardanud, isegi juba käe nuhtlemiseks üles tõstnud — seda ei ole ikkagi juhtunud. Nüüd siis läks Euroopa Komisjon juba sõnadelt üle kirjade saatmisele. Prahale, Varssavile ja Budapestile läksid teatised teele

Eestit ähvardab trahv immigrantide pärast, illustratiivne foto
© AFP 2019 / ANGELOS TZORTZINIS

Kui Euroopa Liidul oleks oma elus Bulgakov, kirjutaks ta midagi meie Mihhail Afanasjevitši stiilis. „Inimesed nagu inimesed ikka. Armastavad raha, kuid seda on alati juhtunud… No oli lihtsameelne.. No mis siis… Küllap on kaastunne mõnikord ka nende südameis… Üldiselt meenutavad seniseid… Migratsiooniküsimus on nad vaid ära rikkunud." 

Eluruumi küsimus samamoodi. Tuleb ju nüüd oma eluruumi jagama hakata. Tegelikult, kui neid kuulata, kohe ei ütlekski, et tegemist on heade partneritega. Ja pärast ka ei ütleks.

Justkui ühisel trepimademel elavad riiakad naabrid. Kutsusid külalised kokku ja nüüd ei tea, kuhu nad panna. Inglased ütlevad, et külaline on nagu kala, juba kolmandal päeval võtab halva lõhna külge. Ja seda isegi siis, kui juba saabudes riknenud ei olnud. Kusjuures, nii nagu inglased, Tšehhis, Poolas ja Ungaris veel ei räägita ega sõnale „exit" eesliiteid juurde ei panda. 

Kuid Tšehhi endine president Vaclav Klaus, näiteks, soovitas kaasmaalastel koos asjadega väljapääsu poole liikuma hakata. See on muidugi äärmuslik abinõu. Kuid kõik viitab sellele, et nende kolme riigi migratsioonivaidlused Brüsseliga lõpevad grandioosse skandaaliga.

Euroopa Liit ei ole veel kunagi kehtestanud sanktsioone oma liikmesriikidele. Ta on hoiatanud, ähvardanud, isegi juba käe nuhtlemiseks üles tõstnud — seda ei ole ikkagi juhtunud. Ja nüüd on Euroopa Komisjon sõnadelt kirjade saatmisele läinud — tegi ametlikud hoiatused Prahale, Varssavile ja Budapestile nõudmisega täita Euroopa Liidu otsus põgenike vastuvõtmise kohta. Reglemendi järgi, kui sellest ei aita, läheb asi edasi Euroopa Kohtusse Luksemburgis. Ja siis, nagu Brüsselis arvatakse on tal viimane argument, Tšehhi, Poola ja Ungari esindajata allkirjad riigipeade ühisprotokollil. 

Selle järgi kohustusid Ida-Euroopa riigid 2015. aasta septembris järgneva kahe aasta jooksul vastu võtma 160 tuhat ümberasujat nende hulgast, kes selleks ajaks olid Kreekasse ja Itaaliasse jõudnud. Sellest ajast on neid veelgi juurde tulnud, kuid ümber paigutati vaid 18 tuhat — Ungari ja Poola ei ole vastu võtnud ühtegi. Tšehhi lülitus justkui programmi, kuid seal saadi üsna ruttu aru, et saadakse ka ilma selleta hakkama. Nüüd riskib see kolmik allumatuse eest suure trahviga. Kõige raskemal juhul aga võib ka Euroopa Liidu Nõukogus hääleõigusest ilma jääda. 

Kõige järgi otsustades ajab selline perspektiiv mässajaid veelgi rohkem pöördesse. Ungari välisminister Péter Szijjártó nimetas Euroopa Komisjoni süüdistusi „väljapressimiseks". Poola välisministri asetäitja Konrad Szymański teatas, et kõik see „vaid tugevdab kogukonnasiseseid poliitilisi pingeid". Tšehhi peaminister Bohuslav Sobotka soovitas Euroopa Liidul end rohkem jälgida ja mitte lükata migratsioonikriisi üksikute riikide kaela. Teiste sõnadega, kisub tõsiseks kismaks.

Ega Brüsselil erilist valikut polegi. Mässajate karistamine tähendaks oma liikmete kahjustamist, see tähendab enesevigastamist. Ja see on mitte ainult kõvem mats, kui Goethe „Faustis", vaid ka kui Gogoli „Revidendis". Allohvitseri lesk nuhtles end ikkagi ise, Euroopa Liit võib aga ka midagi ära lõigata. Kui ta aga armulikkust ilmutab, siis saavad ka teised aru, et vastuvõtmisest võib ka lihtsalt keelduda. Igal juhul on üks asi juba selge. Oma Bulgakovit neil pole. Seepärast tuletan neile meie oma meelde. „See, kes armastab, peab jagama tolle saatust, keda ta armastab." Kuid armatsust neil tegelikult pole. Ja mitte ainult oma kaugema vaid ka lähedasem vastu.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
migrandid, kvoot, sanktsioonid, pagulased, EL, Euroopa Komisjon, Budapest, Varssavi, Praha, Poola, Ungari, Tšehhi

Peamised teemad