16:31 20. Juuni 2018
Kuula otse
 • USD1.1534
 • RUB73.8050
NATO riigid peavad kohtu ette astuma

NATO riigid peavad kohtu ette astuma

© Flickr / Michael Coghlan
Analüütika
lühendatud link
38922

Rahvusvaheline advokaatide rühm nõuab NATO riikidelt 1999. aastal sooritatud kallaletungiga endisele Jugoslaaviale tekitatud kahjude korvamist

TALLINN, 18. juuni — Sputnik. Loomisel on juristide erimeeskond, kuhu kuuluvad parimad advokaadid Serbiast, Venemaalt, Hiinast, Indiast ja ka paljudest Euroopa Liidu riikidest. Rühma juhib tuntud serblasest advokaat Srđan Aleksić. 

Intervjuus Sputnikule ütles ta: „Me kavatseme NATO riigid, see tähendab 20 riiki, kes otseselt või kaudselt Jugoslaavia-vastases agressioonis osalesid, kohtu alla anda. Hagiavaldused koostatakse otseselt igaühe vastu neist riikidest." 

Juristid ei kavatse pöörduda ÜRO rahvusvahelisse kohtusse: „Me leiame, et see ei ole riiklike kohtute pädevuses."

Ja mis peamine — NATO operatsioone Jugoslaavias on lääne „humanistide" poolt nimetatud „humanitaarinterventsiooniks" (vaat siis! Oleks võidud nimetada koguni mercy killing). Samas ei olnud tal ÜRO mandaati, mistõttu tuleb seda nimetada ebaseaduslikuks agressiooniks suveräänse riigi vastu.

Tolleagse Jugoslaavia andmetel hukkus 1999. aastal NATO rünnakute tagajärjel üle 1700 tsiviilelaniku, sealhulgas ligi 400 last, ning 10 000 kodanikku said haavata. 

Tekitati tohutut kahju majandusele, sotsiaalsele infrastruktuurile ja keskkkonnale. Eeskätt NATO õhuvägede poolt hävitati kaks naftatöötlemiskombinaati, pool kõigist naftahoidlatest, kümneid tööstusobjekte, haiglaid, õppeasutusi ja lasteaedu, kirikuid, sildu. 

NATO tegevuse tagajärjel toimus õhu saastumine mürgiste aurude ja naftakombinaatide põlemisjääkidega. Purukspommitatud naftahoidlatest väljavoolanud naftaga mürgitati Doonau ja teised jõed ning Aadria meri. Muuseas, NATO õhulöögid Jugoslaavia keemiatööstusele osutusid lausa ajalooliseks pretsedendiks.

Riigi toonane valitsus teatas, et Jugoslaavia keemiatehaseid ei pommitanud isegi Adolf Hitler. Paljugi, mis Adolf! Aga lääne „humanistid" tohivad. Nemad on ammuilma milleski kahtlemata võtnud endale õiguse massiliseks tapmiseks „halastuse nimel". See õigus lähtub postulaadist, et anglosaksi „head" tuleb maksma panna rusikatega. 

Lisaks kõigele muule heideti NATO poolt Jugoslaaviale kuni 15 tonni uraanipomme, mille tagajärjel on vähihaigete arv Serbias viimase kahe aastakümnega kasvanud viiekordseks.

Serbia advokaadi Srđan Aleksići sõnul kinnitavad need andmed ennekõike tõsiasja, et 45 Kosovo piirkonnas teeninud Itaalia sõdurit, kes juhtisid uraanipommidega pommituslennukeid, on selle tagajärjel vähki haigestunud. 

Kohus tunnistas, et vastutust toimunu eest kannab Itaalia riik, ja nüüd maksab Itaalia neile märkimisväärseid hüvitisi suurusjärgus 200 000 kuni 1 200 000 eurot iga haigestunu kohta. Justnimelt sellele tugineb ka hagi NATO riikide vastu.

Serbia ekspertide hinnangul ulatub NATO pommitajate poolt tekitatud kahjusumma 30 miljardi dollarini.

Ent selle kohtumenetluse väljavaated on vägagi kaheldavad. Juristid ütlevad: palju aega on mööda läinud, paljud „asitõendid" on hävinud või taastatud ja ka aeg on paljudki haavad ravinud. Ning veel: ÜRO mandaati NATO-l ei olnud, kuid teisest küljest ei tunnistatud nende tegevust siiski agressiooniks.

Ja ka riikidevastaste hagiavalduste perspektiiv on küsitav. Kas on USA kunagi maksnud geopoliitiliste tapatööde eest? Ei iialgi! Ja ärge sundige Brzezinskit end hauas ümber pöörama.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
kahjud, analüütika, pommitamine, advokaat, rahvusvaheline, ohvrid, kallaletung, NATO, Srđan Aleksić, Jugoslaavia, USA

Peamised teemad

 • EL-i lipp

  Tšehhi valitsusjuht Andrej Babiš teatas, et tema riik ei toeta Brüsseli poolt koostatud Euroopa Liidu eelarve eelnõu. Tšehhi võib ilma jääda ligi 6 miljardist eurost, Poola peaaegu 20 miljardist ning Eesti "kõigest" miljardist eurost.

  5
 • Tallinnas toimus pikett Euroopa poliitvangide toetuseks

  Poliitvange toetavad protestijad püüdsid juhtida Euroopa Komisjoni ja Euroopa Parlamendi saadikute tähelepanu inimõiguste kaitsjate ja ajakirjanike väidetavale ahistamisele ning ebaseaduslikule vahi all pidamisele Euroopas.

  7
 • Parvlaev Petersburg vabastati lõplikult aresti alt

  Kohus otsustas vabastada Venemaa laeva aresti alt seoses laevaomaniku kõigi võlgnevuste tasumisega, ütles uudisteportaalile Sputnik Eesti laeva kapten Nikolai Šaškov.

  16