08:06 18. August 2018
Kuula otse
 • USD1.1391
 • RUB76.8166
Eestis ollakse vaimustuses lennutehnikast

Eesti aplodeerib USA droonile

© AFP 2018 / RAIGO PAJULA
Analüütika
lühendatud link
11833

Vaimustuda võib täiesti kummalistest asjadest, Eestis näiteks ollakse vaimustuses lennutehnikast

TALLINN, 27. juuni — Sputnik. Vaimustuda võib täiesti kummalistest asjadest. Eestis näiteks ollakse vaimustuses lennutehnikast. Kui F-16 hävitajad gastrollile tulevad või näitab Ameerika droon kõrget taset. Eestlased kuulevad selles „vabaduse häält", kirjutab raadio Sputnik.

Eesti meediast saab ümberlükkamatud tõendid, et Eestis elavad väga emotsionaalsed inimesed, kes satuvad katarsisele läheneva emotsioonide kütkesisse kõige lihtsamatest asjadest. Neid nautides ja imetledes. Riigi eelmisel presidendil Toomas Hendrik Ilvesel oli ilmselt õigus, kui ta äkki avastas, et eestlased ja jaapanlased on sugulasrahvad. Tõepoolest. Jaapanlane võtab puuoksa ning imetleb selle õisi ja taime kumerusi. Eestlased on läinud kaugemale pidades end tehnilise progressi saavutuste tõelisteks austajateks. 

Eesti poliitilise eliidi ja teda teeniva ajakirjanduse esindajad imetlevad viimasel ajal erilise vaimustusega peamiselt Ameerika päritolu sõjatehnikat. Luuletusi sellele esialgu veel ei pühendata, kuid kaugel seegi aeg enam on. Et mitte paljasõnaliseks jääda, toon näite lähiminevikust. Kui Itaalia Aviano õhuväebaasist lendasid kohale esimesed Ameerika F-16 hävitajad, teatas õhuväe ülem Jaak Tarien vaimustunult, et need lennukid toovad meile „vabaduse hääle".

Kaitseväe juhataja ja kaitseminister tutvusid õppusega Saber Strike
© Estonian Defence Forces http://pildid.mil.ee/

Sõjaväelased on loomult kahtlemata romantilise hingelaadiga ja elava, kuid tavainimestest sootuks erineva kujutlusvõimega inimesed. Tsiviilisiku kõrvale on madallennul hävituslennuki mootorimüras meloodiat ja esialgu veel vaid õppesihtmärkide pihta tulistamises rütmi üsna raske tabada ja seda mingiks „vabaduse hääleks" pidada, kuid kes see lihtsa inimese arvamuse vastu huvi tunnebki? Talle lihtsalt öeldakse, mille üle ta rõõmustama peab ja ongi kõik. Nüüd siis tehti kõigile ettepanek imetleda Ameerika luuredrooni RQ-4A Global Hawk mitu tundi kestnud lendu Itaaliast Eestisse. 

See lend kulges pikki Eesti ja Venemaa vahelist piiri. Kui arvestada, et lennuaparaat on võimeline jälgima toimuvat ligi 300 kilomeetri raadiuses, pole raske mõista, et ameeriklased luurasid Venemaa territooriumi sügavuses toimuvat. Tuleb märkida, et see lend polnud kaugeltki esimene ega jää viimaseks. Sõjaväedroonide lennud on osa Balti riikide ja USA sõjalisest koostööst. Sellel koostööl on vaid üks eesmärk — luua Venemaa piiri ääres veel üks pingekolle.

Kõige imetlusväärsem, et selline tegevus võib kedagi rõõmustada, et on inimesi, kes näevad selles midagi positiivset. Kuigi imestada suurema osa Eesti poliitikute ja meediaväljaannete venevastaste meeleolude üle ehk enam ei maksakski. See on juba väljakujunenud tendents, mida võib pidurdada vaid ookeanitaguse taktikepi viibe. Niikaua, kuni seda pole, kõlavad Eestis laulud, mis ülistavad sõjalennukite tiibadel siia toodud vabaduse häält.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

USA F-35 hävitajad saabuvad Eestisse
Eestisse saabuvad NATO fregatid ja Euroopa mereväe ülemad
NATO lennukid harjutavad taas Eesti õhuruumis
NATO lennukid harjutavad Eesti kohal madallende
Baltimaad on muutunud NATO sõjaväebaaside teenindusalaks
NATO lahingugrupi tehnika liigub Paldiskist Tapale
NATO sõdurid saabusid Eestisse
Ratas: Eesti pühendumus NATO-le on vankumatu
Tagid:
lennutehnika, analüütika, droon, NATO, Eesti, USA

Peamised teemad

 • Illustreeriv foto

  USA-l on 2018. aastaks kaheksa sõjalist stsenaariumi, nendest kaks sõjaks Venemaaga. Selleks ühe järgi võib American Council on Foreign Relations analüütikute arvates põhjuseks saada "tahtlik või ettekavatsematu Venemaa ja NATO vaheline sõjaline vastasseis Venemaa enesekehtestava käitumise tõttu Ida-Euroopas".

  49
 • Hispaania hävitaja Eurofighter lasi Pangodi kohal õhuharjutusalal eksikombel välja õhk-õhk tüüpi raketi AMRAA

  Vaatamata süsteemsele tegutsemisele ei ole Hispaania hävitajalt eksikombel välja lastud raketi asukohta tuvastatud ning kõik mõistuspärased variandid on praeguseks ammendunud.

  21
 • Illustreeriv foto

  Aruanne "Kremli jälgija" esitles omapoolset EL-i riikide edetabelit alates "kollaborantidest" ja "Moskvale kaasanoogutajatest" kuni "täisväärtuslike Euroopa kaitsjateni".

  47